Biblioteca

Banul Muncit - Proiect Didactic

Valoare:

2 puncte *

Marime:

128,50 Kb

Pagini:

6

Nota:
7Banul Muncit - Proiect Didactic, 7 out of 10 based on 1 rating
Contine fisiere:

doc


Domenii:

Pedagogie


Profesor Indrumator / Prezentat Profesorului:

Conf. S.But

* de la numai 0.82 Lei, cumparand puncte sau poti obtine puncte daca postezi documente (vezi detalii)
Orice document downloadat sau uploadat este adaugat in Biblioteca Mea
Vezi informatii descarcari anterioare

Extras din document:

DATA: 9. XI. 2010
CLASA: a II-a
ŞCOALA: Junior - Iasi
ÎNVĂȚĂTOR: Mocanu Mioara
PROPUNĂTOR: studenta Țifui Iuliana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Universul familiei”
SUBIECTUL LECŢIEI: Textul narativ „Banul muncit” dupa Al. Mitru, ora I
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare
SCOPUL LECŢIEI: Familiarizarea elevilor cu ideea de prețuire a muncii și a banilor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârșitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
- O1: să citească fluent, corect și expresiv un text necunoscut de mică întindere
- O2: să fructifice experienţa personală pentru a exprima păreri, opinii, gânduri în legătură cu tematica discutata
- O3: să desprindă informaţii de detaliu din textul citit
- O4: să analizeze comportamente argumentând părerile personale
- O5: să construiască enunţuri logice orale, folosind cuvintele noi din text
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, problematizarea, explicația, demonstrația,
MIJLOACE ȘI MATERIALE: suporturi grafice: tabla, planșa, manual
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
RESURSE:
- UMANE: 15 elevi
- TEMPORALE: 45 de minute;
- SPAŢIALE: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
- Prof. Dr. Marian Barbu (coord.), ş.a. – „Metodica predării limbii şi literaturii române – învăţământul primar” – Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE
ACTIVITĂŢII
Timp
Ob.
CONŢINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
METODE ȘI
PROCEDEE
MIJLOACE ȘI MATERIALE
DIDACTICE
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT
ORGANIZATORIC
2’
Elevii vor pregăti materialele necesare orei de limba română (manuale, caiete, instrumente de scris, etc)
2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE
5’ Orele trecute, la limba română ați vorbit în mai multe lecții despre familie. Vă mai amintiți cum se numeau lecțiile in care se vorbea despre familie? Cine iși mai aminteste?
Voi numi cațiva elevi care cunosc raspunsul la întrebare. („Familia mea”, „Telefonul”, „Puișorii”, „Dumbrava minunată”)
Conversatia
Frontal


    Documente similare:
    Preview document similar
    Proiect de Lectie - 3
    Seminarul contine 6 pagini in format doc cu o marime totala de 14.1 KB.
    Preview document similar
    Didactica Economiei
    Cursul contine 65 pagini in format doc cu o marime totala de 113.1 KB.
    Preview document similar
    Metodica - Statutul Teoretic al Didacticii Disciplinelor ...
    Referatul contine 15 pagini in format doc cu o marime totala de 32.68 KB.
    Preview document similar
    Tehnologie Didactica
    Proiectul contine 16 pagini in format doc cu o marime totala de 29.15 KB.
    Preview document similar
    Model Operational - Somajul
    Referatul contine 5 pagini in format doc cu o marime totala de 11.32 KB.
    Preview document similar
    Plan de Lectie Economie
    Referatul contine 6 pagini in format doc cu o marime totala de 8.32 KB.
    Carti recomandate:
    Scrisa de Petrache Zidaru
    In cuprinsul acestei lucrari, autorul a prezentat si comentat pe larg urmatoarele legi:1. Legea nr. 78/ 2000 cu privire la coruptie;2. Legea nr. 21/ 1999 cu privire la spalarea banilor;3. Legea nr. 143/ 2000 cu privire la consumul ilicit de droguri;4. Legea nr. 115/ 1996 cu privire la controlul averii;5. Legea nr. 87/ 1994 cu privire la ... citeste tot
    Scrisa de Mihaela Miroiu
    ,,Cea mai de impact si mai vizibila parte a moralitatii, amoralismului sau imoralitatii in viata publica se manifesta in politica. Motivul este simplu. Daca suntem sanatosi, imoralitatea din sistemul sanitar nu ne afecteaza direct, daca am absolvit scolile si nu suntem parinti, nici cea din educatie, daca nu ne uitam la televizor si nu citim ... citeste tot
    Scrisa de Mihaela Miroiu
    ,,Cea mai de impact si mai vizibila parte a moralitatii, amoralismului sau imoralitatii in viata publica se manifesta in politica. Motivul este simplu. Daca sintem sanatosi, imoralitatea din sistemul sanitar nu ne afecteaza direct, daca am absolvit scolile si nu sintem parinti, nici cea din educatie, daca nu ne uitam la televizor si nu citim ... citeste tot
    Urmareste-ne pe Facebook: subtitrari pentru filme noi, evenimente interesante si bancuri hazlii. Like!