Proiect de lecție - aluminiul

Proiect
7.5/10 (2 voturi)
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 4 în total
Cuvinte : 1753
Mărime: 15.09KB (arhivat)
Publicat de: Dafina Chirilă
Puncte necesare: 7
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: cristina rotaru

Extras din proiect

Școala:Colegiul Tehnic Târnăveni

Profesor:

Data:

Clasa: a IX-a

Obiectul: STUDIUL MATERIALELOR

Unitatea de învățare: Protecția mediului

Subiectul: Aluminiul

Scopul lecției: Însușirea cunoștințelor referitoare la Aluminiu.

Tipul lecției: Mixtă

Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:

O1) Prezinte noțiuni generale despre Aluminiu

O2) Descrie principalele proprietăți ale aluminiului;

O3) Să identifice utilizări ale Aluminiului;

O4) Să argumenteze necesitatea alierii Aluminiului

Startegii didactice:

- Resurse materiale: manualul, text suport, piese, semifabricate executate din Aluminiu

- Resurse procedurare: Scriere liberă, Știu/Vreau să știu/Am învățat, Eseul de 5 minute

- Forme de organizare a învățării: Individuală, frontală, în perechi

Evaluarea: Ce dovezi există că elevii au învățat lecția?

a). De conținut: răspunsurile la întrebări, completarea rubricii „Am învățat”

b). De utilizare a operațiilor gândirii: analiza, sinteza, comparația, argumentarea

Desfășurarea lecției

I.Moment organizatoric

II.Verificarea cunoștințelor anterioare

III.Dobândirea cunoștințelor

Etapa 1: Ce știu despre subiect?

1.a. Conexiuni cu cunoștințele anterioare prin scriere liberă

Sarcina de lucru: Elevii scriu timp de două minute o listă cu ideile pe care le au despre Aluminiu. Voi lua opinii de la fiecare.

1.b. Organizarea cunoștințelor anterioare după modelul „Știu/Vreau să știu/Am învățat”.

- Activitate individuală pentru completarea rubricii Știu. Împart tabla în trei coloane. În prima coloană scriu Știu, în a doua Vreau să știu, iar în a treia scriu Am învățat.

Sarcina de lucru: Elaborați tabelul de pe tablă. Împărțiți o filă a caietului în trei coloane, conform modelului. Completați fiecare în mod individual ce știți despre Aluminiu timp de două minute.

Știu Vreau să știu Am învățat

- Activitate frontală pentru completarea rubricii Știu. Voi lua de la fiecare elev câte o idee dintre cele scrise în caiete, ca răspuns la întrebarea „Ce știți despre Aluminiu?”. Solicit răspunsurile pe care elevii sunt relativi siguri. Scriu răspunsurile pe scurt în coloana Știu. Cunoștințele nesigure le trec în coloana următoare.

Știu Vreau să știu Am învățat

- metal neferos

- culoare argintie

- moale

- ușor

- se obține din bauxită

- se utilizează în industria aeronautică, alimentară (doze metalice din Al.)

- conduce bine curentul electric

-se aliază cu diferite elemente:Cu, Si, Mg, Fe

- se prelucrează sub formă de folii, sârme.

- tip material după criteriul fizico-chimic: Metal neferos

- proprietăți:

- Fizice

- culoare: argintie

-densitate: ușor

- -conductibilitate electrică: bună

- Mecanice: moale

- Tehnologice: - maleabil

- ductil

- obținere: bauxită

- Aliaje: se realizează cu diferite elemente: Cu, Si, Mg, Fe.

- utilizări: industria aeronautică, alimentară.

I.1. Clasificarea cunoștințelor anterioare ale elevilor

- Ce ați scris în tabel despre tipul materialului după criteriul fizico-chimic?

- Trageți o linie orizontală după informațiile scrise în coloana Știu. Scriem încă o dată, în mod ordonat ce știm deja despre tipul materialului după criteriu fizico-chimic.

- Ce ați scris în tabel despre propietățile Aluminiului?

- Ce ați scris în tabel despre modul de obținere?

- Ce ați scris în tabel despre aliajele Aluminiului?

- Ce ați scris în tabel despre utilizările Aluminiului?

Scriem aceste informații în tabel.

Etapa 2: Ce vreau să știu despre subiect? Comunicarea titlului lecției noi și motivarea elevilor pentru învățarea noilor cunoștințe.

