Proiect de lecție - fizică

Proiect
5.5/10 (2 voturi)
Domeniu: Fizică
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 1085
Mărime: 15.76KB (arhivat)
Publicat de: Andrei Moraru
Puncte necesare: 9

Extras din proiect

Obiectul de învăţământ: FIZICĂ

Clasa: a VII-a , SCOALA GIMNAZIALA SARATA,DOLJ

Data:

Profesor:

Unitatea de învăţare: CURENTUL ELECTRIC

Tema lecţiei: LEGEA LUI OHM

Tipul lecţiei: lecţie de laborator (lecţie de formare a priceperilor şi deprinderilor de muncă independentă)

Obiectiv cadru:

- dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare a realităţii şi de experimentare, prin folosirea unor instrumente şi proceduri proprii fizicii.

Obiective operaţionale:

O1 – să cunoască mărimile fizice caracteristice curentului electric (U, I, R), unităţile lor de măsură, instrumentele lor de măsură şi modul de conectare al acestora într-un circuit;

O2 – să fie capabili să realizeze practic un circuit electric simplu, să măsoare tensiunea aplicată unui element de circuit (rezistor, bec) şi intensitatea curentului prin acesta;

O3 – să înregistreze măsurătorile făcute într-un tabel de valori, să ridice caracteristica curent-tensiune pentru elementul respectiv de circuit şi să interpreteze graficul obţinut;

O4 – să enunţe legea lui Ohm pentru o porţiune de circuit.

Strategii didactice:

a. mijloace de învăţământ:

- Alimentatoare didactice, ampermetre, voltmetre, becuri, rezistoare, conductoare de legătură, hârtie milimetrică, fişe de lucru, teste, manual, tablă, cretă.

- Alimentatoare didactice, ampermetre, voltmetre, becuri, rezistoare, conductoare de legătură, hârtie milimetrică, fişe de lucru, teste, manual, tablă, cretă.

b. metode de învăţământ:

- Conversaţia, exersarea, experimentul, descoperirea.

c. forme de activitate:

- Frontal, pentru reactualizarea cunoştinţelor

- Pe grupe, pentru realizarea montajului experimental şi culegerea datelor.

- Individual, pentru trasarea graficului şi rezolvarea fişei.

d. metode de evaluare:

- Verificare curentă orală

- Observarea sistematică a elevilor

- Test scurt pentru sistematizarea noţiunilor învăţate.

Surse informaţionale:

Manual FIZICĂ clasa a VII-a ed. Radical;

Manual FIZICĂ clasa a VII-a ed. ALL;

Manual Fizică F3 clasa a X-a Ed. ALL;

M. Ivan, F. Brandibur -Evaluare şi testare, Ed. Aramis

Emanoil Tereja – Metodica predării fizicii

Succesiunea activităţilor de instruire

Nr.

Crt. Eveniment

Didactic Durata

(min.) Activitatea de instruire Obiective

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric 1 - verificarea prezenţei, captarea atenţiei - se pregătesc pentru lecţie

2. Verificarea temei 2 - verifică tema -

3. Verificarea noţiunilor teoretice asimilate anterior şi prezentarea lucrării de laborator “Legea lui Ohm. Caracteristica curent-tensiune a unui rezistor” 10 - pune întrebări:

Care sunt mărimile fizice caracteristice curentului electric?

Care sunt unităţile de măsură ale tensiunii electrice, intensităţii curentului electric şi rezistenţei electrice?

Care sunt instrumentele de măsură pentru U, I ?

Cum se conectează acestea într-un circuit?

- prezintă fişa de lucru şi explică sarcinile pe care le au de realizat elevii - răspund la întrebări

- sunt atenţi şi identifică materialele aflate pe masa de lucru.

O1

4. Efectuarea lucrării de laborator “Legea lui Ohm” 20 - supraveghează realizarea montajelor, utilizarea corectă a aparatelor, ajută grupele mai slabe, dă indicaţii pentru trasarea graficelor. - urmăresc sarcinile de pe fişa de lucru: efectuează montajul, citesc valorile pentru I şi U, le trec în tabelele de valori, ridică graficul I=f(U)

O2

O3

5. Interpretarea rezultatelor obţinute în urma lucrării experimentale 10 - conduce interpretarea rezultatelor, pune întrebări: Ce formă are graficul I=f(U)?

