Cand, cum și de ce se întâmplă - proiect de lecție

Proiect
8.5/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 1437
Mărime: 25.19KB (arhivat)
Publicat de: Marcel Scurtu
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

DATA: 25 Octombrie 2016

UNITATEA1 DE INVATAMANT: G.P.P. Bobocei din Micro 3, Buzau

GRUPA - mare :Albinutele

PROF. PT. INVATAMANT PREPRIMAR : Grigorescu Ioana

TEMA ANUALA DE STUDIU : „ Cand,cum si de ce se intampla?”

TEMA SAPTAMANII : „Fructele sursa de sanatate”

TEMA ZILEI : „Toamna, tu ne-aduci/ multe fructe dulci”

FORMA DE ORGANIZARE : Activitate integrata;

DURATA : o zi;

LOCUL DE DESFASURARE : sala de grupa.

ACTIVITATI DE INVATARE :

1. Activitati de dezvoltare personala <ADP> :

- Intalnirea de dimineata : “Daca as fi un fruct, as fi ”

- Tranzitie : “Bate vantul frunzele”

2. Jocuri si activitati liber alese:

- Joc de rol : “Fructele vorbarete”

- Joc de masa : “Trenuletul fructelor”

3. Activitati pe domenii experientiale :

- Domeniul limba si comunicare - educarea limbajului : lectura educatoarei : “Marul buclucas” adaptare dupa V. Suteev

- Domeniul om si societate - activitate practica : “Marul vesel” - lipire

SCOPUL ACTIVITATII:

- consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la fructele anotimpului toamna; cultivarea simtului estetic si a gustului pentru frumos.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa participe activ in actul comunicarii, favorizand relatiile cu ceilalti;

O2 - sa joace rolul ales in mod creativ;

O3 - sa selecteze fructele asemanatoare, punandu-le in vagoanele trenului;

O4 - sa asculte cu atenție povestea,reținând titlul povestii și personajele principale;

O5 - sa-si imbogateasca vocabularul cu expresii si cuvinte noi : „buclucas”, „sâsâie”, „cuviiinta”, „harta”, „nedreptatit”;

O6- sa lipeasca corespunzator materialele pentru realizarea marului.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia , jocul, demonstratia, exercitiul;

MATERIAL DIDACTIC: calendarul naturii, panoul pentru prezenta, sort,bandane cu diferite fructe, trenulet cu fructe,fructe din hartie colorata, cosulete, povestea“Marul buclucas” adaptare dupa V. Suteev , marionete - personaje , bucati din artie colorata, model - suport pt. activitatea practica, lipici, servetele, sablon,coli de xerox.

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-5/7 ani, M.E.C.T., 2009;

- Laurentia C., Angela S. - ,,Activitatea integrata in gradinita”, ed.DPH, 2008;

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei incepe cu primirea copiilor in sala de grupa, unde acestia au posibilitatea sa-si impartaseasca ideile, sa-si manifeste starile de spirit. Copiii se vor aseza in semicerc unde se va desfasura intalnirea de dimineata.

INTALNIREA DE DIMINEATA debuteaza cu o poezioara distractiva spusa in cor de catre copii si educatoare:“Daca vreau sa fiu voinic “.

SALUTUL educatoarei adresat copiilor este: “Buna dimineata, fructe ale toamnei!”

PREZENTA: Un copil va veni si va consemna prezentii si absentii pe panoul de prezenta. Totodata copilul va numi colegii care sunt absenti.

CALENDARUL NATURII:

Se folosesc imagini si jetoane caracteristice anotimpului toamna, pe baza carora vom ilustra ziua, data, fenomenul specific zilei.

“Cum a fost vremea cand ati venit la gradinita?”

“Ce zi a saptamanii este?”

“Stiti ce data este azi?”

“Oare in ce luna a anului ne aflam?”

“Cum sunt copiii si adultii imbracati?”

“In ce anotimp suntem?”

IMPARTASIREA CU CEILALTI: Doi copii vor raspunde la intrebarea: “Daca as fi un fruct, as fi .” . Ceilalti copii vor pune întrebari în legatura cu cele relatate de către colegii lor.

