Proiect de lecție - senzații și percepții

Referat
8/10 (3 voturi)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 1052
Mărime: 12.62KB (arhivat)
Publicat de: Bebe Roșca
Puncte necesare: 7
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Albulescu Ioan
ISE, Cluj Napoca

Extras din referat

Obiectiv fundamental: Sa-si insuseasca cunostintele privind conceptele de senzatii si perceptii

Obiective operationale:

- Sa explice termenul de perceptie

- Sa diferentieze intre perceptie si senzatie

- Sa analizeze modul in care legile gestaltiste influenteaza perceptia

- Sa explice modul in care se realizeaza perceptia spatiala

- Sa identifice si sa distinga indicatorii monoculari versus cei binoculari ca participanti la realizarea perspectivei

- Sa explice modul in care se realizeaza perceptia miscarii

- Sa distinga si sa explice modul de realizare a iluziilor fizice versus cele perceptive.

Strategii didactice:

a. Metode si procedee:

- Explicatia

- Conversatia

- Exemplificarea

- Invatarea cooperanta

b. Mijloace:

- Laptop

- Planse

- Fise

Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare

ETAPELE LECTIEI UNITATI DE CONTINUT ACTIVITATI DE INVATARE METODE SI PROCEDEE

1. Organizare - Salutul

- Notarea absentilor - Management comportamental - Conversatia

2. Actualizarea infor-

matiilor anterioare

- frontala, orala - - Definirea senzatiilor

- Identificarea formelor senzatiilor

- Realizarea distinctiei intre pragul diferential si pragul absolut

- Definirea adaptarii senzoriale

- Identificarea modului in care se realizeaza interactiunea analizatorilor - “Ce sunt senzatiile?”

- “Care sunt formele senzatiilor?”

- “Ce este pragul absolut? Ce este pragul diferential?”

- “Ce este adaptarea senzoriala?”

- “In ce consta interactiunea analizatorilor?” - Conversatia

3. Discutii pregatitoare - Legatura dintre senzatii si

perceptii - “Pe tabla, marcati prin sageti si incercati sa explicati care este legatura intre conceptele: mediu/forme de energie, organele de simt, impulsuri nervoase, interpretare, actiune/comportament.”

- “Pe aceasta schema, incercati sa explicati distinctia intre senzatii si perceptii.” - Problematizare

- Conversatie

- Explicatie

4. Anuntarea temei

(schema cognitiva) - Perceptia - “Vom continua azi lectia despre procesele cognitive senzoriale cu noi informatii despre modul de organizare a campului perceptiv, despre mecanismul prin care se realizeaza perceptia spatiala, respectiv perceptia miscarii, precum si despre maniera de aparitie a iluziilor perceptive.” - Conversatia

- Explicatia

5. Predare – invatare - Perceptia

- clarificarea termenului

- teoria gestaltista a perceptiei

- legile gestaltiste ale perceptiei

- Constanta perceptiei

- clarificarea termenului

- mecanismul prin care se realizeaza constanta perceptiei

- implicatiile sale asupra vietii cotidiene

- Perceptia spatiala

- mecanismul prin care se realizeaza perceptia spatiala

- distinctia intre indicatorii monoculari si cei binoculari ai perspectivei

- Perceptia miscarii

- mecanismul prin care se realizeaza perceptia miscarii

- Iluziile perceptive

- distinctia dintre iluzii fizice si iluzii perceptive

- Influente individuale si culturale asupra perceptiei - Perceptia se refera la interpretarea informatiei primite din mediu prin intermediul organelor de simt, la modul in care noi ii conferim un inteles.

- Teoria gestaltista postuleaza ca:

- perceptia nu este doar o simpla suma de senzatii. Fundamental in perceptie este intregul sau forma si nu partile componente.

- Exemplu: prezentarea figurii 1 (pe fisa si pe laptop): suma de pete de culoare (parti componente) din care se distinge un caine dalmatian (intregul).

- Primul pas in trecerea de la senzatie la perceptie este separarea obiectului de fondul perceptiei – in mod activ si selectiv. In cazul figurilor reversibile putem controla in mod constient acest proces.

- Exemplu: prezentarea anexelor 2a, 2b, 2c. exemplificarea perceptiei diferite ale aceleiasi figuri pe Cubul lui Neisser (fig. 2a - laptop).

- Legile gestaltiste ale perceptiei:

- Principiul proximitatii

- Principiul similaritatii

- Principiul continuitatii

- Principiul inchiderii

- Principiul bunei forme.

- Exemple: prezentarea si discutarea figurilor aferente fiecarui principiu (anexele 3a, 3b, 3c, 3d - laptop).

- Activitate de grup: se imparte clasa in 6 grupuri, cerandu-li-se sa exemplifice grafic cel putin unul din cele 5 principii.

- Experiment: un voluntar va iesi in fata clasei, fiind instruit sa priveasca cu atentie tabla in timp ce se misca dinspre stanga spre dreapta sa, solicitandu-i-se periodic relatari relativ la forma si marimea tablei. In acelasi timp, altor 3 elevi aflati in pozitii diferite fata de tabla: lateral-stanga, frontal, lateral-dreapta li se cere o reprezentare grafica a acesteia.

- Discutie frontala: compararea relatarilor subiective ale voluntarului care percepe tabla ca fiind dreptunghiulara si de marime constanta cu cele 3 reprezentari grafice diferite ale aceluiasi obiect.

- Constanta perceptiei se refera la perceperea obiectelor ca avand forma si marime constante, indiferent de unghiul din care sunt privite.

