Extras din proiect
Proiect didactic
Unitatea scolara: Grup Scolar Industrial “Elie Radu” Botosani
Profesor: Matrescu Maria
Data: 17- III- 2006
Clasa a X a – C
Aria curriculara: Consiliere si orientare
Disciplina: Dirigentie
Tema : Siguranta alimentarii în viata noastra
Componenta : Educatia pentru securitatea personala
Subcomponenta : Educatia pentru protectia consumatorului
Durata : 50 minute
Locul desfasurarii : Sala de clasa.
Obiectivul tinta al activitatii : Elementele definitorii pentru siguranta alimentara,
sursa/motorul unei dezvoltari fizice/psihice normale,
startul tuturor succeselor scolare si nu numai.
Obiective cadru : Elevul va fi capabil :
Sa beneficieze de drepturile prevazute de legislatia privind protectia consumatorului.
Sa utilizeze informatiile referitoare la produsele si serviciile de care beneficiaza.
Sa înteleaga influenta si rolul publicitatii asupra deciziilor cumparatorului; sa cunoasca si sa adopte criterii de selectie adecvate, în consumul de bunuri si servicii.
Obiective specifice:
Cunoasterea elementelor definitorii, pentru siguranta alimentara.
Constientizarea faptului ca cetatenii sunt protejati si se pot adresa Oficiului pentru Protectia Consumatorului.
Întelegerea necesitatii formarii unei atitudini individuale corecte, complete si rezolvarea problemelor în legatura cu caracteristicile produselor si serviciilor.
Cunoasterea complexitatii lantului comercial: producator – vânzator.
Formarea deprinderilor utilizarii tuturor informatiilor, pentru furnizarea unui produs.
Interpretarea si analizarea informatiilor cuprinse în etichetele produselor alimentaresi nealimentare(îmbracaminte, încaltaminte, articole de uz casnic)
Diferentierea produselor alimentare proaspete, de cele cu termen expirat, sau contrafacute.
Diferentierea unui produs proaspat, de unul alterat, efectuând experimente.
Transpunerea în practica a sugestiilor educative, referitoare la procurarea, pastrarea si consumarea produselor alimentare.
Aplicarea cunostintelor referitoare la factorii care influenteaza alterarea diferitelor produse alimentare.
STRATEGII DE REALIZARE
Activitati : dezbatere, discutii, întâlnire cu specialisti, invitat : Directorul OFICIULUI JUDETEAN PENTRU PROTECTIA CONSUMATORILOR – Botosani( strada Marchian,nr.10, bloc turn, parter, tel:0231512958, e-mail: ojpcbotosani@anpc.ro), domnul Rata Nicolae.
Metode: Conversatia euristica, dialog, expunerea, dezbaterea, joc de rol, studiu de caz, problematizarea, descoperirea.
Produse ale activitatii: Proiect didactic, planse.
Forme de organizare a activitatii: frontale, individuale.
Resurse materiale: schema pe tabla:(titlul lectiei, obiective), planse, pliante, diferite alimente,etichete de la diferite produse.
Resurse procedurale: conversatia euristica, dialog, dezbaterea, expunerea cu lamurirea unor notiuni mai putin cunoscute, studiu de caz, comparatia, problematizarea.
Bibliografie :
1) GHIDUL CONSUMATORILOR - Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor, editura NATIONAL-Bucuresti 2001.
2) OM SANATATE - PROTECTIA CONSUMATORULUI. Relationare prin studiul elementelor si sustantelor chimice esentiale vietii,editura LVS – Crepuscul, autori: Nicoleta Dragan, Nastasia Tomescu, Emilia Meirosu, Prahova-2000.
3) GHIDUL SIGURANTEI PRODUSELOR ALIMENTARE(Ministerul Sanatatii si Familiei, Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor, www.siguranta-alimentara.ro )
4) Manualul Consumatorului(Proiect finantat de Uniunea Europeana), Guvernul României, anpc(Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor).
5) AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORILOR(GUVERNUL ROMÂNIEI) – DREPTURILE CONSUMATORILOR( www.anpc.ro )
6) SPA( Siguranta Produselor Alimentare) ABC-ul Sigurantei Produselor Alimentare, Editia 2004, www.siguranta-alimentara.ro (Ministerul Sanatatii, Agentia Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor, Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor)
7) Invitatie la educatie – Silvia Marinescu.
8) Educatia noastra cea de toate zilele – Ion Dragan.
Scenariul propriu – zis
1) Organizarea clasei în vederea desfasurarii activitatii.
Realizarea unei ambiante specifice, adaptata cerintelor activitatii, asigurarea ordinii si disciplinei în clasa, crearea unui ambient, care sa favorizeze comunicarea, libertatea de expresie si miscare.
Efectuarea prezentei elevilor si motivarea absentelor efectuate de elevi, în cursul saptamânii, pe baza de certificat medical si vizat de medicul de la cabinetul scolar, sau pe baza unei cereri, în conditiile prevazute de regulamentul scolar.
Identificarea evenimentelor petrecute recent în colectivul de elevi ai clasei si analiza lor operativa, eventual daca se impune, stabilirea de masuri pentru desfasurarea eficienta a activitatilor instructiv/educative la clasa. Precizarea unor eventuale comunicari, anunturi ce privesc viata si activitatea scolara si extrascolara a colectivului de elevi ai clasei.
2) Motivarea elevilor
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect la Didactica.doc