Plan de lecție

Proiect
8.5/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 2 în total
Cuvinte : 663
Mărime: 8.36KB (arhivat)
Publicat de: Sandra Danilă
Puncte necesare: 7
Data:27/28.09.2006 Subiectul: Ce stiu despre mine. Tema: Cum esti tu? Clasa: a-VII-a Disciplina: “Decizia e a mea” Loc de desfasurare: sala de clasa Durata: 50 min Profesor:Carmen Vieru

Extras din proiect

SCOP:

- Dezvoltarea capacitatii de intelegere a sinelui.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Sa stapaneasca elementele cheie ale identitatii de sine

- Sa stapaneasca diferentele intre stereotipuri si perceptiile interpersonale.

- Sa incurajeze formarea capacitatii de autocunoastere.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- Sa constientizeze terotipuri de gen.

- Sa identifice factorii care contribuie la formarea imaginii de sine.

- Sa constientizeze stereotipuri de gen.

- Sa-si cultive stima de sine/respectul de sine.

STRATEGII DIDACTICE

1.Materiale: Handouts cu steaua self-esteem, cartonase, carti de vizita, texte didactice, cartonase-blazon, liste de stereotipuri de gen, minge.

2.Metode didactice: dezbaterea, lucrul pe grupe, explicatia, conversatia,

3.Forme de organizare: frontal si individual; în grupe de 5-6 elevi

EVALUAREA: Modul în care se realizeaza obiectivele stabilite se urmareste prin:observatia directa la clasa, tehnici autoevaluative, tema de lucru in clasa.

Scenariul activitatii:

Moment organizatoric: se noteaza absentele, se pregatesc materialele, se imparte clasa pe grupuri.-3min

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior: elevii sunt solicitati sa raspunda la urmatoarele intrebari:-7min

- Care a fost subiectul discutat ora trecuta?

- Cum definim decizia?

- Care sunt pasii pe care ii urmam?

- Cui putem cere ajutorul?

Anuntarea temei

Captarea atentiei: Se impart participantilor foile de hârtie pe care este desenata o stea si cereti-le sa formeze grupuri de 3 persoane numite triade. Cereti fiecarui participant sa scrie în fiecare colt al stelei un atribut personal pe care el îl considera pozitiv.-7min

Anuntarea temei si a obiectivelor. Astazi vom invata sa ne cunoastem mai bine; sa denevim constienti de punctele noastre tari dar si de cele slabe.-3min

Desfasurarea activitatii:-20min

Pasul 1. membrii triadelor sunt invitati sa discute atributele mentionate si cum se exprima ele în comportamente si actiuni personale.

Pasul 2: Dupa ce fiecare triada a terminat de discutat, se reunesc toti elevii si li se adreseaza urmatoarele intrebari:

1. Cum te-ai simtit cînd ai scris atributele respective?

2. Ce a însemnat pentru tine sa vezi ca altii au aceleasi atribute sau ca altii au atribute diferite de cele pe care tu le-ai scris?

3. Ce ati aflat din acest exercitiu?

Pasul 3: elevii sunt invitati sa spuna ceea ce cred ei ca este secretul. Elevii sunt solicitati sa exprime puncte de vedere privind definitia secretului si apoi clarificati:

Ceva secret este o informatie pe care o cunosc putini oameni, indiferent de continutul informatiei. De pilda, daca cineva este bolnav de SIDA si spune tuturor, înseamna ca boala sa nu este un secret. Dar daca o persoana îsi schimba numarul de telefon si nu spune acest lucru decât câtorva prieteni, înseamna ca informatia este secreta. Când spunem "secret", înseamna ca foarte putini au acces la acea informatie.

Pasul 4: Solicitati celor care si-au atribuit calitatea de a fi "inteligent" sau calitatea "simpatic"parerea despre:

- Cât de secrete (personale) sunt aceste informatii?

