Extras din proiect
PROIECT DE LECTIE
TEMA: Analiza Contabila
TIPUL LECTIEI: Reimprospatarea cunostintelor assimilate
VARINATA: Lectie mixta
DURATA: 50 min
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: Explicatia, conversatia, problematizarea, asigurarea feed-back-ului
CONTINUT INFORMATIV: Înregistrarea operatiilor economico-financiare utilizând analiza contabila, cunoasterea regulilor de functionare a conturilor de activ si pasiv.
COMPETENTE GENERALE:
Se solicita elevilor:
- sa enumere etapele analizei contabile
- sa prezinte sub forma tabelara etapele analizei contabile
- sa precizeze regulile de functionare a conturilor de activ si pasiv
COMPETENTE SPECIFICE:
- sa identifice conturile corespunzatoare
- utilizarea adecvata a planurilor de conturi
- sa intocmeasca bilantul initial si final in urma modificarilor realizate
RESURSE MATERIALE: Plan de conturi, fisa de lucru
ORGANIZAREA ACTIVITATII ELEVILOR: Individuala, frontala
PERFORMANTE STANDARD: Obiectivele se considera atinse daca cel putin 2/3 din efectivul clasei va rezolva correct aplicati
BIBLIOGRAFIE: Contabilitate, manual, cls a-X-a
Teste si lucrari practice
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei
Continut, sarcini de predare, invatare, evaluare Strategia didactica
Stabilesc linistea si disciplina, notez absentii, organizez grupele de lucru Elevii isi stabilesc grupele de lucru
Enuntarea temei Analiza contabila
Dirijarea invatarii:
Reactualizarea unor cunostinte anterioare: Se solicita elevilor precizarea urmatoarelor probleme:
1. enuntarea etapelor analizei contabile
2. prezentarea sub forma tabelara a etapelor analizei contabile
3. precizarea regulilor de functionare a conturilor de activ si pasiv
Elevii trebuie sa prezinte urmatoarele:
1. Etapele analizei contabile sunt:
a. prezentarea succinta a operatiei economice (P.O.)
b. stabilirea elementelor patrimoniale care se modifica (M.P.)
c. determinarea conturilor (C.C.)
d. determinarea functiei contabile (D.F.C.)
e. stabilirea sensului modificarii (S.M.)
f. aplicarea regulilor de functionare a conturilor (R.F.C.)
g. stabilirea formulei contabile (F.C.)
h. înregistrarea în conturi
2. Forma tabelara se prezinta astfel:
P.O.
M.P.
C.C.
D.F.C.
S.M.
R.F.C.
F.C.
3. Conturile de activ:
- încep sa functioneze prin debitare
- se debiteaza cu existentele si majorarile elementelor de activ
- se crediteaza cu diminuarile elementelor de activ
- la sfârsitul perioadei prezinta Sfd sau Sf = 0
Conturile de pasiv:
- încep sa functioneze prin creditare
- se crediteaza cu existentele si majorarile elementelor de pasiv
- se debiteaza cu diminuarile elementelor de pasiv
- la sfârsitul perioadei prezinta Sfc sau Sf = 0
Profesorul distribuie individual, fiecarui elev, fisa de lucru pe copii xerox, în scopul utilizarii eficiente a timpului în lectie. Continutul fisei este acelasi pentru toata clasa. Aceasta foaie xeroxata va fi apoi atasata în caietul elevului.
Conversatia euristica
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect de Lectie - Analiza Contabila
- PROIECT DE LECTI1.doc
- PROIECT DE LECTI2.doc
- PROIECT DE LECTIE.doc