Cuprins
- I Calculul cinematic si dinamic :
- 1.1.Calculul turatiilor si vitezelor pt fiecare arbore al ansamblului.
- 1.2Calculul randamentului total al ansamblului de transmisie.
- 1.2.1.Alegerea randamentelor partiale ale cuplelor cinematice.
- 1.3.Calculul puterilor pt fiecare arbore.
- 1.4.Calculul momentelor de torsiune teoritice pt fiecare arbore.
- II Calculul organologic al reductorului de turatie.
- 2.1Calculul de rezistenta al angrenajului si determinarea
- elementelor geometrice si marimile dinamice.
- 2.1.1Algoritmul de calcul.
- 2.2Calculul elementelor geometrice ale angrenajului.
- 2.3Calculul marimilor dinamice.
- 2.4Calculul de predimensionare a arborilor.
- 2.4.1Calculul de predimensionare al arborelui de intrare. Stabilirea schemei de incarcare a arborelui.
- 2.4.2Calculul de predimensionare al arborelui de iesire.
- 2.5Calculul de alegere al penelor.
- 2.5.1Calculul de alegere si verificare al penelor pt arborele de
- intrare.
- 2.5.2Calculul de alegere si verificare al penelor pt arborele de
- iesire.
- 2.6.Forma constructiva si relatiile de calcul ale principalelor
- dimensiuni ale carcasei reductorului de turatie.
- 2.7Verificarea arborelui de iesire al reductorului.
- III Instructiuni tehnice si norme de tehnica securitatii muncii.
- Bibliografie.
Extras din proiect
INTRODUCERE :
Reductorul de turatie ce urmeaza a fi proiectat face parte din categoria reductoarelor cilindrice intr-o singura treapta . Rotile dintate sunt cu dintii inclinati ,alegandu-se aceste categorii cu scop didactic .Calculul de rezistenta al reductorului va cuprinde calculul angrenajului arborilor ,al penelor si al rulmentilor .Pentru angrenaj se va face determinarea modulului normal din cele doua conditii de solicitare (incovoiere si compresiune la baza dintelui si la presiuni de contact pe flancuri).Dupa standardizarea valorilor normale se va trece la calculul elementelor geometrice ale rotilor dintate si se vor determina fortele de angrenare .Pentru rotile dintate se vor allege ,functie de viteza periferica transmisa ,materiale de tip OLC sau oteluri aliate.Alegerea materialului poate fi facuta in functie de dimensiunile de gabarit pe care dorim sa le obtinem pentru reductor.Calculul arborilor va cuprinde trei etape : 1) Predimensionarea – se va stabili forma de incarcare ;se vor determina solicitarile ; se va face calculul diametrului in SCMS ; se va determina diametrul in dreptul tronsonului pe care se. monteaza semicuplajul . 2) Stabilirea formei constructive- stabilirea formei constructive a arborelui are la baza dimensiunile determinate in studiul de predimensionare cat si la organele de masini care se monteaza pe arbore. 3)Verificarea la oboseala – calculul de verificare la oboseala presupune determinarea coeficientului de siguranta global efectiv care trebuie sa fie mai mare decat cel admisibil ales.Calculul de alegere si verificare al rulmentilor se va face dupa metoda ISO,corespunzatoare rulmentilor radiali axiali cu role conice .Stabilirea formei constructive a carcasei se va face dupa reprezentarea ansamblului rotii dintate,arbori si rulmenti.
DATE DE PROIECTARE :
=40 KW
=3000 rot/min
=4 rot/min
=2 rot/min
=1,2 rot/min
=150
TEMA PROIECTULUI :
Proiectarea unui reductor de turatie cilindric cu dinti inclinati ce face parte din ansamblul unei transmisii mecanice.
Schema cinematica de transmisie :
M=motor electric
C1...4 =cuplaje
T.C.=transmisie prin curea
R.T=reductor de turatie
T.L.=transmisie prin lant
I CALCULUL CINEMATIC SI DINAMIC
1.1 Calculul turatiilor si vitezelor unghiulare pt fiecare arbore al ansamblului.
n =3000rot/min ; n =n =3000rot/min ; i = 1,2rot/min ; i =2rot/min ; i =4rot/min ; Pn=40 KW
i = = n = =3000 /2=1500rot/min ; i = n = =375/1,2=312,5 ;
i = n = =1500 /4=375rot/min ; ωm= rad/s ; I=*nI /30=314,159 rad/s ; II=*nII /30=157,080 rad/s ; III=*nIII /30=39,270rad/s ; IV=*nIV/30=32,725 ;
n1 =n =1500rot/min ; n =n =375rot/min ; =312,5rot/min
= rad/s ; = =39,270rad/s ;
1.2 Calculul randamentului total al ansamblului de transmisie
1.2.1.Alegerea randamentelor partiale ale cuplelor cinematice.
=0,99 ; =0,99 ; =0,84 ; =0,97 ; =0,94 ;
= l5*c3* * = (0,99)5 (0,99)3 (0,84)(0,97)(0,94)=0,7067
1.3Calculul puterilor pt fiecare arbore
Pm=40 KW ; =Pm * c* =40 * 0,99 * 0, 99=39,204 KW ; PII= PI * =39,204 * 0,98=32,931 KW
P1 = * * c =32,391 * * 0,99=31,953 KW ; P2= P1 * =31,953 * 0,97=30,994 KW
=P2* c* =30,9940,99(0,99)2 =30,073 KW ; = * =30,073* 0,94=28,269 KW ;
1.4Calculul momentelor de torsiune teoretice pt fiecare arbore
=95500 * =95500* 40/3000=1273,332 daNcm; =95500* =95500*31,953/1500=2034,341
=95500* =95500*30,994/375=7893,139daNcm; =95500* =95500*39,204/3000 =1247,992 =95500* =95500*32,931/1500=2096,607daNcm; =95500* =95500*30,073/375=7658,591 =95500* =95500*28,269/312,5=8639,006 ;
m I II 1 2 III IV U.M.
n 3000 3000 1500 1500 375 375 312,5 rot/min
w 314,159 314,159 157,080 157,080 39,270 39,270 32,725 s-1
P 40 39,204 32,931 31,953 30,994 30,073 28,269 kw
Mt 1273,332 1247,994 2096,607 2034,341 7893,139 7658,591 8639,006 daNcm
II CALCULUL ORGANOLOGIC AL REDUCTORULUI DE TURATIE
2.1Calculul de rezistenta al angrenajului si determinarea elementelor
geometrice si marimile dinamice
Datele de proiectare :
-Puterea de regim pe arborele rotii conducatoare : P
- Turatia arborelui conducator : =1500rot/min
-Raportul de angrenare : =l l =4 rot/min
-Unghiul de inclinare al danturii : =150
- Regimul de functionare mediu
2.1.1.Algoritmul de calcul
1. Viteza periferica in polul angrenarii : =0,1 =7,031m/s
2.Alegerea clasei de precizie conform tabelului 1,pag.7 clasa de precizie 9.
3. Alegerea materialului angrenajului,se face in functie de tipul si de regimul de functionare :
- oteluri aliate 41Mo C11
-oteluri de imbunatatire global
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiectare Reductor de Turatie.doc