Plan de lecție - elaborarea programului economic

Proiect
8.5/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 6 în total
Cuvinte : 520
Mărime: 24.69KB (arhivat)
Publicat de: Corvin Balazs
Puncte necesare: 3
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Marilena Caprita
plan de lectie

Extras din proiect

PLAN DE LECŢIE

UNITATEA DE INVǍŢǍMÂNT: COLEGIUL ECONOMIC ADMINISTRATIV NR.1

PROFESOR:MARILENA CǍPRIŢǍ

PRACTICANT::LǍZǍROAIA PETRONELA

CLASA:a X a

DISCIPLINA:ECONOMIA ÎNTREPRINDERII

PROFIL:SERVICII

LECTIA:ELABORAREA PROGRAMULUI ECONOMIC-BAZA DESFǍŞURǍRII EFICIENTE A PROCESELOR ECONOMICE ALE ÎNTREPRINDERII

TIPUL LECŢIEI:De comunicare de noi cunoştinţe

Durata:50 minute

Competente specifice

1. Ce reprezintă un program economic?

2. Care sunt părţile componente ale unui program de activitate al unei întreprinderi ?

3. Care sunt etapele unui program de activitate al unei întreprinderi?

Competente derivate

Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1.Să definescă programul economic al unei întreprinderi

O2.Să prezinte părţile componente ale unui program de activitate al unei întreprinderi

O3.Să prezinte etapele elaborării programului economic al unei întreprinderi

O4.Să exemplifice etapele elaborării programului economic al unei întreprinderi

O5.Să realizeze un program economic cu privire la un produs luat la alegere

METODE DE INVATAMANT: conversaţia, explicaţia didactica ;expunerea

Brainstorming-ul,exercitiul;observarea investigativa;exercitiu pe grupe

MIJLOACE DE REALIZARE: manual;schită

FORME DE ORGANIZARE : activitate frontală, interactivă, lucrul in echipă ;

METODE DE EVALUARE: evaluarea sistematică a activităţii, notarea răspunsurilor, aprecieri verbale ;

SCENARIU DIDACTIC

Nr crt. Obiective operationale Momentele

lecţiei Timp acordat Activitate Metode si mijloace Tip de evaluare

Prof. Elevi

1

- MOMENT ORGANIZATORIC 5min Trecerea absenţelor in catalog;

Verificare existenta cretei, buretelui ;

Verificare existentei în sală a suportului de curs . Preiau sarcinile propuse de profesor Conversatia Orala

Frontala

2

-

CAPTAREA ATENTIEI SI TREZIREA INTERESULUI PENTRU LECTIE LECTIE

5min Se va verifica prin sondaj tema pentru acasa/ a lectiei anterioare. Raspund la intrebari Conversatia Orala

Frontala

3

- PREZENTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

5 min Se anunta titlul lectiei: Elaborarea programului economic –baza desfasurarii eficiente a proceselor economice ale intreprinderii”si obiectivele urmarite in timpul lectiei :

-sa defineasca programul economic al unei inteprinderi

-sa defineasca cele patru etape ale unui program economic

-sa exemplifice etapele procesului economic

-sa realizeze un program economic pe baza unui produs luat la alegere

-sa inteleaga schema programului prezentata de profesor si sa retina etapele acestuia

Noteaza titlul lectiei si retin obiectivele urmarite. Expunere Orala

Frontala

4

O1-O4 PREZENTAREA

NOILOR CONTINUTURI 30min Elevii vor raspunde la intrebarile:

1. Ce credeti ca reprezinta un program economic?

Profesorul defineste programul economic.

Prezinta etapele programului economic dand exemple la fiecare etapa.

Elevii vor raspunde pe parcurs la intrebarile profesorului:

Ce este cifra de afaceri?

Ce este capacitatea de productie si volumul de productie?

Se da o reprezentare a unei scheme.Se verifica realizarea de catre elevi si se analizeaza intelegerea acesteia. Noteaza, asculta, urmaresc expunerea

Explicare, expunere/ mijloace:manual, Orala

Frontala

Brainstorming

Exercitiu

Preview document

Plan de lecție - elaborarea programului economic - Pagina 1
Plan de lecție - elaborarea programului economic - Pagina 2
Plan de lecție - elaborarea programului economic - Pagina 3
Plan de lecție - elaborarea programului economic - Pagina 4
Plan de lecție - elaborarea programului economic - Pagina 5
Plan de lecție - elaborarea programului economic - Pagina 6

Conținut arhivă zip

  • Plan de Lectie - Elaborarea Programului Economic.doc

Alții au mai descărcat și

Plan de lecție - clasa a IX-a - structura bilanțului contabil

Secventa lectiei Timp Obiective operationale Continutul învatarii Strategia didactica Interactiunea cadru didactic – elev Metode Mijloace Tip de...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Fișă de observare a lecției

FISA DE OBSERVARE A LECTIEI (necesara pentru practica observativa) A. Date Generale - Data: ________________________________ - Clasa:...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Curriculum-ul - Principal Operator în Pedagogia Interactivă

În sens foarte larg, curriculum-ul se constituie ca un plan de studiu ce încorporează două dimensiuni complementare: una de concepţie, de viziune...

Sisteme și Strategii Economice în Secolul XX

TEMA NR. 1 : Statul si sistemele economice Statul contemporan s-a modelat în secolul Luminilor, o dată cu trecerea de la conceptia lui Ludovic al...

Teoria Curriculumului

TEORIA CURRICULUMULUI Descrierea cursului Cursul propune sudentilor aprofundarea unei teme cu mare aplicabilitate in sistemele educationale...

Nazismul

Cel de-al Treilea Reich a devenit unul din cele mai controversate fenomene ale istoriei contemporane, deoarece nu a ridicat numai disputele...

Educatia Economica în România - Prezent și Perspectiva

1.1 Educatia într-o societate a învatarii - consideratii teoretice În decursul istoriei moderne, toate tarile lumii au pus accentul pe...

Ai nevoie de altceva?