Proiect didactic clasa a 6-a

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Geografie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 15 în total
Cuvinte : 6221
Mărime: 93.27KB (arhivat)
Publicat de: Cojocari V.
Puncte necesare: 8
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Cojocari S.

Extras din proiect

Obiectul de studiu: Geografie

Clasa: a VI-a

Data:

Capitolul I: Geografia Continentelor şi oceanelor.

Subiectul: Originea continentelor şi bazinelor oceanice.

Subcompetențe:

• Comunicarea corectă în limba maternă, cu utilizarea adecvată a termenilor geografici;

• Manifestarea interesului științific în raport cu originea și cunoașterea continentelor.

Obiectivele lecției:

O1- să identifice principalii termeni, studiind fragmentul de text.

O2- să utilizeze termenii specifici la descrierea continentelor și bazinelor oceanice, analizând diafragmele/ un fragment de text.

O3- să explice succint originea continentelor și bazinelor oceanice, studiind un fragment de text (sau de film, după posibilități).

O4- să analizeze principalele teorii privind evoluția continentelor și bazinelor oceanice,studiind hărţile/imagini/fragmente de text.

O5- să generalizeze principalele tipuri de deplasări ale plăcilor litosferice, analizând desene schematice .

Tipul lecției: lecție de dobândire a cunoștințelor și de formare a competențelor.

Activități de predare-învățare:

- metode/procedee/tehnici: conversația euristică, studierea textului, exercițiul, tehnica Știu - Vreau să știu – Am învățat, analiza hărților, soluționarea unor situații-problemă;

- mijloace de instruire: manualul, harta;

- materiale necesare: harta plăcilor litosferice, harta structurii scoarței terestre, diafragmele Suprafața continentelor și Suprafața oceanelor,desene schematice cu evoluția continentelor.

Tehnici de evaluare: evaluare curentă; conversația de verificare, repovestirea, jocul evaluativ, analiza desenelor schematice, analiza hărții.

Forme de activitate: individuală, frontală,în perechi.

Demersul didactic

Etapele lecției Obiectivele Activitatea profesorului și a elevilor Timp Feed-back

Moment organiza-toric Pregătirea materialelor pentru lecție se face rapid la recreație, lecția începe odată cu sunetul prin salutul dintre profesor și elevi) –maximum un minut(1). 1

Captarea atenției

1. Conversație despre ceea ce cunosc elevii despre aspectul Pământului în trecut:

- Copii, ce cunoașteți despre aspectul Pământului în trecut?

- Amintiți-vă cum s-a format Pământul.

2. Anunțarea obiectivelor lecției. 5

Studierea temei noi și conexiunea inversă

O1

O2

1.Continente și bazine oceanice

a) conversație despre continente și bazine oceanice (repetare);

b) studierea termenilor – cheie – continent,bazin oceanic (p. 7 manual) (lucru individual);

c)Dimensiunile continentelor și bazinelor oceanice - studierea fig.1.1,1.2 (lucru în perechi);

d) Poziția continentelor și oceanelor – identificarea lor pe harta fizică (lucru frontal), localizarea pe harta-contur (lucru individual);

e)evaluare – analiza diagramelor;

f) concluzie. 10

O3

O4

2. Ipoteza privind deriva continentelor.

a) necesitatea cunoașterii originii continentelor și oceanelor – convorbire;

b) evoluția continentelor și bazinelor oceanice conform ipotezei derivei continentelor - studierea fragmentului de text, analiza desenelor;

- Identificați esența ipotezei derivei continentelor, studiind ultimul aliniat, p.6.

- Analizați poziția continentelor cu 200 milioane de ani în urmă, studiind fig. 1.3, p.7.

- Aflați în ce continente s-a divizat Pangaea, studiind fig. 1.4,p. 7.

- Analizați poziția continentelor cu 65 milioane de ani în urmă, studiind fig.1.5,p.7.

- Arătați principalele plăci litosferice pe harta structurii scoarței terestre, fig. 1.7, p.9.

c) evaluare – analiza hărții fizice, a desenelor schematice;

d) concluzie. 12

3.Teoria plăcilor litosferice.

a) noțiune de plăci litosferice – studierea textului:

- Aflați ce este o placă litosferică, studiind alin. 2,p.9 din manual.

b) poziția plăcilor litosferice – analiza hărții:

- Identificați principalele plăci litosferice, analizând fig. 1.6,p.8 din manual.

c) dinamica plăcilor litosferice – analiza desenelor schematice (lucru în perechi).