ACTIVITATEA DE GRUP : Se va desfasura jocul distractiv : “Trenuletul numerelor ” . Participanții se plimba prin sala de grupa pana cand educatoarea striga un numar. La auzirea numarului, copiii trebuie sa formeze grupuri in functie de acel numar si sa - si spuna numele. Apoi , copiii se separa , iar jocul se reia.

NOUTATEA ZILEI: Copii primesc un biletel de la Marul Vesel.

TRANZITIA: Bate vantul frunzele

Dupa servirea mesei se va desfasura activitatea pe centrele de interes. Copiii vor intra in sala de grupa unde vor gasi materialele pregatite pentru activitatile pe care le vor desfasura pe intreaga zi.Reusind sa le starnesc interesul pentru activitate, prezint copiilor centrele si materialele pregatite. Copiii isi aleg centrele de interes unde vor sa-si desfasoare activitatea. Toti copiii vor trece prin rotatie pe la toate centrele.Prescolarii vor lucra la centre si vor primi ajutor in caz de nevoie, respectandu-se ritmul de lucru al copiilor.

Tranzitia spre sectorul Biblioteca (ADE) se va realiza prin cantecul cu text si cant ”Bate vantul frunzele”.Prescolarii sunt invitati sa asculte o poveste despre ”marul buclucas” si sa realizeze prin lipire un mar vesel.

Dupa realizarea activitatilor pe domenii experientiale copii vor desfasura jocul senzorial ”Spune ce ai gustat!”.

Preview document

Cand, cum și de ce se întâmplă - proiect de lecție - Pagina 1
Cand, cum și de ce se întâmplă - proiect de lecție - Pagina 2
Cand, cum și de ce se întâmplă - proiect de lecție - Pagina 3
Cand, cum și de ce se întâmplă - proiect de lecție - Pagina 4
Cand, cum și de ce se întâmplă - proiect de lecție - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Cand, cum si de ce se intampla - proiect de lectie.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de activitate integrată

1. Elaborează un proiect didactic, apelând la exemplele oferite în curs, pentru o activitate integrată de tip I. PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ...

Proiect de activitate integrată - la florărie

Data: 14.11.2018 Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 2, Focșani Grupa: Mijlocie Propunătoare: Iurașcu Elena-Alexandra...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Proiect de activitate - Ce și cum vreau să fiu

Propunător: Data: 14.05.2018 Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 19, Timișoara Grupa: Mijlocie B Tema anuală: „Ce și...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Misiunea Bisericii față de fenomenul secularismului

Biserica şi secularizarea 1. Introducere Domnul nostru Iisus Hristos a voit ca opera Lui să fie continuată de următorii Săi, după modelul dat de...

Reacții cu Transfer de Protoni

1. INTRODUCERE 1.1. Rolul şi locul chimiei ca disciplină de învăţământ în aria curriculară Reforma cuprinzătoare a învăţamântului este necesară...

Portofoliu - Modul Pedagogic

I. PROGRAMA ŞCOLARĂ DE ECONOMIE PENTRU CLASA A XI-A NOTĂ DE PREZENTARE În conformitate cu planurile-cadru de învăţământ pentru ciclul superior al...

Competentele cadrului didactic

Competentele studierii disciplinelor socio-umane (M. Albulescu, I. Albulescu, 2002,pp. 29-35). In literatura de specialitate si in documentele...

Didactica specialității

Didactica specialitatii l. DOMENIUL COGNITIV, ELEMENT AL PROCESULUI EDUCATIONAL IN TAXONOMIA BLOOM Procesului de invatamant ii este...

Intervenția psihosociologică, rezolvarea problemelor și bucuria fundamentată

La limită, există două perspective din care putem privi viața noastră și a mediului social în care trăim. Într-o primă perspectivă, am putea vedea...

Rolul Legilor în Societate

Proiect pentru lectie de consiliere Rolul legilor în societate Obiective fundamentale: 1. Întelegerea interactiunii dintre legi si societate 2....

Proiect de Activitate Didactică

DATA 25.04.2013 GRUPA -MIJLOCIE DOMENIUL EXPERENȚIAL- PSIHOMOTRIC (DPM) TEMA ANUALĂ- Când, cum și de ce se intamplă ? PROIECT TEMATIC...

Ai nevoie de altceva?