Dacii și Romanii - Proiect didactic

Proiect
10/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 7 fișiere: doc
Pagini : 16 în total
Cuvinte : 2715
Mărime: 772.02KB (arhivat)
Publicat de: Iuliana P.
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

Data: 18 octombrie 2010

Clasa: a IV-a

Disciplina: Istorie

Aria curriculară: Om și societate

Unitatea de învățare: Popoare de ieri și de azi

Subiectul lecției: Dacii și romanii, strămoșii noștri

Tipul lecției: comunicare/însușire de noi cunoștințe

Obiective operaționale:

O1 - să localizeze pe hartă Dacia;

O2 - să precizeze cine au fost geto - dacii și romanii;

O3 - să recunoască portul dacilor și al romanilor;

O4 - să enumere și să descrie ocupațiile, obiceiurile daco-geților și romanilor;

O5 - să precizeze cât mai multe date despre noțiunile date;

O6 - să încadreze în secole anii dați;

O7 - să utilizeze informații din surse istorice pentru descrierea personalității lui Decebal și

Traian.

Strategia didactică

Metode și procedee: conversația, conversația euristică, explicația, învățarea prin descoperire, observația, exercițiul, jocul didactic, problematizarea, metoda ciorchinelui, munca în echipă.

Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe, pe echipe

Bibliografie :

- Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Steluța Vlad, „Istorie”. Editura Aramis, București, 2006;

- Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, „Istorie”, suport didactic, clasa a IV-a, Editura Aramis, 2006.

Ob.

op.

Etapele lecției Conținutul științific detaliat Strategii didactice

Metode și procedee Mijloace didactice Forme

organiz.

Evaluare

-instrumente-

Moment organizatoric

(2 min) Pregătesc elevii pentru buna desfășurare a activității: prezența, necesarul de materiale, starea psihică. indicații pt. pregăt. celor neces frontal

O3 Captarea atenției

(5 min) Prezint câteva imagini reprezentative pentru portul dacilor (Anexa 1) și al romanilor (Anexa 2). Le cer copiilor să facă o comparație între porturile prezentate și portul românilor.

Familie dacă Familie romană

Le voi spune că imaginile prezintă portul dacilor și al romanilor.Aceștia sunt strămoșii noștri.

Conversația euristică

Observația

Explicația

Planșe cu imagini

Frontal

Observare sistematică

Anunțarea temei și a obiectivelor

(2 min) Anunț tema lecției și le voi spune elevilor că în cadrul acestei lecții vom afla mai multe despre strămoșii noștri - dacii și romanii. Se scrie titlul la tablă, iar elevii scriu pe fișa care au primit-o. (Anexa 3 ) Explicația

Fișe de lucru Frontal

O1

O2

O3

O4

O5

O6 Dirijarea învățării

(25-30 min)

Le propun elevilor să scrie astăzi istoria strămoșilor noștri - dacii și romanii. Pentru aceasta va trebui să treacă prin “Poarta Timpului”.

Într-o pungă vor fi bilețele scrise cu cuvântul dac și cuvântul roman.

Elevii își aleg câte un bilet, apoi sunt anunțați că cei care au cuvântul dac sunt DACII și trec în cetatea Sarmizegetusa, iar cei care au cuvântul roman sunt ROMANII și trec în cetatea Romei.

Voi împărți tabla în două: Pe tablă pun imaginile cu cetățile Sarmizegetusa și Roma. Pe o coloană scriu dacii, iar pe cealaltă romanii.

- Acum că v-ați întors în timp, pot să aflu de la voi cum trăiau dacii și romanii,cum se numea țara lor, cu ce se ocupau, ce conducători aveau, ce religie.

Fiecare grupă se va împărți, la rândul ei, în trei echipe. Acestea vor avea sarcini diferite.

Fiecare echipă va primi o fișă cu informații despre daci și romani (suport - Anexa 3) și va trebui să găsescă răspunsul la cerințele date. (Anexa 5)

Echipa care a rezolvat cerința va merge la tablă și o va scrie. La sfârșit, fiecare reprezentant al echipelor formate va prezenta cele aflate. Pe măsură ce se vor comunica noile cunoștințe, la tablă, voi completa informațiile cu imagini reprezentative fiecărui popor. Joc didactic

Munca în echipă

Explicația

Învățarea prin descoperire

Problematiz.

Conversația Bilete

Fișe de lucru

Fișe - suport didactic

Portretele lui Decebal și Traian

Frontal

Pe grupe

Pe echipe

Frontal

Observare sistematică

Preview document

Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 1
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 2
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 3
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 4
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 5
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 6
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 7
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 8
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 9
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 10
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 11
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 12
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 13
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 14
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 15
Dacii și Romanii - Proiect didactic - Pagina 16

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic.doc
  • Anexa 7.doc
  • Anexa 6.doc
  • Anexa 5.doc
  • Anexa 4.doc
  • Anexa 3.doc
  • Anexa 1.doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Bradul - arbore cosmic

Introducere Lucrarea de față prezintă simbolistica arborelui, analizînd totodată și semnificația arborelui din punct de vedere mitologic. Bradul...

Aspecte Științifico-metodice în Predarea Citirii și Scrierii în Clasa I

ARGUMENT Procesul formǎrii deprinderilor de citire şi scriere este deosebit de complex, deoarece înseşi aceste deprinderi sunt foarte complexe....

Profesorul documentarist - furnizor calificat de informație

ARGUMENT Am pornit în eleborarea acestei teze de la premisa că profesorul documentarist este cel care gestionează resursele centrului de...

Dezvoltarea Competențelor Metacognitive la Elevii din Ciclul Gimnazial

INTRODUCERE Dezvoltarea continuă a ştiinţei, acumularea progresivă a informaţiilor despre corpul uman, despre mecanismele memoriei, conştiinţei,...

Categoria Comparației în Demersul Didactic Școlar

Comparația este sfîrșitul fericirii și începutul nemulțumirii. (Soren Kierkegaard) Argument Studiul ,,Categoria gramaticală în demersul didactic...

Managementul Clasei de Elevi

I.1. Termenul de management Context teoretic Etimologia termenului de management (Cf. E. Joita, 2000) provenita din lat. manus-agere mâna,...

Izvoarele formale - drept român

I. NOŢIUNEA DE IZVOR FORMAL În doctrina dreptului roman izvoarele dreptului prezintă trei accepţiuni, şi anume: în sens material, în sens...

Strategii Didactice Interactive Utilizate în Educația Interculturală în Gimnaziu

ARGUMENT Fenomenul globalizării conduce la situaţii de interacţiune accelerate şi intense între indivizi, grupuri şi naţiuni. Ca urmare a acestor...

Ai nevoie de altceva?