Ce concluzie se desprinde din grafic?

Cum putem afla constanta de proporţionalitate şi deci rezistenţa elementului de circuit?

Enunţarea legii lui Ohm pentru o porţiune de circuit. - interpretează graficul, concluzionează că I este d.p. cu U, descoperă legea lui Ohm pentru o porţiune de circuit

I = U/R

O3

O4

Preview document

Proiect de lecție - fizică - Pagina 1
Proiect de lecție - fizică - Pagina 2
Proiect de lecție - fizică - Pagina 3
Proiect de lecție - fizică - Pagina 4
Proiect de lecție - fizică - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Fizica.doc

Alții au mai descărcat și

Teoremele lui Kirchhoff

Teoremele lui Kirchhoff Retea electricaUn ansamblu format din surse si receptori legati prin conductori, formeaza o retea electrica. Daca sursele...

Energia electrică

Introducere: Energia electrica reprezinta capacitatea de actiune a unui sistem fizico-chimic. Energia electrica prezinta o serie de avantaje in...

Studiul Efectului Hall în Semiconductori

1. Scopul lucrarii Efectul Hall este unul dintre efectele galvanomagnetice importante pentru determinarea parametrilor ce caracterizeaza din punct...

Fizică anul I

1. Introducere şi scurt istoric Experienţa ultimelor decenii arată că descoperirile din domeniul fizicii au o importanţă deosebită pentru...

Curentul Electric

Atât timp cât sarcinile libere (de fapt particulele purtătoare de sarcină) pot fi supuse acţiunii unor forţe, înseamnă că acestea pot fi...

Fizică generală

Cuvânt de multumire Ma simt onorat pentru posibilitatea de a le multumi studentilor din anul II Facultatea de navigatie si Transport Maritim si...

Studiul Dependenței Rezistenței de Temperatură a Rezistorilor

Diferite conductoare se opun în mod diferit trecerii curentului electric. Proprietatea conductoarelor electrice de a se opune trecerii curentului...

Fizică

Introducere - Fizica este știința care studiază structura,proprietățile și legile de mișcare ale materiei. - Testul validității teoriilor fizice...

Te-ar putea interesa și

Particularități metodice privind pregătirea tehnico-tactică specifică loviturii de rever la copii (8-10 ani)

CAPITOLUL I INTRODUCERE 1. Scurt istoric al jocului de tenis Tenisul este un joc sportiv, dinamic care se impune prin frumusețea si...

Plan de afacere After School

8891 si 8899 Activitati de ingrijire zilnica pentru copii: activitati sociale fara cazare Descrierea investiției propuse In valoare totala de 120...

Portofoliu de Evaluare Finală

CUNOAŞTEREA INDIVIDUALITĂŢII ELEVULUI Pentru societatea de astăzi, multe din problemele individului tind să devină din ce în ce mai mult probleme...

Motorul Otto

INTRODUCERE Prezenta lucrare tratează rezolvarea unor programe de loc geometric cu ajutorul animaţiei în Borland Pascal. Lucrarea de faţă este...

Proiect de lecție - mișcarea rectilinie uniform variată

Titlul lecţiei : Mişcarea rectilinie uniform variată. Scopul lecţiei : Transmiterea şi însuşirea de noi cunoştinţe. Obiective operaţionale. La...

Activități didactice pentru corectarea tulburărilor de vorbire

Proiecte de activitate didactică Data: Clasa: I Obiect: Terapia tulburărilor de limbaj Diagnostic: Sigmatism interdental Subiect: Sunetul „Ș”...

Proiect de lecție - alcooli, proprietăți fizice

A. DATE GENERALE Disciplina: Chimie Organică Clasa: a-X-a Unitatea de învăţare: Hidrocarburi Titlul lecţiei: Alcooli. Noţiuni generale....

Organizarea Procesului de Învățământ Pe Clase și Lecții

CLASA DE ELEVI CA UNITATE PSIHO – SOCIO – PEDAGOGICĂ După cum rezultă chiar din denumirea sa, sistemul de învăţământ pe clase şi lecţii prezintă...

Ai nevoie de altceva?