Proiect de lecție - biologie

Proiect
5/10 (2 voturi)
Domeniu: Biologie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 1258
Mărime: 371.31KB (arhivat)
Publicat de: Loredana G.
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

Data: 11.05.2012

Clasa: a X-a D

Aria curriculară: Filologie

Obiectul: Biologie

Unitatea de învăţare: Functia de reproducere. Reproducerea la plante

Subiectul: Reproducerea sexuata la plante.

Structura florii la angiosperme.

Functiile florii.

Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a părţilor componente ale unei flori, a proceselor de polenizare, fecundaţie şi rolul pe care îl au acestea în viaţa plantelor.

Obiective operationale

La sfarsitul lectiei elevii trebuie:

O1: sa descrie partile componente ale florii la angiosperme pe baza observarii materialului didactic natural si a mulajului;

O2: sa identifice functiile florii pe baza filmuletului vizionat

O3: sa diferentieze reproducerea sexuata de cea asexuata

Competenţe specifice:

1.3 Observarea relaţiilor dintre plante şi alte vieţuitoare;

1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori;

2.1 Utilizarea metodelor şi mijloacelor adecvate explorării / investigării lumii vegetale;

3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor;

4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.

Tipul lecţiei: mixta: transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe

Demersul didactic

- Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, observaţia, modelarea.

- Resurse materiale: planşe, atlas botanic, mulaj cu alcătuirea florii, material biologic natural, prezentare documentar.

- Forma de activitate: frontal, individual.

Evaluare: fişă de lucru, formativă prin chestionare orală, observarea sistematică.

Bibliografie:

- Ene S., Sandu Ghe., Gamaneci Ghe., Manual pentru clasa a X-a, Editura LVS crepuscul, 2005.

- MEN Programa şcolară, Bucureşti

- Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare – învăţare – evaluare la disciplina biologie, Editura Arves 2007.

- Mariana Ciobanu Didactica ştiinţelor biologice, Editura Didactică şi Pedagogică.

Desfasurarea lectiei

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Moment organizatoric Pregătesc materialul didactic. Notez în catalog elevii absenţii şi verific dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.

Verificarea cunosţinţelor. Prin chestionare orala verific lecţia: ”Reproducerea asexuata la plante”

- De cate feluri este reproducerea la plante?

- Cum se realizeaza reproducerea sexuata?Dati exemple.

- Dati exemple de modalitati de realizare a reproducerii artificiale la plante si explicati in ce consta fiecare metoda.

Răspund la întrebări:

Sexuata si asexuata.

Prin structuri specializate (spori- la mucegai, muschi, ferigi), prin organe vegetative (stoloni, rizomi, tuberculi, bulbi) sau fragmente de organe vegetative (separarea radacinilor tuberizate, despartirea)

- Butasirea: un fragment desprins este inradacinat in sol. Ex: muscata, begonii, violete, trandafiri.

Marcotajul: inradacinarea unor fragmente fara a le separa deocamdata de planta mama. Ex: vita de vie, coacaz etc.

Altoirea: imbinarea a doua plante: portaltoiul si altoiul. Ex: pomi fructiferi.

Microbutasirea: utilizarea unor fragmente de meristem

Captarea atenţiei şi reactualizarea cunoştinţelor. Proiectarea unor imagini cu diferite tipuri de flori, albine care realizează polenizarea. Vizionează imaginile.

Anunţarea temei şi a competenţelor Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint competenţele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei. Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc competenţele.

Preview document

Proiect de lecție - biologie - Pagina 1
Proiect de lecție - biologie - Pagina 2
Proiect de lecție - biologie - Pagina 3
Proiect de lecție - biologie - Pagina 4
Proiect de lecție - biologie - Pagina 5
Proiect de lecție - biologie - Pagina 6
Proiect de lecție - biologie - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Biologie.docx

Alții au mai descărcat și

Proiect Didactic - Biologie

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR.1 BOCSA PROFESOR: CLASA: a VII-a DATA:16.05.2012 DISCIPLINA:Biologie TEMA LECTIEI:...

Proiect didactic - Moluștele

Data: Profesor: Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „ .”, Iași Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Disciplina: Biologie...

Etapele generice ale creșterii plantei

1.FAZELE DE CRESTERE SI DEZVOLTARE A CELULELOR La baza cresterii organismelor pluricelulare sta marirea numarului si dimensiunilor celulelor,...

Cafeaua

Istoria cafelei este la fel de bogata ca insasi cafeaua, datand de mai mult de 1000 de ani. In Occident, istoria cafelei incepe acum trei secole,...

Sfecla de zahăr

Sfecla de zahar este planta care asigura in exclusivitate materia prima de buna calitate si mare randament pentru industria zaharului din tara...

Creșterea animalelor

Rase de bovine: Rase de lapte - Friza - Holstein Friza - Jersey - Rosie Danezã - Rosie de stepã - Rosie brunã - Angler - Baltata cu...

Te-ar putea interesa și

Copiii și Internetul de la Siguranță și Protecție la Utilizarea Internetului în Procesele Educaționale

Introducere Internetul, această tehnologie de ultimă oră care pătrunde din moment în moment tot mai aprig în vieţile noastre, tinde să cuprindă...

Inteligențe multiple

Termenul de INTELIGENTA provine de la latinescul INTELLIGERE, care inseamna a relationa, a organiza sau de la INTERLEGERE, care presupune...

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Modul Pedagogic

Omul este o tema predilecta studiata de foarte multe discipline cum ar fi biologia, istoria, sociologia, etc. Toate acestea au insa puncte de...

Modalități de Implicare a Comunităților Locale în Protejarea și Conservarea Speciilor din Ariile Protejate

INTRODUCERE Pierderea biodiversitãtii la nivel mondial a devenit una dintre cele mai mari provocãri de mediu ale secolului 21. Preocupare pentru...

Proiect Didactic - Biologie

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR.1 BOCSA PROFESOR: CLASA: a VII-a DATA:16.05.2012 DISCIPLINA:Biologie TEMA LECTIEI:...

Nutriția heterotrofă

Data: 02.11.2011 Clasa: a I X-a A Disciplina: Biologie Propunător:,studenti, anul III, Biologie Unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Henri...

Proiect didactic - Moluștele

Data: Profesor: Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „ .”, Iași Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Disciplina: Biologie...

Ai nevoie de altceva?