Plan de lecție - Matematică

Proiect
10/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 16 în total
Cuvinte : 1678
Mărime: 121.99KB (arhivat)
Publicat de: Olguta N.
Puncte necesare: 8
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Nicula Olguta

Extras din proiect

DATA:

PROPUNATOR:

CLASA: a IV-a A

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :

DISCIPLINA: Matematică

UNITATEA TEMATICĂ: Recapitulare finală

SUBIECTUL LECŢIEI: Ordinea efectuării operaţiilor în concentrul 0-1 000 000

TIPUL LECȚIEI: lectie de recapitulare

- COMPETENŢE SPECIFICE:

- 2.4: efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0-1 000 000 sau cu numere fracţionare

- 2.5: efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre şi de împărţiri la numere de o cifră sau două cifre

- 5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente diverse

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

OBIECTIVE COGNITIVE OC1 : să opereze cu terminologia specifică operaţiilor de adunare, scădere , înmulțire şi împărţire

OC2: să efectueze corect, oral şi în scris, operaţii de adunare, scădere , înmulțire şi împărţire, care conţin sau nu paranteze, respectând ordinea efectuării operaţiilor OC3 : să rezolve probleme care se rezolvă prin operațiile învățate

OBIECTIV PSIHO- MOTRICOPM : să menţină o poziţie corectă în timpul scrierii dirijându-şi efortul oculo-motor asupra centrului de interes

OBIECTIV AFECTIV OA : Manifestarea interesului pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate

STRATEGII DIDACTICE

D.METODOLOGICE :

- Metode si procedee: explicatia, conversaţia, expunerea, problematizarea, muncă independentă, jocul didactic

- Mijloace de învăţământ : caiete, fişe, coli duplex, marker, stimulente, porcușor

- Forme de organizare : pe echipe , individual, frontal, perechi

B. TEMPORALE : 45 minute

C. UMANE : 34 elevi

D. BIBLIOGRAFICE :

- Programa şcolară pentru disciplina Matematică aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/02.12.2014

- Matematică Mirela Mihăescu, Ştefan Pacearcă, Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenei, ed. Intuitext, 2016

- Auxiliar, Matematică, caiet de lucru pentru clasa a IV-a, Editura Litera, 2016

- Matematică, caiet de lucru pentru clasa a IV-a, Mariana Mogoş, Ed Arthur, 2016

ETAPELE LECŢIEIDESFĂȘURAREA ACTIVITĂŢIISTRATEGII DIDACTICEEVALUA-RE

I. Momentul organizatoricAsigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic şi stabilirea liniştii.

frontal

conversaţia

II. Captarea şi orientarea atenţiei- Prezint planşa didactică - rebusul (Anexa 1)

- Verific recunoaşterea şi utilizarea corectă a sintagmelor care presupun efectuarea celor 4 operaţii învăţate.Planșă cu rebus

jocul didactic

frontalAprecieri verbale

III. Anunţarea subiectului şi a unor obiectiveCe cuvânt s-a obţinut pe verticala de la A la B?

Voi anunţa titlul si il voi scrie pe tablă “Ordinea efectuării operaţiilor. Recapitulare”

Atrag atenţia asupra participării active şi cu interes la rezolvarea de exerciţii şi probleme cu operaţiile învăţate, la organizarea şi desfăşurarea jocurilor pe parcursul lecţiei.

conversaţia

frontal

IV. Dirijarea activităţii de recapitulare şi sitematizare a cunoştinţelor1.Exerciţii de calcul oral

Adevărat sau fals?

*Într-un şir de operaţii de acelaşi ordin, fără paranteze, efectuăm operaţiile în ordinea dată.

* Înmulţirea şi împărţirea sunt operaţii de ordinul al II-lea

*Adunarea şi scăderea sunt operaţii de ordinul I.

*Într-un şir de operaţii scrise fără paranteze, se efectuează întâi operaţiile de ordinul II şi apoi pe cele de ordinul I.

*Parantezele pot fi doar rotunde ( ) şi pătrate [ ]

*Într-un exerciţiu cu paranteze de toate felurile începem cu efectuarea operaţiilor din parantezele mici.

*Cele trei feluri de paranteze sunt: ( ) ; [ ] ; { }

* Dacă avem un exerciţiu care conţine numai operaţii de ordinul II (înmulţiri şi împărţiri), le efectuăm în ordinea în care sunt scrise

2.Exerciţii de calcul mintal

15 + 7 ; 31 - 9 ; 40 x 3 ; 150 : 3 ;

-suma numerelor. 180 şi 200

-diferenţa numerelor 140 şi 60

-dublul lui 35, 45, 130; triplul lui 20, 31, 111;

-micşoraţi de 7 ori 140

conversaţia

exerciţiul

frontal

Aprecieri verbale

- Îi anunţ că am primit o scrisoare de la Zȃna Vară ȋn care ea ne roagă să ȋl ajutăm pe nepotelul ei, Cireșel. El a găsit un porcușor fermecat plin cu niste obiecte, ȋnsă nu găseste codul de acces pentru a deschide capacul porcușorului si ne roagă să ȋl ajutam.

Pentru a descifra codul de acces trebuie să rezolve, toţi şi colaborând unul cu altul, nişte fișe de lucru.

Li se atrage atenţia rolului important pe care îl are fiecare echipă în descifrarea codului.

GRUPA NR.1 (Anexa 2)

1 Calculați :

30 + 41 x [36 : 9 + 3x (20+8x 42 : 2 )]=

6 175 : 25 + 367 x 39 - 728 =

13 432 + 164 x 12 - 1 395 : 15 - 1 872 : 18 =

2.Corina are 36 de mărgele, Ana de 4 ori mai puține decât Corina, iar Ileana de 9 ori mai puține decât Corina. Din toate mărgelele, fetițele au făcut brățări pe care au așezat cate 7 mărgele.

