Clasaa VIII-a - Proiect didactic - Relieful României

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Geografie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 4 în total
Cuvinte : 760
Mărime: 180.87KB (arhivat)
Publicat de: Cristina S.
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

Unitatea de invatamant: Şcoala Gimnaziala

Genuneni

Profesor:

Disciplina: Geografia României

Clasa a VIII-a

Subiectul: Relieful României – caracterizare fizico-geografică

Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

Scopul lecţiei:

sistematizarea şi ordonarea în contexte noi a cunoştinţelor învăţate despre relieful ţării în vederea

pregătirii temeinice pentru susţinerea

tezei semestriale.

Competente generala:

1. Prezentarea realitatii geografice utilizand mijloace si limbaje specifice

2. Studierea spatiului geografic realizand conexiuni cu informatii dobandite la alte discipline scolare

3. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice

Competente specifice::

1.2. Definirea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază

3.2

Explicarea fenomenelor şi proceselor specifice mediului înconjurător din ţara noastră

3.3. Prezentarea structurată a sistemului teritorial geografic al României

4.4. Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări cartografice

Obiective operaţionale

La sfîrşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

- să definească termenii geografici;

- să poziţioneze corect unităţile majore de relief şi diviziunile lor pe harta fizico-geografica a României;

- să caracterizeze fizico – geografic unitatile majore de relief şi diviziunile acestora;

- să sesizeze relaţiile dintre relief şi ceilalţi factori fizico – geografici;

- să alcătuiască texte cu conţinut geografic utilizând termenii asimilati

Strategia: inductivă, cognitivă, dirijată.

Organizarea: frontală şi independent – individuală.

Metode didactice: conversaţia euristică, problematizarea, comparaţia, algoritmizarea (reguli de studiu al unui teritoriu), lucrul cu harta, lucrul cu fişele si harta lacunara.

Resurse materiale: harta fizică a României, manualul scolar, tabla, atlasul scola, fise de lucru.

Structura organizatorică a lecţiei

ETAPELE

LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA

ELEVILOR

1.Organizarea

activităţii -se notează absenţii

- verificarea materialului didactic şi a documentelor şcolare Pregătesc manuale, caiete

2. Anuntarea lectiei

3.Captarea atenţiei Elevii au fost anunţaţi în prealabil cu privire la noţiunile pe care le vor aprofunda. Se anunţă scopul şi obiectivele lecţiei

-o scurtă expunere a profesorului menită să mobilizeze elevii şi să trezească interesul pentru lecţie;

- reactualizarea unor noţiuni de bază: punctele extreme ale Romaniei, vecinii Romaniei, coordonatele geografice care se intersecteaza pe teritoriul tarii noastre, sa explice de ce tara noastra mai este numita si tara carpato-danubiano-pontica. -sunt atenţi

-raspund la cerintele profesorului

-fixeaza termenii geografici de baza necesari bunei desfasurari

4. Repetarea şi sistematizarea cunoştinţelor prin utilizarea unor strategii didactice variate - elevii sunt invitaţi să completeze o hartă muta si un tabel în care se vor trece trasaturile generale ale unor unitati de relief şi un exerciţiu de comparare a două unităţi de relief: Carpatii Meridionali cu Carpatii Occidentali.

- cere elevilor să evidenţieze diferenţierile regionale de relief şi să realizeze comparaţii între unităţi si diviziuni;

- se solicită elevii în a sesiza raportul dintre alcătuirea petrografică şi geo-morfologia a unităţilor de relief;

- se face apel la cunoştinţele elevilor pentru:

a caracteriza la modul general relieful, a prezenta unităţile majore de relief, a caracteriza geografic unităţile de relief şi diviziunile lor prin ceea ce au esenţial.

-pe masura ce elevii rezolva cerintele fisei de lucru,se completeaza un tabel asemanator pe tabla pentru variantele de raspuns date de catre acestia

Sunt atenţi la întrebări

Completează fişele

Răspund

Compara

Indică pe hartă

Analizează desenele schematice

5. Concluzii, aprecieri Se fac aprecieri cu privire la modul in care elevii au recapitulat noţiunile şi cum au răspuns.

Se notează elevii care s-au remarcat pe parcursul desfăşurării lecţiei. Urmăresc concluziile profesorului

6. Tema pentru acasa -se anunta tema: sa se realizeze o descriere geografica a unei unitate de relief vizitate. Notează tema

Preview document

Clasaa VIII-a - Proiect didactic - Relieful României - Pagina 1
Clasaa VIII-a - Proiect didactic - Relieful României - Pagina 2
Clasaa VIII-a - Proiect didactic - Relieful României - Pagina 3
Clasaa VIII-a - Proiect didactic - Relieful României - Pagina 4

Conținut arhivă zip

  • Clasa a VIII-a - Proiect didactic - Relieful Romaniei.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect didactic clasa a 5-a

Obiectul de studiu: Geografie Clasa: a V-a Data: Capitolul I: Geografia-știința despre Pământ. Subiectul: Geografia ca știința....

Proiect didactic clasa a 6-a

Obiectul de studiu: Geografie Clasa: a VI-a Data: Capitolul I: Geografia Continentelor şi oceanelor. Subiectul: Originea continentelor şi...

Caracteristicile activităților economice și rolul lor în organizarea teritoriului - Municipiul Bârlad

În economia județului Vaslui și implicit a municipiului Bârlad, producția agricolă are o podere însemnată, ea participând cu 43% din venitul total....

Caracterizarea geografică a marilor orașe

Proiect de tehnologie didactica Disciplina: Geografia Romaniei Clasa: a VIII-a Tipul lectiei: mixta Obiectiv general: Cunoasterea elementelor...

Japonia

Japonia este o tarã prin excelentã insularã, situatã în nord-vestul oceanului pacific. Japonia este fãrã indoialã statul care a înregistrat cea mai...

Județul Timiș

1.Localizarea geografica si caracterizarea judetului 1.1. Scurt istoric Istoria judetului se pierde in timp, fiind mentionate inca din...

Rolul Carpaților

Unitati montane. Carpatii românesti Carpatii românesti fac parte din marele lant muntos alpino-carpato-himalayan, aparut în urma orogenezelor...

Metode care sporesc eficiența învățării geografiei

DEFINIREA CONCEPTULUI DE METODĂ DIDACTICĂ Metoda desemnează calea pe care profesorul o urmează pentru a ajuta pe elevi să înțeleagă, să găsească,...

Ai nevoie de altceva?