Proiect de Activitate Integrată

Proiect
9/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 8 în total
Cuvinte : 1897
Mărime: 17.93KB (arhivat)
Publicat de: Ilaria Ștefanescu
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Data: 15.03.2011

Educatoare:

Grădiniţa

Tema anuală: „Eu simt, eu creez, eu exprim“

Subtema: „Fantezie şi culoare“

Tema zilei: „Florile primăverii“

Durata: 1 zi

Nivelul: II – grupa pregătitoare

Forma de realizare: activitate integrată

Forma de organizare: frontală, pe grupe, individuală

Locul de desfăşurare: sala de grupă

Activităţi de învăţare:

ALA: Construcţii: Lădiţe pentru flori

Artă: Flori de primăvară – pictură/desen

Joc de masă: Puzzle cu flori de primăvară

Joc de mişcare: Dansul florilor ( Samba florilor)

ADE: DŞ – “Cursa florilor de primăvară” – joc didactic

DOS – „Flori de primăvară“ – confecţionare flori, realizare tablou colectiv

Scopul activităţii:

Formarea priceperilor şi deprinderilor de adunare şi scădere cu 1-2 elemente în concentrul 0-10; exersarea deprinderilor de mânuire a materialelor şi cultivarea interesului şi a plăcerii pentru învăţarea prin cooperare.

Obiective operaţionale pentru ALA:

a. Construcţii:

- să sorteze piesele potrivite pentru construcţie;

- să îmbine piesele pentru a realiza lădiţele.

b. Artă 1:

- să picteze ghiocei, lalele, flori pentru copac;

- să picteze copacul, frunze şi beţişoare.

Artă 2:

- să coloreze flori, fluturi.

c.Joc de masă :

- să reconstituie imaginile cu flori de primăvară.

d. Joc de mişcare:

- să recite expresiv strofele textului;

- să interpreteze corect cântecul;

- să execute mişcările adecvate jocului.

Obiective operaţionale pentru ADE:

DOS – O 1 – să recunoască florile de primăvară;

– O 2 – să verbalizeze modul de realizare a sarcinii date;

– O 3 – să analizeze lucrările expuse în galerie;

– O 4 – să mânuiască materialele puse la dispoziţie;

– O 5 – să lipească florile respectând indicaţiile date;

– O 6 – să aşeze materialele rezultate pe panouri;

DŞ – O 1 – să numere elementele unei mulţimi;

– O 2 – să asocieze cifra la număr;

– O 3 – să adune cu 1-2 elemente în concentrul 0-10, cu şi fără suport intuitiv;

– O 4 – să verbalizeze operaţiile, utilizând termenii matematici.

– O 5 – să mânuiască fluturii, florile;

– O 6 – să-şi dirijeze efortul oculomotor spre centrul de interes vizat de educatoare;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul didactic, experimentul,

exerciţiul, „Turul galeriei“, învăţarea în cerc.

Mijloace de învăţământ: piese lego, puzzle, flori, fluturi, frunze, jetoane, panouri de polistiren, ştampile.

Forme de organizare: pe grupe, individuală, frontală.

Resurse spaţiale: sala de grupă

Resurse umane: copiii din grupa pregătitoare, educatoarea

Resurse bibliografice:

1. Georgeta Toma, Maruţa Ristoiu ş.a., Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – nivel 5-7 ani, Editura „Deltacart”, 2009

2. Revista „Învăţământul preşcolar”, nr. 1-2 / 2009

3. Ştefania Antonovici, Cornelia Jalbă, Gabriela Nicu, Jocuri didactice pentru activităţile matematice din grădiniţă, Editura „Aramis”, Bucureşti, 2005

4. Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Activitatea integrată în grădiniţă, Editura Didactica Publishing House, 2008

5. Curriculum pentru educaţia timpurie a copilului de la 3 la 6/7ani, MECT, 2009

SCENARIUL ZILEI

Programul zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă. În timpul acestei activităţi copiii se aşează pe covor în zona centrului tematic, pentru a se putea vedea mai bine şi a relaţiona în bune condiţii.