Cate brățări au făcut ?

GRUPA NR.2 (Anexa 3)

1.Calculati :

2+27 x [2+ 3 x ( 2+202 : 2 )- 306 :3 )]=

1 287 x 25 - ( 124 x 38 - 768) =

[ ( 2x 50 +125) : 15 + 476 : ( 282 - 530 :2) ] x 23 =

2.La un atelier de croitorie s-au cumpărat 4 cutii a câte 50 nasturi albi si 3 cutii a cate 25 de nasturi roşii. S-au cusut câte 7 nasuri la 35 de bluze.

Câţi nasturi au rămas ?

GRUPA NR. 3 (Anexa 4)

1.Calculaţi :

[( 8 x 7 ) + 244] : 100=

1 239 x 86 - ( 1 382 x 57 - 1 461) =

101 - 300 : [ 24 - 21 : ( 42 - 18 : 3 - 180 : 12 ) + 196 : 28 ] =

2. La un magazin s-au adus 1 964 kg de mere. În prima săptămână s-a vândut un sfert din cantitatea adusă, iar în a doua săptămână o jumătate din cantitatea adusă.

Câte kg de mere au rămas în magazin?

GRUPA NR. 4 (Anexa 5)

1.Calculaţi :

( 481 x 37 - 562 x 28) : 3 : 3=

(6 542 x 23 + 1 897)- 426 : 6 =

82 448 - [ 236 x 7 + (116 + 380) : 8] =

2. La biblioteca şcolii s-au citit în luna septembrie 123 cărţi, iar în luna octombrie numărul cărţilor citite a fost de 3 ori mai mare. În luna noiembrie s-au citit tot atâtea cărţi cât în primele 2 luni împreună. Care este numărul cărţilor citite în aceste 3 luni?

- La expirarea timpului de lucru le voi solicita elevilor să rezolve niște fise de muncă individuală.(ANEXA 6)

- Coordonează activitatea de evaluare a produselor. Dacă fișele de lucru au fost rezolvate corect, se dezvăluie codul din spatele fiecărui blazon al echipei.

- În cazul în care toate echipele au rezolvat corect se decodifică cheia: MATE, apoi fiecare elev va primi din porcușorul fermecat cȃte un obiect.

frontal

conversaţia

exerciţiul

rezolvarea de probleme

fişe de lucru în echipă

fișă de muncă independentă

stimulente

observaţia sistematică

aprecieri verbale

inter- evaluarea

Preview document

Plan de lecție - Matematică - Pagina 1
Plan de lecție - Matematică - Pagina 2
Plan de lecție - Matematică - Pagina 3
Plan de lecție - Matematică - Pagina 4
Plan de lecție - Matematică - Pagina 5
Plan de lecție - Matematică - Pagina 6
Plan de lecție - Matematică - Pagina 7
Plan de lecție - Matematică - Pagina 8
Plan de lecție - Matematică - Pagina 9
Plan de lecție - Matematică - Pagina 10
Plan de lecție - Matematică - Pagina 11
Plan de lecție - Matematică - Pagina 12
Plan de lecție - Matematică - Pagina 13
Plan de lecție - Matematică - Pagina 14
Plan de lecție - Matematică - Pagina 15
Plan de lecție - Matematică - Pagina 16

Conținut arhivă zip

  • Plan de lectie - Matematica.doc

Alții au mai descărcat și

Modalități de diferențiere și individualizarea activității instructiv-educative

INTRODUCERE “Copilul nu se naşte nici bun, nici rău din punct de vedere intelectual, ca şi din punct de vedere moral, ci stăpân al destinului său”...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Sisteme de ecuații

INTRODUCERE Ca urmare a gradului înalt de abstracţie atins de matematică în secolul nostru, există o tendinţă în fiecare dintre noi de a căuta să...

Modalități de Eficientizare

ARGUMENT Învățământul matematic are ca finalitate formarea deprinderilor și capacităților necesare învățării matematicii, care devin utile în...

Modalități de activizare, diferențiere și individualizare a elevilor în lecțiile de matematică

INTRODUCERE Actualitatea temei şi motivatia alegerii ei Un om superior instruit, avand cunostinte temeinice de matematica, fizica, biologie,...

Portofoliu matematică - metodica predării matematicii în clasele I-IV

PROIECT DE LECTIE Data: 25 noiembrie 2010 Scoala: “Mihai Viteazu” Loc. Targoviste Clasa : a II- a Invatator: Popa Alina Disciplina: Matematica...

Integrale prime pentru ecuații diferențiale

Introducere Teoria ecuaţiilor diferenţiale are un rol deosebit de important în matematică şi în alte domenii ale ştiinţei. Astfel la sfârşitul...

Metodologia Organizarii și Desfasurarii Jocului Didactic Matematic în Ciclul Primar

ARGUMENT În contextul noii societăţi, dreptul la educaţie a devenit realizabil pentru toţi copiii, iar nevoia de cultură - o condiţie a...

Rolul jocului didactic în lecția de matematică

CAPITOLUL I INTRODUCERE I.1.LOCUL SI ROLUL MATEMATICII IN ANTRENAREA GANDIRII ELEVULUI În condiţiile actuale de tranziţie, şcoala românească...

Valențe Formative ale Activității de Rezolvare și Compunere a Problemelor

I. CULTIVAREA CREATIVITĂŢII – OBIECTIV AL PROCESULUI INSTRUCTIV-EDUCATIV I.1. Delimitări conceptuale Renumitul psiholog american A.L. Taylor...

Ai nevoie de altceva?