- Cum le utilizeaza atunci când este vorba de ceilalti?

- Se compara pe sine cu ceilalti care declara ca poseda si ei aceleasi atribute (inteligent, simpatic etc)?

- Cum procedeaza în cazul în care au o calitate defectoasa si doresc sa o tina secreta fata de ceilalti?

Preview document

Plan de lecție - Pagina 1
Plan de lecție - Pagina 2

Conținut arhivă zip

  • Plan de Lectie.doc

Alții au mai descărcat și

Testul docimologic

1. Delimitare conceptuala si clasificare Testul docimologic este o alternativa si o cale de eficientizare a examinarii traditonale. Testul este o...

Proiect de lecție

SCOP - Analiza raporturilor dintre analiza riscurilor si tipurile de relatii care pot produce comportamente periculoase pentru sine. OBIECTIVE...

Principiile Didactice

II. Principiile didactice Principiile didactice sunt concepte cu caracter general, sistemic, normativ si deschis, care stau la baza atingerii...

Proiect de lecție

- Dezvoltarea capacitatii de a promova o gestiune eficienta a resurselor individuale. OBIECTIVE DE REFERINTA: - Familiarizarea cu unele concepte...

Proiect de lecție - 3

SCOP: - Dezvoltarea capacitatii de a promova o gestiune eficienta a resurselor individuale. OBIECTIVE DE REFERINTA: - Sa aiba o reprezentare...

Proiect Didactic

Proiect didactic 1. UNITATEA DE INVATARE: Excel-Calcul Tabelar (Subtotaluri si calcule cu seturi de inregistrari) 2. SUBIECTUL: Subtotaluri si...

Testul docimologic - instrument de evaluare

- tipologia itemilor testului docimologic I. Pentru eficientizarea evaluarii prin proba scrisa se utilizeaza testele docimologice, prin...

Portofoliu

Introducere Am incercat in acest portofoliu sa adun tot ceea ce a insemnat pana acum pedagogia, pentru mine. Este de la sine inteles ca au ramas...

Te-ar putea interesa și

Plan de lecție clasa a IX-a - modificări bilanțiere

1. Propunătorul: 2. Data: 26.03.2007 3. Clasa: a IX-a A 4. Aria curriculară: Tehnologii 5. Profilul: Servicii 6. Disciplina: Contabilitate...

Planificarea carierei - plan de lecție

Tema: Planificarea carierei Subiectul: Planul meu de viata Clasa: a VII-a Durata: 45 minute Competente specifice: B.I.1. Formarea si...

Plan de lecție - tehnici promoționale la locul de muncă

PLAN DE LECTIE Unitatea de invatare: Tehnici promotionale la locul de munca Subiectul lectiei: Promovarea propriei imagini (imaginea de sine,...

Plan de lecție - planul de conturi

Unitatea de invatamant : LICEUL “RADU PETRESCU” PRUNDU BIRGAULUI Disciplina : Modul I Contabilitatea unitatii economice Profesor : Clasa :a X-a...

Plan de lecție - Matematică

DATA: PROPUNATOR: CLASA: a IV-a A UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : DISCIPLINA: Matematică UNITATEA TEMATICĂ: Recapitulare finală SUBIECTUL...

Plan de lecție - forme de înregistrare contabilă

PLAN DE LECTIE Disciplina: Contabilitate Clasa: a X a Practicant: Mitroi Anca Data: 30.11.2006 Tema: Registre si Forme de inregistrare...

Plan de lecție - Iarna

Proiect de lecție Data : 21.01.2009 Școala cu clasele I-IV Lunca Clasa : a II-a Învățător: ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE DISCIPLINA:...

Plan de lecție - cetățeanul și autoritatea

Plan de lectie Unitatea de învatamânt: Clasa: a VIII - a Data: 07.11.2007 Timp: 50 de minute Profesor: Losonczi Terezia Locul de...

Ai nevoie de altceva?