Extras din proiect
Proiect didactic Data: Instituţia: Liceul Teoretic „Victor Coţofană „ Profesor: Bîrnaz Svetlana Clasa: a XI-a Obiectul: Istoria românilor şi universală Subiectul:Revoluţia de la 1848-1849 în Europa Tipul lecţiei: predare-învăţare Durata: 90 min. Persectiva interdisciplinară: Metode şi tehnici de lucru:, discuţia, comentarea, , ,interviul Forme de lucru: frontal,individual, în perechi, în grup. Material didactic:manualul de istorie clasa aXI-a.PPT
Competenţe:
Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate.
Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric.
Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice.
Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare оn istorie Subcompetenţe: *analiza comparativă a fenomenelor şi proceselor istorice din epoca modernă; *argumentarea interdependenţei dintre cauzele şi efectele evenimentelor din epoca modernă; *Utilizarea adecvată a termenilor istorici în elaborarea comunicărilor orale şi scrise;
Obiective operaționale:
O1 să determine cauzele şi consecinţele comune şi specifice a revoluţiilor burghezo –democratice din Europa ,lecturînd conţinutul textului şi izvoarele istorice; O2 să enumere forţele motrice ale revoluţiei identificînd motivele participării; O3-să identifice asemănările şi deosebirile revoluţiilor din Europa completînd tabelul”Revoluţia 1848-1849:asemănări/deosebiri”; O4 să aprecieze semnificaţia revoluţiilor burghezo-democrtice din1848 formulînd o concluzie de2-3 enunţuri.
Parcursul activităţii
Cadrul Ob.op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Timp Note
Evocarea Propune elevilor să comenteze fraza ,, Bătrâna Europă moare, lucrurile vechi pier şi totuşi cât de lentă –i e această agonie.”
Propune comentarea frazei în baza consecinţelor Congrsului de la Viena 1815. Diferite idei
-menţinerea echilibrului marilor puteri(Anglia, Austria, Prusia şi Rusia) după înfrîngerea Franţei;
-menţinerea Vechiului Regim în Europa;
-stabilirea principiului intervenţionalismului-MP aveau dreptul de a-şi trimite armatele în statele pentru a înăbuşi mişcările rev., de emancipeare naţională care compromiteau ordinea stabilită;
-menţinerea ideologiei consevatoristă, care se opunea liberalismului, care cereau respectarea drepturilor individuale
-mişcările revoluţionare europene influenţate de romantism,libaralism şi naţionalism au demarat continentul european, punînd la îndoială principiul legitimismului monarhic.(pag.82-Consecinţele Congresului de la Viena) Asaltul de idei
Argumentarea 3 min
5 min.
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect Didactic - Revolutia de la 1848-1849 in Europa.docx