Proiect de lecție - Dumbrava minunată

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 9 în total
Cuvinte : 953
Mărime: 61.43KB (arhivat)
Publicat de: Emilian Feraru
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

DATA : 28. 04. 2011

CLASA : a-II-a A

PROPUNĂTOR :

CADRU DIDACTIC :

PROF. COORDONATOR :

OBIECTUL : Limba română

SUBIECTUL : Dumbrava minunată, după Mihail Sadoveanu

TIPUL LECŢIEI : Comunicare de noi cunoştinţe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să recunoască personajele din lecturile citite anterior ( Crăiasa zăpezii, Pinocchio, Ciuboţelele ogarului) ;

O2- Să răspundă corect la întrebările din conţinutul textului “Dumbrava minunată" (oral);

O3- Să citească în ritm propriu, corect textul din manual;

O4- Să recunoască portretul şi operele (romane: Fraţii Jderi, Neamul şoimăreştilor; nuvele: Puştiul; volume: Povestiri) scriitorului Mihail Sadoveanu;

O5- Să rezolve corect exerciţiile date;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dialogul, munca independentă, citirea în gând, citirea pe roluri şi exercitiul;

MIJLOACE DIDACTICE: tabla, caietul, fişa de lucru, bileţele, imagini, carte;

FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală, frontal dirijat, colectiv dirijat;

Secvenţele

lecţiei

Conţinutul lecţiei

Strategii didactice

Metode şi procedee Mijloace didactice Forma de organizare

1.

Organizarea clasei

2 min.

Se stabilesc condiţiile care permit o bună desfăşurare a lecţiei:

- aerisirea sălii de clasă;

- pregătirea materialului didactic(amintesc copiilor să aiba pe bănci toate materialele necesare desfăşurării orei);

- asigurarea ordinii şi a disciplinei;

- adoptarea unei poziţii corecte în bancă;

Conversaţia

Frontal dirijat

Reactualizarea cunoştinţelor

10 min.

Le cer elevilor să deschidă cartea la pagina 92 unde vor recunoaşte personajele din imagine (Crăiasa zăpezii, Pinochio, iepurele, ogarul, prinţul şi Cenuşăreasa, capra şi iedul cel mic). Elevii vor lua dintr-un săculeţ bileţele cu întrebari legate de lecturile de mai sus. Căte un elev, numit, va raspunde la întrebare. Întrebarile vor fi urmatoarele :

1. Cine a făcut un băieţel dintr-un trunchi de lemn- ( Geppeto)

2. Cui îi creştea nasul cănd minţea- ( lui Pinocchio)

3. Cine a spus vorba inţeleaptă : Un copil bun işi ascultă mereu părinţii- ( Greierele)

4. Ce a făcut Pinocchio in loc să meargă la şcoală- ( A fugit la circ)

5. Cine avea ciuboţele noi- ( Ogarul)

6. Cine se pornise spre iarmaroc- ( Iepurele desculţ)

7. Ce faptă rea a făcut iepurele- ( A furat ciuboţelele ogarului)

8. Cine s-a făcut femeie dintr-un fulg- ( Crăiasa zăpezii)

9. Cine a spus: Atata îi trebuie, că o pun pe sobă şi îndată se topeşte- ( Băieţelul)

10. Cine a spus despre Crăiasa zăpezii că porneşte noaptea pe străzi şi se uită pe ferestre în case- ( Bunica)

Conversaţia

Dialogul

Reactualizarea cunostinţelor

Manualul

Bileţele

Frontală

Colectiv dirijat

Captarea atenţiei

5 min.

Se dă elevilor spre rezolvare fişa nr. 1, cu un rebus ( ANEXA 1)

Elevii vor rezolva individual rebusul. Pe verticala A- B vor descoperi cuvăntul “Dumbrava”.

Rebusul se va verifica oral, elevii corectandu-şi eventualele greşeli.

Li se va explica elevilor sensul cuvântului “dumbrava” ( pădure tânără şi nu prea deasă) şi li se vor prezenta imagini sugestive.

Conversaţia

Dialogul

Rebus

Imagine “Dumbrava minunată”

Frontală

Individuală

Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

1 min.

Astazi vom citi împreuna un fragment din “ Dumbrava minunată” de Mihail Sadoveanu.

Vom găsi împreună expresii frumoase, vom explica cuvinte deosebite, iar voi veţi răspunde la întrebări, veţi rezolva exerciţii.

Conversaţia

Frontală

Preview document

Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 1
Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 2
Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 3
Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 4
Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 5
Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 6
Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 7
Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 8
Proiect de lecție - Dumbrava minunată - Pagina 9

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Dumbrava Minunata.docx

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Predarea noțiunilor de teorie literară la clasele I-IV

INTRODUCERE Lucrarea de fata are in vedere conceptele fundamentale cu care ne confruntam mai des in analiza si interpretarea operei literare:...

Ai nevoie de altceva?