Ochiul - plan de lecție

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 16 în total
Cuvinte : 1634
Mărime: 15.62KB (arhivat)
Publicat de: Romina Costea
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

Profesor:

Clasa: a VII-a

Disciplina: Biologie

Unitatea de învăţare: Organele de simţ

Detaliu de conţinut: Ochiul – organ al vederii

Scopul lecţiei: - integrarea şi transferul cunoştinţelor dobândite de către elevi referitoare la alcătuirea ochiului ca organ fotosensibil şi a structurii componentelor sale necesare pentru înţelegerea relaţiei structură-funcţie.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

să recunoască, pe suport intuitiv, organele anexe ale ochiului şi componentele globului ocular;

să identifice, pe suport intuitiv, elementele structurale caracteristice ale acestor componente;

să explice structura ochiului în raport cu funcţia pe care o îndeplineşte;

să redea prin desen schematic secţiunea prin ochi.

Tipul lecţiei: Transmitere de dobândire de cunoştinţe.

Strategia didactică: inductivă

- resurse procedurale: predarea prin întrebări, observaţia, conversaţia euristică, modelarea, prezentările elevului, hotărâri-hotărâri, explicaţia;

- resurse materiale: miniplanşe distributive - ochiul, atlas anatomic, calculator, videoproiector, imagini pentru proiecţii, fişă de activitate, ochi de bou, instrumentar de disecţie (bisturiu, foarfece,

pensete), microscop, preparate microscopice, manualul, coli

de flichpart;

resurse temporale: 50 minute;

- locul desfăşurării lecţiei: sala de biologie;

- organizarea elevilor: frontală, individuală, pe grupe;

- resurse psihopedagogice:

-Curriculum Naţional- Programa Biologie gimnaziu,

-Iordache, I., 2004, Metodica predării Biologiei, Solaris, Iaşi

-Joiţa E., 1998, Eficienţa instruirii, E.D.P.R.A., Bucureşti

-Partin, Zoe şi colab., 2007, Manual Biologie clasa a VII-a,

Editura Corint

evaluare: formativă, prin chestionare orală şi obiective practice

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Conţinututul şi sarcinile de învăţare Metode didactice Mijloace de învăţământ Modalităţi de evaluare

Moment organizatoric Profesorul verifică prezenţa, asigurarea materială a lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei Conversaţia

Anunţarea temei, a obiectivelor urmărite şi a modului de lucru Profesorul anunţă şi notează pe tablă, titlul lecţiei,

Anunţă obiectivele lecţiei şi modul de lucru.

Elevii notează titlul în caiete. Conversaţia

Prezentarea optimă a conţinutului

Conţinutul ce trebuie însuşit

Ochiul – organ fotosensibil

Organele anexe ale ochiului

Globul ocular-structură

Pregătire – discuţie cu întreaga clasă referitoare la cunoaşterea lumii înconjurătoare cu ajutorul organelor de simţ. Elevii sunt îndrumaţi să privească în jurul lor şi să spună care este organul de simţ care furnizează cele mai multe informaţii. Pe baza observaţiilor efectuate se va preciza că simţul văzului furnizează peste 90% din informaţiile primite din mediu. Clarificarea acestor probleme conduce elevii la necesitatea cunoaşterii alcătuirii ochiului. Profesorul precizează faptul că excitantul natural al ochiului este lumina.

Observaţia

Conversaţia euristică

Analiza răspunsurilor date.

Preview document

Ochiul - plan de lecție - Pagina 1
Ochiul - plan de lecție - Pagina 2
Ochiul - plan de lecție - Pagina 3
Ochiul - plan de lecție - Pagina 4
Ochiul - plan de lecție - Pagina 5
Ochiul - plan de lecție - Pagina 6
Ochiul - plan de lecție - Pagina 7
Ochiul - plan de lecție - Pagina 8
Ochiul - plan de lecție - Pagina 9
Ochiul - plan de lecție - Pagina 10
Ochiul - plan de lecție - Pagina 11
Ochiul - plan de lecție - Pagina 12
Ochiul - plan de lecție - Pagina 13
Ochiul - plan de lecție - Pagina 14
Ochiul - plan de lecție - Pagina 15
Ochiul - plan de lecție - Pagina 16

Conținut arhivă zip

  • Ochiul - Plan de Lectie.doc

Alții au mai descărcat și

Organele de simț - ochiul, organ al vederii

- Unitatea de învățământ: - Profesor: - Aria curriculară: Matematică și științele naturii - Disciplina: Biologie - Clasa: a VII-a(1...

Relația profesor-elev

RELATIA PROFESOR-ELEV SI EFECTELE FRUSTRANTE ALE APRECIERII SCOLARE Fiind un act ce tine de sfera relatiilor interpersonale, actul educativ ,...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Linia Dinamică în Compoziție

“ARTA ESTE MIJLOCUL DE A VEDEA LUMEA MAI DESLUŞIT ŞI MAI DIRECT” J.E.MULLER CAPITOLUL I: I.1. INTRODUCERE “ARTA NU REDĂ VIZIBILUL,CI FACE...

Mesianismul în epoca premergătoare venirii Mântuitorului

INTRODUCERE Din cele mai vechi timpuri, omul, în căutarea sa, a încercat să obţină ajutorul de la ceea ce este superior lui. Acelaşi lucru putem...

Metodologia Organizarii și Desfasurarii Jocului Didactic Matematic în Ciclul Primar

ARGUMENT În contextul noii societăţi, dreptul la educaţie a devenit realizabil pentru toţi copiii, iar nevoia de cultură - o condiţie a...

Mesia și Conceptul Mesianic în Isaia

INTRODUCERE „Poporul care umbla în întuneric a văzut o lumină mare; peste cei care locuiau pământul întunecos a strălucit o lumină Pentru că...

Proiect de lecție

A. DATE GENERALE Student: Facultatea: Anul de studii: Specialitatea: Anul de studiu ( clasa ): IX Specialitatea elevilor:...

Didactica specialității

Didactica specialitatii l. DOMENIUL COGNITIV, ELEMENT AL PROCESULUI EDUCATIONAL IN TAXONOMIA BLOOM Procesului de invatamant ii este...

Organele de simț - ochiul, organ al vederii

- Unitatea de învățământ: - Profesor: - Aria curriculară: Matematică și științele naturii - Disciplina: Biologie - Clasa: a VII-a(1...

Studiul Noului Testament

CARTEA FAPTELE APOSTOLILOR Alegerea celor doisprezece s-a făcut dintr-un număr mai mare de ucenici (Lc. 6, 13), Mântuitorul numindu-i Apostoli. Pe...

Ai nevoie de altceva?