Proiect de lecție - arene

Proiect
7/10 (1 vot)
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 1302
Mărime: 20.17KB (arhivat)
Publicat de: Dafina Chirilă
Puncte necesare: 6
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: cristina rotaru

Extras din proiect

Data: 25. II. 2016

Obiectul: chimie

Profesor:

Clasa: a X-a (2h/săptămână)

Tema: Arene - proprietăți chimice (recapitulare curentă)

Tipul lecției: Lecție de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor - recapitulare curentă

Conținut conceptual:

I. Reacții la nucleul benzenic:

1. Substituție, orientarea substituției:

- halogenare, nitrare, sulfonare, alchilare și acilare Friedel-Crafts

2. Adiție (H2 și Cl2 la benzen; H2 la naftalină)

3. Oxidare

II. Reacții la catena laterală:

1. Substituție (halogenare)

2. Oxidare

Obiective operaționale: În timpul lecției elevii trebuie să fie capabili:

O1 - să indice tipul de reacții studiate la proprietățile chimice ale arenelor;

O2 - să argumenteze relația cauză-efect pentru substituția orientată;

O3 - să rezolve exerciții, scheme problematizate, probleme care solicită utilizarea cunoștințelor privind proprietățile chimice ale arenelor.

Metode didactice: conversația, problematizarea, modelarea, rezolvarea de exerciții și probleme

Materiale didactice: fișa de activitate independentă problematizată.

Scenariul activității didactice

I. Moment organizatoric: notarea absențelor, pregătirea pentru lecție

II. Captarea atenției:

În industrie, hidrocarburile aromatice prezintă importanță pentru că au numeroase întrebuințări, pentru obținerea de fire și fibre sintetice, cauciuc sintetic, mase plastice, medicamente, coloranți, detergenți, insecticide ș.a.

III. Precizarea temei:

Tema lecției: „Arene - proprietăți chimice” (recapitulare curentă)

IV. Scopul lecției:

Scopul lecției este consolidarea cunoștințelor referitoare la proprietățile chimice studiate la arene.

V. Reactualizarea cunoștințelor prin stabilirea cu clasa a planului de recapitulare:

I. Reacții la nucleul benzenic:

1. Substituție, orientarea substituției:

- halogenare, nitrare, sulfonare, alchilare și acilare Friedel-Crafts

2. Adiție (H2 și Cl2 la benzen; H2 la naftalină)

3. Oxidare

II. Reacții la catena laterală:

1. Substituție (halogenare)

2. Oxidare

IV. Rezolvarea situațiilor problematizate din fișa de activitate independentă:

Pe baza formei problematizate a exercițiului de activitate independentă am realizat o sistematizare a cunoștințelor privind proprietățile chimice ale hidrocarburilor aromatice, într-o formă nouă care solicită gândirea elevilor, aceștia având posibilitatea să-și dezvolte capacitatea de a opera pe plan mintal cu noțiunile învățate anterior.

Am transpus cunoștințele studiate în exerciții problematizate, scheme problematizate, probleme care se rezolvă fără calcul numeric, probleme care se rezolvă prin calcul numeric, a căror rezolvare oferă elevilor posibilitatea de a aplica și aprofunda cunoștințele.

Tipurile de itemi au grad de dificultate crescândă, astfel:

- itemi obiectivi cu alegere duală (A, B);

- itemi obiectivi de împerechere (C, D);

- itemi cu alegere multiplă tip complement simplu, alegerea unui singur răspuns (E);

- itemi subiectvi cu răspuns structurat (F);

- itemi subiectivi - rezolvare de probleme (G).

V. Obținerea performanței: se face pe tot parcursul lecției.

VI. Asigurarea transferului de cunoștințe: temă - probleme nerezolvate din fișă.

Preview document

Proiect de lecție - arene - Pagina 1
Proiect de lecție - arene - Pagina 2
Proiect de lecție - arene - Pagina 3
Proiect de lecție - arene - Pagina 4
Proiect de lecție - arene - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect de lectie - arene.doc

Alții au mai descărcat și

Coroziunea

6. METODE DE PROTECTIE ANTICOROSIVA A MATERIALELOR METALICE Protectia împotriva coroziunii reprezinta totalitatea masurilor care se iau pentru a...

Hidrocarburi aciclice saturate (Alcani)

Hidrocarburile aciclice saturate numite alcani sau parafine, au formula generala CnH2n+2. Conform cu aceasta formula fiecare termen din seria...

Celuloza

CELULOZA este polizaharida cea mai raspindita in natura. Ea corespunde formulei(C6 H10 O5)n, in care n are valori cuprinse intre 700-800 si...

Te-ar putea interesa și

Creativitatea

1.Scurt istoric. Investigatiile de profunzime, privind creativitatatea, s-au facut abia odata cu inceputul secolului nostru, iar rezultatele...

Ai nevoie de altceva?