- Activitate în perechi

Sarcina de lucru: Fiecare pereche va scrie timp de două minute ce anume dorește să știe despre Aluminiu, cunoștințele pe care dorește să le lămurească sau despre care are îndoieli.

- Activitate frontală

Voi lua de la fiecare pereche câte o întrebare despre Aluminiu și o voi scrie pe tablă în rubrica Vreau să știu.

Știu Vreau să știu Am învățat

- metal neferos

- culoare argintie

- moale

- ușor

- se obține din bauxită

- se utilizează în industria aeronautică, alimentară (doze metalice din Al.)

- conduce bine curentul electric

-se aliază cu diferite elemente:Cu, Si, Mg, Fe

- se prelucrează sub formă de folii, sârme.

- tip material după criteriul fizico-chimic: Metal neferos

- proprietăți:

- Fizice - culoare: argintie

- - densitate: ușor

- - conductibilitate: bună conductor electric

- Mecanice: moale

- Tehnologice: - maleabil

- ductil

- obținere: bauxită

- Aliaje: se realizează cu diferite elemente: Cu, Si, Mg, Fe.

- utilizări: industria aeronautică, alimentară. - Care este procedeul prin care Al se obține din bauxită?

- Ce înseamnă Al de înaltă puritate?

- Ce influență au impuritățile asupra proprietăților Al?

- Care sunt:

- proprietățile fizice

- proprietățile chimice

- propietățile mecanice

- proprietățile tehnologice ale Al

- Ce utilizări prezintă Al?

- De ce se aliează Al?

- Care sunt efectele alierii Al?

- Care sunt aliajele Al?

Bibliografie

1. M. Bocoș, Didactica disciplinelor pedagogice, Editura Paralela 45, Pitești, 2007;

2. M. E. Dulamă, Metodologii didactice activizante, Editura Clasium, 2008;

3. M.Bocoș, F. Ciomoș, Proiectarea și Evaluarea secvențelor de instruire, Editura Casa Cărții de Știința, Cluj-Napoca, 2001;

4. I. Cerghit, Metode de învățământ, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1997;

5. I. Arieș, A.C.-Vasilescu, M. Constantin, I.C.-Vasilescu, Studiul Materialelor, Editura CD PRESS,București, 2010;

6. C. Căpățână, C.M. Simionescu - Depozitarea, tratarea și reciclarea deșeurilor și materialelor recuperabile, Editura MATRIXROM, București, 2006.

7. www.e-referate.ro › Chimie

8. www.scritube.com/.../ALUMINIUL-Metalul-viitorului2025241312.p...

Preview document

Proiect de lecție - aluminiul - Pagina 1
Proiect de lecție - aluminiul - Pagina 2
Proiect de lecție - aluminiul - Pagina 3
Proiect de lecție - aluminiul - Pagina 4

Conținut arhivă zip

  • Proiect de lectie - aluminiul.doc

Alții au mai descărcat și

Coroziunea

6. METODE DE PROTECTIE ANTICOROSIVA A MATERIALELOR METALICE Protectia împotriva coroziunii reprezinta totalitatea masurilor care se iau pentru a...

Hidrocarburi aciclice saturate (Alcani)

Hidrocarburile aciclice saturate numite alcani sau parafine, au formula generala CnH2n+2. Conform cu aceasta formula fiecare termen din seria...

Celuloza

CELULOZA este polizaharida cea mai raspindita in natura. Ea corespunde formulei(C6 H10 O5)n, in care n are valori cuprinse intre 700-800 si...

Te-ar putea interesa și

Reacții chimice - rolul experimentului de laborator în studiul reacțiilor chimice la gimnaziu

INTRODUCERE „ Lucrul cel mai minunat cu care ne putem întâlni este misterul. La baza artei si stiintei adevarate se afla emotia primara. Cel care...

Metodologia și tehnologia instruirii. elaborare curriculum la decizia școlii

1. INTRODUCERE Meseria, aceasta îndeletnicire cu caracter permanent pe care o practica orice muncitor pe baza unei calificări corespunzătoare,...

Proiect de lecție - aluminiu

Data: Clasa: a VIII-a Titlul lecţiei: Aluminiul Tipul lecţiei: Mixtă Durata: 3 x 50 min Obiective de referinţă: Elevii vor fi capabili : -...

Ai nevoie de altceva?