Plan de Lectie - Popoarele Orientului Antic

Imagine preview
(8/10)

Acest proiect trateaza Plan de Lectie - Popoarele Orientului Antic.
Mai jos poate fi vizualizat un extras din document (aprox. 2 pagini).

Arhiva contine 1 fisier doc de 8 pagini .

Profesor indrumator / Prezentat Profesorului: Mihul Odeta

Iti recomandam sa te uiti bine pe extras si pe imaginile oferite iar daca este ceea ce-ti trebuie pentru documentarea ta, il poti descarca. Ai nevoie de doar 5 puncte.

Domenii: Psihopedagogie, Istorie Universala

Extras din document

Data: 29.10.2010

Unitatea de învăţământ: Şcoala Generală Titu Maiorescu

Clasa: a V-a A

Obiectul: Istorie

Tema: Popoarele Orientului Antic

Tipul lecţiei: mixtă

Timpul: 50 min

Propunător:

Obiectivul fundamental: Dobândirea de cunostinţe cu privire la apariţia primelor state, cu privire la populaţiile Orientului Antic care şi-au adus contribuţia la dezvoltarea civilizaţiei umane: egiptenii, sumerienii, fenicienii, perşii, evreii, indienii, chinezii

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1- Să identifice timpul în care au apărut primele civilizaţii

O2- Să precizeze spaţiul unde au apărut acestea

O3- Să precizeze care e cea mai veche civilizaţie antică

O4- Să prezinte principalele ocupaţii ale civilizaţiei antice

O5- Să prezinte originea popoarelor orientului antic

Metode şi procedee: conversaţia euristică, observarea sistematică, descoperirea, explicaţia, exerciţiul

Mijloace de învăţământ: manual, planşe, rebus

Forme de activitate: frontală, individuală, independentă

Bibliografie: Istorie, manual pentru clasa a V-a, Editura Teora

Mihai Manea, Adrian Pascu, Altas şcolar de istorie universală, Editura Corint.

Desfăşurarea lecţiei

Obiectivul Succesiunea momentului lecţiei şi timpul afectat Succesiunea elementelor de conţinut

Activitatea profesorului de predare sau de organizare

Activitatea elevului de învăţare Metode, procedee, mijloace de învăţământ

Momentul organizatoric

(1’)

Pregăteşte mijloacele de învăţare.

Verificarea cunoştinţelor anterioare

(2’)

Captarea atenţiei

(5’)

Anunţarea titlului lecţiei noi şi a obiectivelor operaţionale

(2’)

Etapele de dezvoltare/ Epocile istorice

În orele precedente s-au învăţat mai multe aspecte ce ţin de epoca străveche. Azi vom continua să discutăm despre epoca antică şi despre Orientul antic.

Societatea omenescă a parcurs mai multe etape de dezvoltare sau epoci istorice. Enumeraţi principalele epoci studiate până acum.

Ii pun pe elevi să analizeze o planşă cu statul sumerian pe baza căreia să spună unde cred ei că s-au întemeiat primele state

Prezint obiectivele operaţionale

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1- Să identifice timpul în care au apărut primele civilizaţii

O2- Să precizeze spaţiul unde au apărut acestea

O3- Să precizeze care e cea mai veche civilizaţie antică

O4- Să prezinte principalele ocupaţii ale civilizaţiei antice

O5- Să prezinte originea popoarelor orientului antic

Enumeră principalele epoci studiate până acum: epoca preistorică ( epoca pietrei şi epoca metalelor)

Răspund

Conversaţia

Analiză de planşă

Descoperirea

Fisiere in arhiva (1):

  • Plan de Lectie - Popoarele Orientului Antic.doc