Biblioteca

Predicatul Nominal - Proiect de Lectie

Valoare:

2 puncte*

Marime:

24.36Kb

Pagini:

7

Nota:
7 Predicatul Nominal - Proiect de Lectie, 7 out of 10 based on 1 rating
Contine fisiere:

doc


Domenii:

Psihopedagogie, Romana


Profesor Indrumator / Prezentat Profesorului:

Barna M.

* de la numai 0.87 Lei, cumparand puncte sau poti obtine puncte daca postezi documente (vezi detalii)
Orice document downloadat sau uploadat este adaugat in Biblioteca Mea

Fisiere arhiva: (1)

  • Predicatul Nominal - Proiect de Lectie.doc
Vezi informatii descarcari anterioare

Extras din document:

DATA: 06.11.2009
CLASA: a VIII-a B
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL: Limba si Literatura Romana
SUBIECTUL LECTIEI: Predicatul nominal
TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor
PROPUNATOR: Serban Florina Bianca
SCOALA:Liceul Pedagogic, Galati
OBIECTIVE:
OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacitatii de a aplica,atat in exprimarea orala,cat si in cea scrisa, cunostintele referitoare la predicatul nominal.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) COGNITIVE:
-Sa identifice, prin subliniere, predicatele din enunturile date si sa indice
felul acestora;
-Sa identifice valoarea predicativa, auxiliara si copulativa a verbului „a fi”.
-Sa enumere verbele copulative si sa precizeze partile
de vorbire prin care sunt exprimate numele predicative;
b) AFECTIVE:
-Sa manifeste interes pentru o exprimare ingrijita si nuantata;
-Sa participe cu interes la actul de comunicare.
c) FORMATIVE:
-Sa cunoasca ortografia si punctuatia predicatelor în comunicarea scrisa;
-Sa formeze deprinderi de lucru cu fise, exercitii, specifice temei studiate.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul oral, scris, individual,
pe grupe, analiza sintactica a frazei,lucrul pe fişe, schema la tablă, exerciţiile
creatoare.
Mijloace de invatamant si materiale didactice: manualul, fisa individuala de exercitii,
caietul de notite, tabla.
Bibliografie: ,,Limba romana”, manualul de clasa a VIII a, editura Humanitas
Educational, ,,Metodica predarii Limbii si Literaturii Romane”,Valeriu
Marinescu,Ed. Fundatiei,,Romania de maine”,Bucuresti,2002, ,,Gramatica
esentiala a limbii romane”,Gh.Constantinescu-Dobridor, editura Vestala.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: activitatea frontala, activitatea pe grupe,
activitatea individuala.
RESURSE: capacitatile de invatare ale elevilor, cunoştinţele anterioare despre părţile de vorbire
şi părţile de propoziţie ( predicat nominal,verb copulativ, nume predicativ),
continuturi conform programei scolare si manualului.
TIMP: 50 minute.
SECVENTELE
LECTIEI
I.MOMENT ORGANIZATORIC
II.VERIFICAREA TEMEI SI ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INVATATE ANTERIOR
III.CAPTAREA ATENTIEI PENTRU SECVENTA DIDACTICA URMATOARE
IV.ANUNTAREA TITLULUI SI A OBIECTIVELOR LECTIEI
V.PREZENTAREA SARCINILOR DE INVATARE ACTIVITATEA
PROFESORULUI
- profesorul saluta elevii si face prezenta;
- cere elevilor sa pregateasca materialele necesare pentru ora de limba romana;
-stabileste un climat favorabil derularii activitatii de invatare;
-verifica modul in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta; exercitiile vizau: identificarea predicatelor verbale din enunturile date si a greselilor,respectiv corectarea acestora dintr-un text dat.
-pe baza temei de acasa, actualizeaza notiunile gramaticale privind predicatul.
-atrage atentia elevilor ca predicatul nu arata numai ce face subiectul, ci si insusirea subiectului.
-le propune sa-si aminteasca ce este predicatul nominal si prin ce parti de vorbire este exprimat, pentru a putea sa-l recunoasca, sa il analizeze si pentru a sti sa construiasca enunturi corecte.
-anunta titlul lectiei: „Predicatul nominal”si enunta obiectivele lectiei;(O1,O2….);
-scrie titlul lectiei pe tabla;
-solicita elevilor sa intoarca fisele de lucru de pe banca, in care sunt actualizate cunostinte despre predicatul nominal, verbul copulativ si numele predicativ.
Exercitiile vizeaza:
1. identificarea predicatelor si precizarea tipurilor acestora(verbale, nominale)
2. identificarea numelor predicative si analiza morfologica a acestora.
ACTIVITATEA
ELEVILOR
-pregatesc cele necesare lectiei;
-individual,prin sondaj,elevii vor citi tema;
-dau raspunsul la intrebari;
-elevii sunt atenti si dau raspunsuri al intrebari;
-noteaza titlul lectiei pe caiete;
-elevii citesc exemplele date pe fise si analizeaza predicatele;
STRATEGII DIDACTICE
conversatia
evaluarea formativa
-conversatia catehetica
-activitate frontala
-frontal
-conversatie
-frontal
-activitatea frontala
-exercitiul
-analiza gramaticala
-conversatia euristica
VI.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INVATATE ANTERIOR -reactualizeaza, pe baza fisei cu exercitii,
cunostintele despre predicatul nominal, verb copulativ si nume predicativ insusite anterior.
-dirijeaza reactualizarea cunostintelor elevilor, adresandu-le intrebari si aducand completari:
Ce este predicatul?
-Predicatul este partea principala de propozitie care arata ce face, cine este, ce este si cum este subiectul.
Care sunt tipurile de predicat?
-Exista doua tipuri de predicat: predicat verbal si predicat nominal.
Cum se formeaza predicatul nominal?
-Predicatul nominal este format dintr-un verb copulativ si un nume predicativ, atribuind subiectului o identitate sau o insusire.
Care sunt intrebarile specifice predicatului nominal?
-Predicatul nominal raspunde la intrebarile: ,,cine este?”, ,,ce este?”,sau ,,cum este” subiectul.
Dati exemple de verbe copulative.
-Verbele copulative sunt instrumente gramaticale care nu au inteles de sine statator,facand legatura dintre numele predicativ si subiect.
Sunt verbe copulative verbele:
3. a fi
El este harnic.
4. a deveni
A devenit profesor.
5. a ajunge
A ajuns inginer.
6. a se face
S-a facut rosu de furie.
7. a iesi
A iesit doctor.
8. a ramane
A ramas frumoasa.
9. a parea
Pare necajit.
10. a insemna
Fapta ta inseamna mult pentru mine.
11. a se numi
Asta se numeste rautate.
12. a se chema
Ceea ce a facut se cheama neglijenta.
13. a constitui
Fapta ta constituie rea-vointa.
-elevii noteaza pe caiete;
-sub indrumarea propunatoarei, elevii vor raspunde intrebarilor;
-noteaza regulile desprinse;
-scriu exemplele, subliniind predicatele nominale si observand verbele copulative; - conversatie frontala;
-activitatea frontala
-exercitiul
-analiza gramaticala
-conversatia
-evaluare formativa continua


