Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață

Proiect
10/10 (1 vot)
Domeniu: Economie
Conține 5 fișiere: doc, ppt
Pagini : 38 în total
Cuvinte : 1664
Mărime: 131.42KB (arhivat)
Publicat de: Maia Safta Ursu
Puncte necesare: 9

Extras din proiect

TITLUL LECŢIEI: Dezvoltarea şi fundamentarea diferitelor strategii de piaţă

UC 10. Marketingul afacerilor

C3. Analizează oportunităţile de marketing

Obiective formativ-educative :

- să dezvolte gândirea creativă

- să dezvolte lucrul în echipă

Metode şi procedee utilizate :

conversaţia, sistematizarea, expunerea, explicaţia, exemplul, exerciţiul, lucru pe grupe

Forme de organizare a activităţii: individual, pe grupe

Durata : 50 minute

Locul de desfăşurare : sala de clasă

Bibliografia :

- Ilie Suzana, Tanislav Cristina, Postovei Catalina –manual Marketingul Afacerii – editura Oscar Print

- Ristea Ana Lucia, Franc I., Tănăsescu Dorina, Stegăroiu I. (2002), Marketing -crestomaţie de termeni şi concepte, Edit. Expert, Bucureşti

- Ristea Ana Lucia, Franc I., Tănăsescu Dorina, Toma A., Topita Margareta (2002), Marketing- premise şi provocări ale economiei înalt competitive, Edit. Expert, Bucureşti

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Desfăşurarea lecţiei conform următorului plan:

Scopul predării

Strategia de predare

Timp alocat

Strategii de învăţare

Resurse

Elevi cu dominanta auditivă

Elevi cu dominanta vizuală

Elevi cu dominanta practică

Captarea atenţiei:

Realizarea prezenţa elevilor în sala de clasă;

verificarea cunoştinţelor dobândite anterior;

2 min

Reactualizarea şi verificarea cunoştinţelor anterior dobândite - expunere orală

- elevii primesc o fisă de lucru pentru rezolvarea unei activităţi 10 min. - răspund la întrebările profesorului, adresate pentru identificarea cunoştinţelor anterioare şi rezolvă fişa de lucru - răspund la întrebările profesorului, adresate pentru identificarea cunoştinţelor anterioare şi rezolvă fişa de lucru; - răspund la întrebările profesorului, adresate pentru identificarea cunoştinţelor anterioare şi rezolvă fişa de lucru;

Explicarea conceptelor teoretice - expunere orală

- pe videoproiector se prezintă conţinutul schematic al temei;

- elevii notează schiţa lecţiei, ascultă explicaţiile profesorului;

20 min. *Aceasta va fi o situaţie de învăţare în care elevii se vor simţi în largul lor, vor avea încredere în această strategie.

*Aceasta va fi o situaţie de învăţare în care elevii se vor simţi în largul lor, vor avea încredere în această strategie.

*Aceasta va fi o situaţie de învăţare în care elevii se vor simţi în largul lor, vor avea încredere în această strategie.

Manuale

Video-proiector

Analiza şi evaluarea învăţării Întrebări şi răspunsuri verbale (profesor şi elev) şi rezolvarea unei fişe de lucru pe grupe privind fundamentarea unei strategiei de marketing pe o firma la alegere pe baza unei fise de documentare

- rezultatele sunt prezentate în plen, şi se analizează rezultatele obţinute;

- se realizează feed-back-ul 15 min *Aceasta va fi o situaţie de învăţare în care elevii se vor simţi în largul lor, vor avea încredere în această strategie.

- Se acordă timp elevilor să explice şi să descrie verbal lucrurile cu propriile lor cuvinte.

- Se transformă

întrebările în indicii vizuale.

- Se face în aşa fel încât răspunsurile să fie desenate, mai degrabă decât scrise sau vorbite.

- Se utilizează mişcări ale mâinilor / gesturi pentru a ilustra întrebările. Se va permite folosirea mişcărilor mâinilor / gesturilor atunci când se răspunde la o întrebare. - Se pun întrebări folosind exemple practice legate de tipurile de strategii

- Se va permite elevilor să răspundă folosindu-se de experienţele practice/ descrieri ale sarcinilor prezente / trecute propunându-li-se elaborarea obiectivelor şi direcţilor de acţiune a strategiilor.

Fişe de lucru

Manuale

Calculatorul

Preview document

Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 1
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 2
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 3
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 4
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 5
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 6
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 7
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 8
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 9
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 10
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 11
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 12
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 13
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 14
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 15
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 16
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 17
Plan de lecție - dezvoltarea și fundamentarea diferitelor strategii de piață - Pagina 18

Conținut arhivă zip

  • Plan de Lectie - Dezvoltarea si Fundamentarea Diferitelor Strategii de Piata
    • Fisa de documentare clasa 11.doc
    • macromediu fisa 11g.doc
    • plan de lectie_mk_clasa11.doc
    • Prezentare privind indicatorii macromediului.ppt
    • Tipologia strategiilor.ppt

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție - dobândirea de cunoștințe referitoare la șomaj

Scoala: Colegiul National „George Cosbuc” , Motru Disciplina: Economie Clasa: a XI-a Semestrul: al II-lea Propunator: Padurean Adina Cosmina...

Mediul extern al SC Agdesy SRL - oportunități și restricții

Analiza macro-mediului intreprinderii Studiul macro-mediului intreprinderii permite depasirea orizontului mediului concurential deoarece...

Întreprinderea în era globalizării

In era globalizarii, specialitii in domeniu vorbesc despre “intreprinderea digitala”, “intreprinderea virtuala” sau “intreprinderea mileniului...

Economia UE - Curs 2

Dinamica procesului de integrare europeana Particularitatile si dinamica regionalismului European - Integrarea europeana trebuie studiata ca un...

România în ecuația integrării europene

Reforme institutionale si politice in U.E. inaintea procesului de largire. Actuala forma de organizare ce cuprinde 15 tari membre nu mai...

Te-ar putea interesa și

Planificarea strategică orientată spre piață la Uzina Mecanică

INTRODUCERE Intrarea pe o piaţă străină implică o prospectare ştiinţifică, cunoşterea temeinică a tuturor oportunităţilor pe care le oferă ţara...

Analiza Stadiului Pregătirii României în Procesul de Integrare în Uniunea Europeană

CAPITOLUL I ABORDĂRI CONCEPTUALE PRIVIND INTEGRAREA EUROPEANĂ I.1. Conceptul de integrare Noţiunea de “integrare” provine din latinescul...

Analiza diagnostic a întreprinderii - SC URB Rulmenți Suceava SA

CAPITOLUL 1 SCOP.OBIECTIVE.METODE Scop Analiza diagnostic are ca scop caracterizarea unei întreprinderi prin evidenţierea punctelor tari si...

Marketingul Bancar

CAPITOLUL 1 Particularităţile marketingului bancar 1.1 Conceptul de marketing bancar. Definiţie şi rol Cu ocazia celei de-a cincea Întâlniri...

Instrumente de Control și Măsurare a Performaței

Rezumat “ABSTRACT” În cadrul acestei lucrări am definit şi am făcut o trecere succintă în revistă a conceptului BSC legat de măsurarea...

Ai nevoie de altceva?