Plan de lecție - Lucrul mecanic

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 894
Mărime: 15.04KB (arhivat)
Publicat de: Vlad V.
Puncte necesare: 6
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Ramona Blaianu

Extras din proiect

DATA: 5.04.2011

CLASA: a IX-a C

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnologic „Grigore Cerchez” Bucureşti

DISCIPLINA: Fizică

TEMA: Lucrul mecanic

TIPUL LECŢIEI: Lecţie de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor

DURATA: 50 minute

PROPUNĂTOR: Cristina Tatulescu

Obiective cadru: cunoaşterea şi înţelegerea termenilor şi conceptelor specifice domeniului fizicii; dezvoltarea capacităţii de analiză şi de rezolvare de probleme.

Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:

O1 - Definirea lucrului mecanic si a unitatii de masura

O2 - Calcularea lucrului mecanic efectuat de greutate

O3 - Definirea fortei conservative

O4 - Calcularea lucrului mecanic efectuat de forta de frecare

O5 - să rezolve probleme simple aplicând noţiunile însuşite

Strategii didactice:

a. mijloace de învăţământ:

- a) materiale: calculatorul, fişă de lucru, tablă, cretă, laptop, videoproiector, internet

- b) umane: clasa omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidate.

b. metode de învăţământ:

- Conversţia euristică, explicaţia,demonstraţia,observaţia, problematizarea.

c. forme de activitate:

- Frontal, pentru reactualizarea cunoştinţelor.

- Individual, pentru rezolvarea problemelor.

d. metode de evaluare:

- Verificare curentă orală

- Observarea sistematică a elevilor.

BIBLIOGRAFIE:

Manual de fizică cls a IX a autor Daniel Ovidiu Crocnan Editura Sigma

Lectură şi gândire critică

Culegerea „Probleme de Fizică pentru clasele IX-X” - A. Hristev ş.a., Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1983.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele instruirii (timp)Ob. op.Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorResurse proceduraleResurse materialeModalităţi de evaluare

Metode şi procedeeForme de organizare

Moment organizatoric

(2 min)-Verific prezenţa elevilor şi disponibilitatea clasei pentru începerea lecţiei.Elevii se pregătesc de lecţie.---Observarea

Precizarea temei şi a obiectivelor lecţiei. Reactualizarea unor cunoştinţe asimilate anterior.

(3 min)O1

O2

O3 Prof. spune elevilor că în cadrul lecţiei se va defini lucrul mecanic, se va calcula lucrul mecanic efectuat de greutate

Asculta si sunt atenti.Conversaţie

Dialog dirijatIndividual

Frontal Tablă

MarkerOral

Scris

Conţinutul lecţiei de recapitulare

(35 min)O1

O2

O3

Profesorul prezintă elevilor site-ul realizat de profesoara de fizică http://www.lectiadefizică.xhost.roşi împreună pornesc la recapitularea informaţiilor

Profesorul dă elevilor ca fişă de recapitulare (Anexa nr 2) reprezentând începutul unui Ciorchine ( metodă din cadrul modulului de „Lectură şi gândire critică” Elevii urmăresc site-ul şi împreună cu profesoara încearcă să-şi reamintească toate noţiunile dobândite anterior si sa le completeze in CiorchineConversaţieFrontalTablă

MarkerOral

Scris

O1

O2

O3

Elevii pornesc cu definiţia

Forţei -este mărimea fizică ce caracterizează cantitativ intracţiunea dintre două corpuri.

Unitatea de măsură pentru forţă este newtonul

Instrumentul de măsură este dinamometru

Tipuri de forţe- greutatea: G=mg

Forţa de frecare Ff= µN= µmg

Forţa elastică F= k Δl

Profesorul introduce noţiunea de lucru mecanic L efectuat de o forţă F, ce intervine asupra unui corp, producându-i o deplasare pe distanţa d. N N F F G d G

Formula L = F.d

DEF

Lucrul mecanic este produsul scalar al vectorilor forţă şi deplasare al punctului de aplicaţie al forţei.

Unitatea de măsură pentru lucru mecanic este JOULE

1 J= Nm

Un joule este lucrul mecanic efectuat de o forţă de 1 newton deplasată pe distanţă de un metru când forţa acţionează pe direcţia deplasării.

Dacă forţa nu este orientată pe direcţia deplasării, această forţă se va descompune după direcţiile Ox, resectiv Oy N F G

În acest caz L= Fd cosα

În cazul particular al câmpului gravitaţional

Forţa F va fi înlocuită cu greutatea G, iar distanţa d de înălţimea h, formula lucrului mecanic în acest caz va deveni

L = Gh

G= mg => L= mgh

Elevii răspund întrebărilor şi completează împreună cu profesorul Ciorchinele

Elevii intervin unde este cazul cu diverse idei sau răspunsuri la întrebările adresate de profesor în scopul ducerii la bun sfârşit a problemelor propuse.

Elevii intervin unde este cazul cu diverse idei sau răspunsuri la întrebările adresate de profesor în scopul ducerii la bun sfârşit a problemelor propuse.

Conversaţie

Explicaţie

Dialog dirijatIndividual

FrontalFişă de lcru

Tablă

Marker Oral

Scris

Preview document

Plan de lecție - Lucrul mecanic - Pagina 1
Plan de lecție - Lucrul mecanic - Pagina 2
Plan de lecție - Lucrul mecanic - Pagina 3
Plan de lecție - Lucrul mecanic - Pagina 4
Plan de lecție - Lucrul mecanic - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Plan de lectie - Lucrul mecanic.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect didactic - tipuri de cuplaje

Unitatea de invatamant: Colegiul “Spiru Haret” Ploiesti Clasa: a XII a Obiectul de studiu: Organe de masini Profesor: Ing. Tema: Cuplajele...

Proiect de lecție - aluminiu

Data: Clasa: a VIII-a Titlul lecţiei: Aluminiul Tipul lecţiei: Mixtă Durata: 3 x 50 min Obiective de referinţă: Elevii vor fi capabili : -...

Tehnologie Didactică

1. PREZENTAREA ŞI JUSTIFICAREA PROIECTULUI DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ Tema „Organele mişcării de rotaţie” se studiază în semestrul al II-lea al...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu de Evaluare Finală

PERSONALITATEA PROFESORULUI SI A ELEVULUI Formarea personalitatii elevilor nu se poate realiza decat prin educatori cu o temeinica pregatire...

Tipuri de organigrame în agricultură

Structura organizatorică se poate exprima şi sub formă grafică, ilustrarea grafică fiind prezentată prin organigramă. ORGANIGRAMA •...

Tribologie

PREFAŢĂ Cursul de lecţii „Tribologie şi fiabilitate” se adresează studenţilor Facultăţii de Mecanizare şi Automatizare a Agriculturii, învăţământ...

Pedagogie

Teoria instruirii. Didactica disciplinii pedagogice. Teoria evaluării Didactica – din grecescul “didaskein” = a învăţa • didactikos=instrucţie...

Ai nevoie de altceva?