Extras din laborator
Unitatea de invatamant: Liceul Economic Viilor
Profesor:
Disciplina de studiu:Calitatea produselor şi serviciilor Data: 16.12.2010
Clasa: a IX-a H
Proiect de lectie
Unitatea de învăţare (tema) :
Subiectul lecţiei : Produse gustative.Stimulente şi condimente
Tipul lecţiei : Mixtă
Competenţe specifice vizate :
• C1: Clasificarea şi caracterizarea produselor gustative.
• C2: Identificarea stimulentelor şi condimentelor în funcţie de efectul pe care îl au asupra organismului uman.
Obiective operationale :
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili să:
• O1: să definească noţiunea de stimulente , folosind cuvintele proprii, pe baza definiţiei prezentate de către profesor;
• O2: să definească noţiunea de condimente , folosind cuvintele proprii, pe baza definiţiei prezentate de către professor;
• O3:să enumere complet principale produse ce intră în categoria stimulentelor, ca urmare a enumerarii făcute de profesor;
• O4: să enumere complet principale produse ce intră în categoria condimentelor, ca urmare a enumerarii făcute de profesor
• O5: să numească cel puţin 2 sortimente de produse din categoria condimentelor,respectiv stimulentelor, în urma expunerii lor de către profesor.
Locul desfăşurării lecţiei : Sala de clasă
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lectiei Timp alocat Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi mijloace de învăţământ folosite Modalitati de evaluare
1. Moment organizatoric
2 min Profesorul intră în clasă, salută elevii şi îi roagă să ia loc în banci. După aceea, profesorul face prezenţa. Elevii salută şi ei profesorul şi se aşează în bănci. Conversaţia introductivă
_
2. Captarea atenţiei 3 min Profesorul le solicită elevilor prezentarea temei ce au avut-o de efectuat;
Elevii răspund la întrebările profesorului Conversaţia euristică
3.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale
3 min Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi face o scurtă prezentare a ceea ce urmează să predea. Elevii ascultă cu atenţie ceea ce spune profesorul
Conversaţia euristică
_
4.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare necesare învăţării care urmează
6 min Profesorul pune câteva întrebari din lecţiile anterioare,care au legătură cu noile conţinuturi i:
- De câte feluri este sortimentul?
- În ce se clasifcă sortimentul de mărfuri alimentare?
-Care este clasificarea merceologică a sortimentelor de mărfuri alimentare? Elevii răspund la întrebarile profesorului Conversaţia de reactualizare
Evaluare iniţială
5.Comunicarea noilor conţinuturi : organizarea şi dirijarea învăţării
15 min Profesorul defineşte noţiunea de stimulente şi noţiunea de condimente.(vezi anexa 1).
Profesorul enumeră produsele şi sortimentele de produse care intră în categoria stimulentelor şi apoi face o scurtă prezentare a acestora. (vezi anexa 1).
Profesorul enumeră produsele şi sortimentele de produse care intră în categoria condimentelor şi apoi face o scurtă prezentare a acestora. (vezi anexa 1).
Elevii sunt atenţi la ceea ce predă profesorul şi îşi notează pe caiet ideile principale Metode:
Conversaţia euristică
Conversaţia de fixare
Explicaţia
Mijloace:
Manualul
Tabla
Creta
Caietele
_
6.Obţinerea feed-back-ului şi realizarea de preciăari şi completări
3 min Activităţile realizate pentru obţinerea feed-back-ului sunt detaliate în Anexa 2. În anexa 2 sunt descrise activităţile elevilor pentru acest moment al lecţiei. Metode:
-conversaţia de verificare
-conversaţia euristică
Mijloace:
- manualul,
Evaluare orală
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect de Lectie.docx