- Analizați ce mișcări se produc la contactul dintre două plăci litosferice, studiind fig. 1.7,p.9 din manual.

d) evaluare – convorbire, analiza desenelor schematice:

- Scrieți, în tabel, ce elemente geografice se găsesc pe plăcile litosferice indicate.

Placa litosferică Elementul geografic

Indo - Australiană

Africană

Euro - asiatică

Nord - Americană

Sud – Americană

Antarctică

e) concluzie. 15

Bilanțul lecției

Aprecierea activităților elevilor. 1

Temă pe acasă De finalizat completarea hărții-contur. 1

Preview document

Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 1
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 2
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 3
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 4
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 5
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 6
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 7
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 8
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 9
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 10
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 11
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 12
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 13
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 14
Proiect didactic clasa a 6-a - Pagina 15

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic Clasa a 6-a.docx

Alții au mai descărcat și

Proiect didactic clasa a 5-a

Obiectul de studiu: Geografie Clasa: a V-a Data: Capitolul I: Geografia-știința despre Pământ. Subiectul: Geografia ca știința....

Clasaa VIII-a - Proiect didactic - Relieful României

Unitatea de invatamant: Şcoala Gimnaziala Genuneni Profesor: Disciplina: Geografia României Clasa a VIII-a Subiectul: Relieful României –...

Dunărea

Introducere Fluviul Dunărea, a purtat la diferite popoare şi în diferite timpuri diverse nume: Cel dintâi nume, cel pe care trebuie să-I fi avut...

Canada

Capitolul I Introducere Canada este un stat situat în extremitate nordică a continentului american. Canada este a doua ţară a lumii ca întindere...

Portofoliu meteorologie și clasificarea norilor

1. Organizarea reţelei naţionale şi internaţionale de staţii meteo şi organizarea unei staţii meteo 1.1. Organizarea reţelei de staţii meteo...

BIG BANG-ul - originea și formarea Universului

1.Ce este Universul si cum a aparut el? Universul- sau Cosmosul- constituie un spatiu ale carui limite sunt imperceptibile, in care materia se...

Australia

Localizare Si Vecini Prezentare Generala Capitala : Canberra. Cel mai mare oras : Sydney. Cele mai importante orase: Canberra ,Sydney,...

Munții Carpați în România

Au o lungime de 1500 km care încep din estul bazinului Vienei. Se desfăşoară pe teritoriul a 7 state: Austria , Slovacia, Ungaria, Ucrania,...

Te-ar putea interesa și

Proiect didactic clasa a 5-a

Obiectul de studiu: Geografie Clasa: a V-a Data: Capitolul I: Geografia-știința despre Pământ. Subiectul: Geografia ca știința....

Proiect didactic AVAP clasa pregătitoare - 1 Decembrie - Ziuă Națională a României

PROPUNĂTOR: PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: DATA: 29.11. 2017 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 8, Suceava CLASA: Pregătitoare "Ștrunfii...

Proiect didactic - clasa a IX-a

Student: Data: 14 decembrie 2007 Clasa: a IX a Aria curriculara: Stiintele Educatiei Disciplina: Pedagogie Unitatea de invatare: Mediile...

Proiect didactic limba și literatura română, clasa a V-a

Profesor: Clasa: a V-a A Disciplina: Limba şi literatura română Carte suport: „Micul prinţ” de Antoine de Saint-Exupéry Tipul lecţiei: de...

Proiect didactic gimnastică clasa a VIII-a

Profesor: Data: 1 noiembrie 2016 Unitatea de invatamant: Slobozia “Stefan cel Mare” Focsani Clasa: a VIII-a B Efectiv: 27 elevi Materiale...

Proiect didactic clasa a IX a

A. REPERE GENERALE Subiectul lecţiei: Legume din grupa verzelor şi legume frunzoase Data : 19.11.2010 Clasa: a-IX-a Durata: 50 minute...

Proiect didactic clasa a IX a

A. REPERE GENERALE Subiectul lecţiei: Transformările care au loc în peşte după pescuire. Caracteristicile cărnii de peşte. Data : 25.03.2011...

Proiect didactic matematică clasa a VII a CSEI - Utilizarea banilor

Data: 30.05.2019 Aria curriculară: Matematică și științe Disciplina: Matematică Clasa: a VI-a A Școala: Centrul Școlar pentru Educație...

Ai nevoie de altceva?