Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 2 fișiere: doc
Pagini : 8 în total
Cuvinte : 819
Mărime: 1.27MB (arhivat)
Publicat de: Florian Palade
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

: 10.11.2010

GRĂDINIŢA: Nr. 4, Focşani

GRUPA: Mare – pregătitoare

PROPUNĂTOR: Cucută Monica

PROF. COORDONATOR: Lector univ. drd. Enachi Vasluianu Luiza

EDUCATOARE: Şerban Ionica

OBIECTUL: Abilităţi practice

SUBIECTUL: Coroniţa Zânei Crizantemelor

TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

¤ Consolidarea deprinderii şi a obişnuinţei de a lucra corect, curat, de a duce la bun sfârşit lucrarea începută;

¤ Cultivarea unor capacităţi despre voinţă şi de caracter: stimularea dragostei şi respectului pentru muncă, a gustului şi simţului estetic, a iniţiativei;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 –să se familiarizeze cu materialele de lucru;

O2 – să respecte etapele de lucru;

O3 – să lucreze corect, ordonat, curat, îngrijit;

O4- să realizeze integral lucrarea dată;

O5 – să valorifice lucrările proprii în înfrumuseţarea mediului ambient (clasă, hol).

SRTATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă.

b) Material didactic: coroniţa toamnei (produsul model), flori de diferite marimi şi culori, frunze, lipici.

DURATA ACTIVITĂŢII: 20 – 25 minute

FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal, individual

SECVENŢA

DIDACTICĂ

OB.

Activitatea propunătoarei

Activitatea copiilor STRATEGIA DIDACTICĂ

Evalu-are

Metode Mijloa-ce Formă

organiz.

Moment organizatoric Aranjez băncile şi scăunele pentru lecţie. Distribui materialul necesar pentru desfăşurarea lecţiei. Asigur climatul optim pentru desfăşurarea activităţii. Copiii se pregătesc pentru activitate.

Introducere în activitate O să vizionăm o prezentare a crizantemei pe fundal muzical.

V-au plăcut aceste flori?

Cărui anotimp aparţin ele?

Ce culori aveau crizantemele din imagini?

Şi cum erau culorile? Erau culori calde sau reci?

Unde creşte crizantema? Şi de ea cine are grijă?

Copii răspund corect la întrebările adresate.

conversaţia

Calcula-torul Frontal

Frontal

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Intuirea modelului

Realizarea lucrării

O2

O3 Copii, astăzi am o surpriză pentru voi.Dacă o să fiţi cuminţi o să avem un musafir …

Ea este Zâna acestui anotimp. Ştiţi cum se numeşte anotimpul în care ne aflăm? Si cum credeti ca se numeşte musafirul nostru?

În acest moment îşi face apariţia Zâna Toamei care are trei fetiţe supărate care nu vor sa vorbească.Ele sunt supărate pentru că una din ele şi-a pierdut coroniţa.

Copii sunt invitaţi să realizeze o coroniţă Zânei Florilor.

Prezentarea coroniţei model:

Ce observaţi pe această coroniţă?

Ce culori au aceste flori? Seamănă aceste florii cu cele din calculator?

Vă rog să vă uitaţi acum la materialele pe care le aveţi pe măsuţele voastre.

Spuneţi-mi ce aveţi în cosuleţe!

Vă voi arăta un model de realizare a coroniţei şi vă rog să fiţi foarte atenţi la mine!

Aşezăm coroniţa pe bancă, lipim florile mici peste cele mari. Punem pe spatele florilor mari lipici şi le lipim pe coroniţă. La fel vom proceda şi cu frunzele , dar şi cu mijlocul lor.

Înainte de începerea activităţii vom face câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor mâinilor:

Batem din palme;

Bate vântul;

(cântecul învăţat)

Dau semnalul începerii activităţii urându-le “spor la treabă”.

Le atrag atenţia să lucreze îngrijit şi să folosească toate materialele primite.

Supraveghez lucrul individual şi eventual fac

unele recomandări.

Copii sunt surprinşi, sunt atenţi şi o ascultă pe Zână.

Copiii răspund la aceste întrebări.

Copiii descriu materialele pe care le au în faţă: flori de diferite mărimi şi culori, frunze, coroniţa.

Copiii sunt atenţi la indicaţii.

Execută exerciţiile.

Copiii lucrează individual realizând propriile coroniţe.

Conversaţia

conversaţia

explicaţia, demonstra-ţia

exerciţiul

Zâna Toamnei

Coroniţa

lipici, flori de diferite mărimi şi culori, frunze

Frontal.

Preview document

Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă - Pagina 1
Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă - Pagina 2
Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă - Pagina 3
Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă - Pagina 4
Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă - Pagina 5
Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă - Pagina 6
Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă - Pagina 7
Proiect didactic grupa mare - hora florilor de toamnă - Pagina 8

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic Grupa Mare - Hora Florilor de Toamna
    • Hora florilor de toamna.doc
    • Proiect Didactic Grupa Mare - Hora Florilor de Toamna.doc

Alții au mai descărcat și

Toamnă - evaluare

Educatoare: Grupa:Combinată Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă? Tema proiectului: „Toamna cea harnică și de toate darnică”...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Ai nevoie de altceva?