Plan de lecție - Despre societatea civilă

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 8 în total
Cuvinte : 934
Mărime: 17.98KB (arhivat)
Publicat de: Oprea A.
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială

PROPUNĂTOR:

DATA: 10.04.2017

CLASA: a VII-a

ARIA CURRICULARĂ: Om și societate

OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Cultură civică

TEMA LECȚIEI: Despre societatea civila

TIPUL LECȚIEI: lectie de dobandire de noi cunostinte

Competente specifice:

-elevii vor intelege si vor aprecia importanta conceptului de societate civila dintr-un stat

-elevii vor face distinctia clara intre societate civila si stat

-elevii vor fi capabili sa inteleaga puterea societatii civile

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

OB.1: -Să definească societatea civila si sa dea exemple de institutii ale societatii civiile

OB.2: -Să cunoască istoricul conceptului de societate civilă

OB.3 :-Să prezinte societatea civilă de astăzi

OB.4: -Să identifice raporturile între stat și societate civilă

OB.5 -Sa dezbata pe grupe afirmatiile din exercitiul nr. 2 de la pagina 66

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode: Conversația, Explicația, Dezbaterea, Exercițiul

Mijloace: manual, tablă.

Forme de organizare: colectiv, individual, pe grupe

EVALUARE: formativă

BIBLIOGRAFIE: S.ADAM, Caiet de Practica Pedagogica, Timisoara 2010.

Secvențele lecției Dozare Ob. op. Conținutul științific al lecției Strategia didactică Evaluare

Metode Mijloace Forme de organizare

C G I

1.Activitate introductivă 2 min. Salutul. Elevii își pregătesc cărțile și caietele

Se face prezența conversatia x

formativa

2.Reactualizarea cunoștințelor 10 min. 1 Definirea conceptului de mass-media si clasificarea mijloacelor de comunicare in masa:

Def:

- notiunea de “mass-media” desemneaza anasamblul modalitatilor prin care se realizeaza difuzarea informatiei de catre publicul larg

Clasificare:

-mijloacele de comunicare in masa pot fi clasificate pornind de la criterii diferite, cum ar fi:

-modul de vehiculare a informatiei in functie de care exista:

-mijloace scrise: ziarele, revistele

-mijloace audio-vizuale: radioul, televiziunea

-gradul de noutate si de complexitate in functie de care exista:

-mijloace traditionale: ziarul, radioul

-mijloace moderne: internetul, complexele multimedia

-peridiocitatea aparitiei(in cazul presei scrise)

-cu aparitie zilnica(cotidiene)

-cu aparitie saptamanala(hebdomadare)

-cu aparitie lunara

2 Definirea opiniei publice:

Def.:

-notiunea de “opinie publica” ar putea fi definita ca fiind parerea unui grup numeros de oameni intr-o anumita chestiune

Expl.: opinia publica se manifesta intens in cazul unor stiri de importanta nationala/ internationala/ mondiala privitoare la diferite evenimente politice, sociale etc.

conversatia x

Preview document

Plan de lecție - Despre societatea civilă - Pagina 1
Plan de lecție - Despre societatea civilă - Pagina 2
Plan de lecție - Despre societatea civilă - Pagina 3
Plan de lecție - Despre societatea civilă - Pagina 4
Plan de lecție - Despre societatea civilă - Pagina 5
Plan de lecție - Despre societatea civilă - Pagina 6
Plan de lecție - Despre societatea civilă - Pagina 7
Plan de lecție - Despre societatea civilă - Pagina 8

Conținut arhivă zip

  • Plan de lectie - Despre societatea civila.doc

Alții au mai descărcat și

Plan de lecție - Geografie generală - Biosferă

DATA 23.04.2018 CLASA a-V-a OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA SUBIECTUL LECTIEI - Biosfera - caracteristici generale TIPUL LECTIEI - de predare-...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Contextul de Securitate la Marea Neagră

Contextul de securitate la Marea Neagra - optiunile strategice ale României si Moldovei - CUPRINS Contextul geopolitic Marea Neagra - spatiu de...

Ai nevoie de altceva?