Studiul Cursului Actiunilor - SC Biofarm SA

Imagine preview
(7/10 din 2 voturi)

Acest proiect trateaza Studiul Cursului Actiunilor - SC Biofarm SA.
Mai jos poate fi vizualizat cuprinsul si un extras din document (aprox. 2 pagini).

Arhiva contine 1 fisier doc de 38 de pagini .

Iti recomandam sa te uiti bine pe extras, cuprins si pe imaginile oferite iar daca este ceea ce-ti trebuie pentru documentarea ta, il poti descarca. Ai nevoie de doar 5 puncte.

Domeniu: Burse

Cuprins

CAPITOLUL 1: Prezentarea societăţii pg.2
CAPITOLUL 2: 2.1 Capital social pg.6
2.2 Acţiuni pg.6
CAPITOLUL 3: Indicatori pentru cotarea la bursă a societăţii
3.1 Capitalizarea bursieră pg.9
3.2 Venitul pe acţiune (Earning per sheare)EAR pg.11
3.3 Venitul contabil a acţiunii(Book value per share) BVPS pg.11
3.4 PER (Price earning ratio) pg.12
3.5 Dividendul adus de titlu (Dividend value per share) pg.13
3.6 Randamentul dividendului (Dividend yeid) pg.13
3.7 Rentabilitatea activelor (Return on assets-ROA) pg.13
3.8 Randamentul acţiunilor pg.14
3.9 Rentabilitatea capitalurilor (Return on Equity-ROE) pg.14
CAPITOLUL 4: Stabilirea cursului de echilibru pe baza raportului Cerere/Oferta pg.15
CAPITOLUL 5: Analiză fundamentala pg.20
5.1 Evaluarea acţiunilor pg.22
5.2 Modalitaţi de estimarea a valorii intrinseci: Analiza tehnica pg.24
BET-C, BET-FI.
5.3 Analiza grafică pg.29
CAPITOLUL 6: INDICI BURSIERI: SEMNIFICAŢIA BET
6.1 Indici bursieri pg.32
6.2 Indicele BET pg.33
BIBLIOGRAFIE pg.37

Extras din document

Biofarm SA are la origini o firma infiintata in anul 1924.

Biofarm detine o cota in totalul vanzarilor de medicamente din tara noastra de 1,16% pe o piata in care reprezentantii grupurilor straine au erodat in mod constant pozitia producatorilor romani dupa 1989. Calculata ca pondere in totalul producatorilor romani de medicamente (ce reprezinta cam o cincime din totalul vanzarilor pe piata), cota de piata a Biofarm este de 5,73%. Vanzarile Biofarm pe 2004 se ridica la 12,3 mil USD, pe o piata estimata la 1.057,0 mil USD. Biofarm a fost privatizata in 1997, moment din care a cunoscut modificari succesive importante ale Biofarm (BER:BIOF), unul dintre primii sase producatori de medicamente din Romania si cel mai tranzactionat emitent de pe Radsaq in ultima perioada se listeaza la bursa de valori. Pasul facut in piata este unul major. Prin aceasta listare Biofarm ajunge de la categoria de baza a Bursei Electronice Rasdaq (BER) la categoria I a Bursei de Valori Bucuresti (BVB). Actuala societate Biofarm structurii de detinere (detalii suplimentare sunt

prezentate in cCa structura a productiei, 60,16% din vanzarile Biofarm sunt reprezentate

de medicamente pentru tractul digestiv si metabolism, iar 24,17% din vanzari pentru medicamente ale sistemului respirator, celelalte tipuri de medicamente reprezentand sub 4% din vanzari fiecare. Biofarm este singurul producator din Romania de capsule gelationase moi, unul din principalii producatori locali de tablete, liderul pietei romanesti de siropuri si solutii cu o cota de piata de 15%.

Portofoliul include patru categorii principale de produse: digestive (locul I pe piata dupa volum in 2004), calciu, raceala si gripe. Firma include in portofoliul sau peste 80 de marci, dintre care unele au o traditie si o recunoastere semnificative pe piata romaneasca (Triferment, Colebil). Biofarm este specializata in produse tip Over the Counter (eliberate

fara reteta) si suplimente nutritive, aceste grupe asigurand 83% din venituri. Cele mai vandute produse ale Biofarm au fost in anul 2004:Triferment (16,43% din vanzari), Bixtonim (13,79% din vazari), Colebil (10,61% din vanzari), Silimarina (5,95% din vanzari), Magneziu forte (5,26% din vanzari).

Actiunile firmei au fost listate la Bursa Electronica Rasdaq incepand cu anul 1996. Conducerea societatii este asigiurata in prezent de Domnul Danut Vasile in calitate de Presedinte si Director General.

MANAGEMENTUL

DANUT VASILE-Director General si Presedintele Consiliului de Administratie

DANIELA TOLEA-Director de vinzari

GABRIELA CARP-Manager de marcheting si dezvoltarea afacerilor

TUFARU CAMELIA-Director de Productie si Intretinere

STANESCU CARMEN-Director Aprovizionare

POPESCU LIANA GABRIELA-Menager cu asigurarea Calitatii

MOROSANU DRAGOS CONSTANTIN-Director IT

CRISTESCU MIHAI-Manager Administrativ

ION ZOIA MIHAELA-Sef Oficiu Juridic

ACTIONARI

SIF Oltenia cu o detinere de 13,61% din numarul de actiuni emise Tudor Dumitru 11,18% SIF Muntenia 9,90% SIF Banat-Crisana 5,41% SIF Moldova 5,10% Free Float 54,80% Actionar % capital social Rober William Ferran 49,99% International Pharmaceutical Group10,03% Health Sciences Group 24,34% Free Float 15,65%

REZULTATELE ECONOMICO-FINANCIARE

Anul 2006

Venituri totale 58296599,00

Cheltuieli totale 43317244,00

Profitul net 12715098,00

Active totale 858435227,00

Capitaluri proprii 70532742,00

Capital social 46950394,00

Numar de actiuni 469503942

Valoare nominala 0,1000

Dividende actiune 0,0000

Fisiere in arhiva (1):

  • Studiul Cursului Actiunilor - SC Biofarm SA.doc