Extras din proiect
PROIECT DE LECTIE
Data: 25 noiembrie 2010
Scoala: “Mihai Viteazu” Loc. Targoviste
Clasa : a II- a
Invatator: Popa Alina
Disciplina: Matematica
Subiectul lectiei: Adunarea numerelor naturale a caror suma este mai mica sau egala cu 20, cu trecere peste ordin
Tipul lectiei: Dobandire de noi cunostinte
Obiective de referinta:
1.1. sa înteleaga sistemul zecimal de formarea numerelor (din sute, zeci si unitati), utilizând obiecte pentru justificari.
1.3. sa efectueze operatii de adunare si de scadere: cu numere naturale de la 0 la 100 fara si cu trecere peste ordin.
2.4. sa exploreze modalitati variate de compunere si descompunere a numerelor.
Obiective operationale: La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:
O 1 - 2. 4. 1. - sa descompuna corect numarul 10 , avand la dispozitie diferite materiale didactice; obiectivul se considera realizat daca toti elevii vor gasi cel putin 3 din 5 variante corecte de descompunere a numarului 10;
O2 - 1. 1. 1. - sa aplice algoritmul de calcul al adunarii folosind jetoane, betisoare etc.; obiectivul se considera realizat daca toti elevii opereaza corect cu materialul didactic personal;
O3- 1. 3. 1. - sa rezolve corect adunarile date, folosind algoritmul de calcul invatat ( completarea unei zeci); obiectivul se considera realizat daca toti elevii vor rezolva corect cel putin 3 din cele 5 adunari pentru fiecare din exercitiile 2 si 3.
Strategia didactica: observatia , conversatia, explicatia, problematizarea, demonstratia , exercitiul , munca independenta, jocul didactic.
Materiale didactice: betisoare, jetoane, fise necesare concursului intre randuri.
1. Moment organizatoric: pregatirea elevilor clasei ( prezenta , caiete , carti )si a , materialelor didactice pentru buna desfasurare a lectiei; (3 minute)
2. Verificarea temei si reactualizarea cunostintelor anterioare ( 7 minute)
a) verificarea cantitativa si calitativa a temei
b) aprecieri pozitive facute elevilor ce au efectuat bine tema, ( sau a elevilor la care se observa progres )
3. Reactualizarea cunostintelor priceperilor si deprinderilor implicare in insusirea noului continut.
(O1 ) in timp ce voi trece sa verific tema elevii vor trebui sa gaseasca individual cat mai multe variante de descompunere a numarului 10 pe care sa le noteze in caiet. Fiecare elev va avea la dispozitie 10 betisoare. Apoi vom nota la tabla toate variantele.
3. Anuntarea subiectului lectiei (5 minute)
Captarea atentiei ( Problematizare) Solicitare adresata elevilor : “ Voi nu ati invatat inca sa adunati numere a caror suma sa treaca peste numarul 10. Credeti insa ca ati putea efectua astfel de calcule , fara ajutorul meu?
a) elevii vor fi anuntati ca vor face adunari a carar suma va trece peste numarul 10 ( cu trecere peste ordin) Le voi spune ca ma astept ca la concursul de la sfarsitul lectiei toti sa rezolve corect exercitiile. Apoi : “ Deci fiti atenti la modul de rezolvare pe care il voi prezenta!”
b) se scrie data si titlul lectiei pe tabla respectiv in caiete : Adunari cu trecere peste ordin
4. Prezentarea noului continut al invatarii (20 minute)
a) se asaza pe catedra intr-un cos 6 cuburi in alt cos 8 cuburi.
b) se compune o problema
Exemplu: Pe catedra avem intr-un cos 6 cuburi si in alt cos 8 cuburi . Cate cuburi sunt in total?
( Problema- actiune cu “punere in scena”) ( Observatia)
Judecata problemei :
Intrebari: Ce reprezinta numarul 6? ( Conversatia)
Dar numarul 8?
Care este intrebarea problemei?
Cum aflam numarul tatal al cuburilor?
a) Se scrie operatia 6 + 8 =
b) Se rezolva intai prin numararea figurinelor:
6 + 8 = 14 (cuburi)
c) Se rezolva apoi adunarea prin completarea unei zeci ( concret, cu ajutorul cuburilor de pe catedra) ( Conversatia / Demonstratia)
- Cate cuburi trebuie sa luam din cele 8 pentru a forma cu cele 6 din primul cos , o zece?
6 + 4 = 10 (cuburi)
Voi lua cele 10 cuburi si le voi pune primul cos.
- Cate cuburi au mai ramas in cel de al doile a cos? (4 cuburi)
- Cate cuburi sunt in total?
10 + 4 = 14 (cuburi)
d) Scriu ceea ce am demonstrate cu figurine:
Preview document
Conținut arhivă zip
- Portofoliu Matematica - Metodica Predarii Matematicii in Clasele I-IV.docx