Extras din proiect
Proiect de lectie
Clasa:
Disciplina: Consiliere si orientare
Unitatea de invatare: Autocunoastere si dezvoltare personala
Tema: Factorii care influenteaza increderea in sine
Titlul lectiei: “Increderea in sine- o premisa a reusitei”
Competenta generala:
- identificarea si argumentarea increderii in sine pentru evolutia personala
Competente specifice:
- identificarea premiselor care stau la baza increderii insine
- stabilirea influentei relatiilor interumane asupra increderii in sine
Strategie didactica
- metode si procedee : conversatia euristica, conversatia, lucrul in echipe, ciorchinele, mozaic
- mijloace didactice: carton duplex, postit-uri, markere
- forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Scenariu didactic:
1.Captarea atentiei 5 min
Anuntarea temei: Increderea in sine – o premiza a reusitei
Organizarea grupelor (6 x 4 grupe) conform metodei mozaicului
2.Desfasurarea lectiei: 30min
Elevii primesc fluturasi pe care scriu o calitate si un defect al lor , care sa inceapa cu initiala numelui si o calitate/ punct slab al unuia dintre colegii de grupa.
Fluturasii se aranjeaza sub forma de ciorchine , tinand cont de urmatoarele premise:
cauze efecte
Fiecare grupa prezinta rezultatele obtinute si se analizeaza reciproc
4.Feed-back 15min
Elevii primesc un test de personalitate care releva cat de multa incredere au in ei .
Proiect de lectie
Clasa:
Disciplina: Consiliere si orientare
Unitatea de invatare: Autocunoastere si dezvoltare personala
Tema: Analiza personala: resurse, calitati personale
Titlul lectiei: “Cine sunt eu?”
Competenta generala:
- identificarea caracteristicilor personale
Competente specifice:
- identificarea calitatilor personale ale fiecarui elev
- stabilirea tipului de temperament
Strategie didactica
- metode si procedee : conversatia, lucrul in echipe, expunerea, studiul de caz
- mijloace didactice: fise de lucru, test
- forme de organizare: frontal, pe grupe
Scenariu didactic:
1.Captarea atentiei 5 min
- Prezentarea tipurilor de temperament
- Aplicarea testului pentru identificarea tipului de temperament 15min
2. Anuntarea temei: Increderea in sine – o premiza a reusitei
3.Organizarea grupelor (4 grupe) in functie de tipul de temperament rezultat din test 5min
4.Stabilirea sarcinii de lucru 20min
- se prezinta un studiu de caz referitor la un conflict dintre 2 elevi;
- se lucreaza pe grupele formate
4.Feed-back 5min
- confirmarea de catre consilier a alegerii corecte a temperamentului
Preview document
Conținut arhivă zip
- Autocunoastere.doc