    Comentarii:

    Universitatea "Dunarea de Jos



    Documente similare:
    Preview document similar
    Predicatul
    Proiectul contine 64 pagini in format doc cu o marime totala de 77.21 KB.
    Preview document similar
    Complementul Direct si Subordonata Completiva Directa
    Referatul contine 34 pagini in format doc cu o marime totala de 61.07 KB.
    Preview document similar
    Proiect de Lectie Logica
    Proiectul contine 5 pagini in format doc cu o marime totala de 13.14 KB.
    Preview document similar
    Limba Romana Contemporana
    Cursul contine 145 pagini in format pdf cu o marime totala de 614.53 KB.
    Preview document similar
    Constructii Complexe in Sintaxa Limbii Romane
    Proiectul contine 313 pagini in format doc cu o marime totala de 684.66 KB.
    Preview document similar
    Proiect Didactic Predicatul Verbal
    Proiectul contine 6 pagini in format doc cu o marime totala de 15.31 KB.
    Carti recomandate:
    Dimitriu Cornel
    Tratatul de fata reprezinta viziunea ultima si definitiva - din punctul de vedere al autorului - asupra gramaticii limbii romane, fazele anterioare fiind concretizate (in afara studiilor si articolelor publicate in reviste locale, centrale si - cateva - din strainatate) in: Curs de limba romana contemporana. Morfologia, Iasi, 1968, 606 p.,... citeste tot
    Baciu Ioan
    De ce un dictionar de adjective franceze ? - Intr-adevar, exista mai multe dictionare de verbe franceze redactate in Franta, in Romania sau in alte tari, dar nici unul, dupa stiinta noastra, cel putin in Franta si in Romania, de adjective franceze. Or, s-a spus, in parte pe drept, desi in ultima vreme opiniile s-au mai nuantat, ca adjectivul... citeste tot
    Gheorghe N. Vasilache
    Volumul abordeaza principalele probleme practice ale exprimarii orale sau scrise insuficient aprofundate in manuale, structurate in trei sectiuni tematice: scrierea si pronuntarea, lexicul si morfosintaxa. Fiecare sectiune cuprinde o parte teoretica, ilustrata cu numeroase exemple, si o parte dedicata exercitiilor pentru consolidarea notiunilor... citeste tot