Preview document

Proiect de Activitate Integrată - Pagina 1
Proiect de Activitate Integrată - Pagina 2
Proiect de Activitate Integrată - Pagina 3
Proiect de Activitate Integrată - Pagina 4
Proiect de Activitate Integrată - Pagina 5
Proiect de Activitate Integrată - Pagina 6
Proiect de Activitate Integrată - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Activitate Integrata.doc

Alții au mai descărcat și

Relația joc-invățare la vârsta preșcolară

I. INTRODUCERE Cereintele mereu crescande ale societatii contemporane impun invatamantului actual sarcini importante care sa determine cresterea...

Proiect didactic - cunoașterea mediului

INSTITUTOARE: DATA: 18.03.2011 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Generală Nr. 7 Tg.-Mureş CLASA I S ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe...

Proiect didactic pentru activitate integrată

Data: Educatoare: Unitatea de învăţământ: Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mica Tema anuală de învăţare: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”...

Proiect de activitate integrată

1. Data: 2. Locul: Grădiniţa Nr. 2 Braşov 3. Grupa: Mijlocie 4. Educatoare: Radu Bianca-Florina 5. Tema anuală: ,,Cine sunt/suntem?” 6....

Proiect de activitate integrată

DATA:15.11.2017 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: PROFESOR MENTOR PROPUNĂTOARE: NIVEL: II (grupa mare) TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se...

Proiect didactic - mediul social - sa creștem sănătoși și frumoși

Tehnologii In Mecanica Motoarelor- Activitati alese: 1. Joc cu rol: „De-a ziua papusii”. 2. Arta: „Felicitare pentru ziua papusii”. 3....

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Proiect de Activitate a unui Educator

Unitatea: Gradinita cu program prelungit “Bell Sorriso” Grupa: Mare- pregatitoare Educatoare: Vasile Mihaela Practicanta: Tilinca (Niculae) St....

Te-ar putea interesa și

Proiect de activitate integrată

1. Elaborează un proiect didactic, apelând la exemplele oferite în curs, pentru o activitate integrată de tip I. PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ...

Proiect de activitate integrată

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE DATA: 10.06.2010 GRUPA: MARE TEMA DE STUDIU: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM ? TEMA...

Proiect de activitate integrată - surprizele toamnei

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: EDUCATOARE: GRUPA: mare “A” TEMA DE STUDIU: “Când, cum şi de ce se întâmplă?” TEMA PROIECTULUI: “Zâna Toamnă”...

Proiect de activitate integrată - Legumele, grupa mică

Data: 10.11.2016 Practicantă: Unitate de învățământ: G. P. P. „Guliver”, Suceava Nivelul/Grupa: I/grupa mica Tema săptămânii: În lumea...

Proiect de activitate integrată - spiridușii lui Moș Crăciun

DATA: 12.XII.2018 PROPUNĂTOR: Prof. Înv. Preșc. Beraru Maria UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Sfânta Maria’’ Botoșani NIVELUL (5-6...

Proiect de activitate integrată - O zi de iarnă a micului arici

INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 61 luni - 72/84 luni GRUPA: mare TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” TEMA SĂPTĂMÂNII: “Povești...

Proiect de activitate integrată - Povestea celor trei fluturi

GRUPA MARE Tema anuală: „CÂND/ CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” Tema săptămânii: ”INSECTE” Tema zilei: „PRIETENIA FLUTURASILOR ” Tema activității :...

Proiect de activitate integrată

1. Data: 2. Locul: Grădiniţa Nr. 2 Braşov 3. Grupa: Mijlocie 4. Educatoare: Radu Bianca-Florina 5. Tema anuală: ,,Cine sunt/suntem?” 6....

Ai nevoie de altceva?