- Constanta perceptuala se realizeaza prin ajustarea si corectarea informatiilor senzoriale.

- Cu ajutorul constantei perceptive, odata ce ne-am format o reprezentare stabila a unui obiect, suntem capabili sa-l recunoastem ori de cate ori il intalnim, indiferent de pozitia acestuia.

- Perceptia spatiala sau perspectiva o constituie vederea obiectelor in 3 dimensiuni, in ciuda faptului ca imaginea de pe retina este bidimensionala.

- Activitate pe grupuri: acelorasi 6 grupuri li se prezinta cate o imagine (anexa 4), cerandu-li-se identificarea unor indicii care ajuta la crearea efectului de adancime. Discutie frontala privind rezultatele.

- Perceptia spatiala se realizeaza prin 2 tipuri de indicatori:

- Monoculari:

- marimea relativa

- interpozitia

- perspectiva liniara

- efectul de umbra

- gradientul de textura

- Exemple: prezentarea si discutarea figurilor 5a, 5b, 5c, 5d – laptop.

- Binoculari:

- disparitatea retiniana

- convergenta oculara

- Experiment – disparitatea retiniana: fiecare elev este rugat sa pozitioneze un pix la 15-20 cm in fata ochilor si sa-l priveasca alternativ cu fiecare din ochi: pixul pare sa se deplaseze in campul lor vizual.

- Experiment – convergenta oculara: pe grupe de cate 2 elevi, unul dintre acestia va privi un pix in timp ce acesta se apropie si se distanteaza de propriul nas, iar celalalt elev va urmari cum ochii colegului se “incruciseaza” pe masura ce distanta dintre acestia si pix scade. Experienta poate fi repetata alternativ.

- Perceptia miscarii se realizeaza prin separarea obiectului de fond, cu ajutorul constantei marimii, a miscarilor capului sau ale globilor oculari si prin persistenta imaginii retiniene.

- Exemplu: intr-o altercatie, la perceptia unei lovituri cu pumnul, cel atacat separa pumnul (obiect in miscare) de fondul perceptiei (ex. Sala de clasa) etc.

- Iluziile fizice sunt cauzate de distorsiuni ale informatiilor care ajung la organele de simt.

- Iluziile perceptive sunt produse de anumite elemente ale stimulilor care, actionand combinat, ne creeaza o perceptie deformata sau chiar imposibila.

- Exemple: prezentarea si discutarea anexelor 6a, 6b, 6c, 6d (laptop). - Conversatia

- Explicatia

- Problematizarea

- Experimentul

- Invatarea prin cooperare

- Observatia

Preview document

Proiect de lecție - senzații și percepții - Pagina 1
Proiect de lecție - senzații și percepții - Pagina 2
Proiect de lecție - senzații și percepții - Pagina 3
Proiect de lecție - senzații și percepții - Pagina 4
Proiect de lecție - senzații și percepții - Pagina 5
Proiect de lecție - senzații și percepții - Pagina 6
Proiect de lecție - senzații și percepții - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Senzatii si Perceptii.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție - relațiile interpersonale

PROIECT DE LECTIE Clasa a X-a F, Colegiul National “GH. ROSCA CODREANU” Bârlad Subiectul: Relatiile interpersonale si dezvoltarea personalitatii....

Testul arborelui

Ideea folosirii „desenului arborelui” ca instrument de psihodiagnostic îi apartine lui Emile Jucker, consilier de orientare profesionala la Fägswil...

Proiect Didactic Aplicativ

PROPUNATOR: SCOALA: Colegiul Economic – Rm. Valcea DATA: CLASA: a X – a C DISCIPLINA: Studiul calitatii produselor si serviciilor LECTIA:...

Robert Cialdini, Psihologia Persuasiunii - Recenzie

Pornind de la ideea ca oamenii sunt condusi de o serie de modele comportamentale preprogramate, ce genereaza actiuni umane automate, de cele mai...

Fișă de caracterizare psihopedagogică

Elevul a avut parte de o nastere prematura,fiind nascut la 32 saptamani.In urma tratamentelor de recuperare i-a fost afectat sistemul auditiv la...

Învățare asistată de calculator

...educatia trebuie sa previna utilizarile oarbe ale noilor tehnologii informatice in comunicare, sa impiedice instrainarea omului, sa lupte contra...

Comportamentul Consumatorului - Tipuri de Comportament și Factori de Influență

Clasa: a XII-a G Data: 24.11. 2010 Durata lecţiei: 50 minute Modul III: Negociere în afaceri Unitatea de învăţare: Factori de influenţă ai...

Importanța instruirii asistate de calculator

Utilizarea calculatorului in procesul de invatamant devine o necesitate in conditile dezvoltarii accelerate a tehnologiei informatiei. Pentru noile...

Te-ar putea interesa și

Imaginația

Argument Istoria marilor invenţii şi descoperiri a operelor de artă şi a revoluţiei tehnico-ştiinţifice este istoria inteligenţei şi a...

Desenul ca mijloc de diagnosticare a abaterilor în dezvoltarea fizică și psihică

Introducere Scopul lucrării constă în studierea problemei legate de importanţa activităţilor plastice în diagnosticarea dezvoltării copilului; de...

Metodica Predării Psihologiei

INTRODUCERE Pregătirea metodică în specialitate nu este doar o preocupare a didacticii moderne. Această dimensiune face parte din perenitatea...

Ai nevoie de altceva?