Plan de lecție - Protecția consumatorilor

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 8 în total
Cuvinte : 817
Mărime: 18.51KB (arhivat)
Publicat de: Rebecca C.
Puncte necesare: 0
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Chicioreanu Teodora

Extras din proiect

Student:

Facultatea : Antreprenoriat, Ingineria si Managementul Afacerilor

An de studiu : III

Specialitatea studentului : I.M.A

Scoala de aplicaţie : Colegiul Economic “Virgil Madgearu”

Clasa: a IX-a

Data:11.12.2017

Disciplina: Economia intreprinderii

Unitatea de invăţare: Elemente de baza ale structurii organizatorice

Tipul lecţiei: Mixta

Durata lectiei:50 de minute

Locul de desfăşurare : Sala de clasa

Bibliografie : Manual Econimia Intrepriderii cls a IX-a

Obiective pedagogice operaţionale :

O1 Să definească postul şi elementele specifice descrierii unui post;

O2 Să descrie fişa de post;

O3 Să descrie fiecare element invătat;

O4 Să identifice definitiile din fişa de lucru.

O5 Să păstreze atenţia un timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si strategii:

Expunerea, conversaţia, exerciţiul, activitatea independent, observaţia sistematica;

Mijloace si materiale:

Prezentare powerpoint, fişa de lucru;

Obiectivele

operaţionale

Momentele lecţiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode/ procedee de invaţamant

Mijloace de invaţamant

Evaluare

Timp

1.Moment organizatoricRealizarea ambianţei necesare desfăşurării lecţiei şi favorizării unei comunicări libere între cadrul didactic şi elevi.

Stabileşte ordinea, verifică prezenţa elevilor şi pregăteşte materiale (deschide calculatorul, porneşte videoproiectorul)

Elevii işi pregătesc pe bancă cărţile şi caietele.Conversaţiaobservaţia curentă sistematică

3

min

O1

2.Verificarea şi aprecierea cunoştinţelor elevilorAdresează întrebări din lecţiile anterioare:

Care sunt elementele structurii organizatorice?

Să definim postul.

Care sunt obiectivele postului?

Care sunt elementele care definesc postul de muncă?

Care sunt elementele ce defines postul?Elevii răspund la întrebările adresate.

Conversaţia Explicaţia

observaţia curentă sistematică

5

min

O13.Transmiterea de noi cunoştinţe;

Captarea atenţieiIniţierea unei discuţii legata de tema lecţiei:

Credeţi că ne vor ajuta aceste informatii in viitorul nostru?

Vom ştii mai bine sa citim o fişă de post?

Vom ştii mai bine cum sa angajam persoane pentru firmele noastre?

Răspund

Ascultă, recepteaza şi reţin

Pun intrebări

Conversaţia

Prezentare powerpointobservaţia curentă sistematică

3

min

3. Anunţarea subiectului si a obiectivelor lecţiei

Se va anunţa tema şi obiectivele lecţiei, în primul slide al ppt-ului pregătit , astfel încât acestea să fie pe înţelesul elevilor.Notează în caiete.

Privesc spre ecranul de proiecţieExplicaţia

Prezentare powerpointobservaţia curentă sistematică

2

min

O2

O3

3. Reactuali-zarea

si fixarea cunoştinţelor

Expune pe ecranul de proiecţie următorul slide cu definiţia

“Postul reprezintă ansamblul sarcinilor, competenţelor şi responsabilităţilor ce revin în mod permanent şi organizat unui angajat pentru realizarea obiectivelor individuale ce îi revin.”

“Fisa postului este un document operaţional important, ce prezintă în detaliu elementele cerute unui salariat pentru ca acesta să-şi poată exercita în condiţii normale activitatea.”

Se exemplifică acest concept impreuna cu fiecare element :

-Obiectivele postului;

-Elementele (componentele) ce definesc postul;

-Descrierea postului;

-Reguli principale;

-Stabilirea numărului de posture;

-Fişa postului;

Notează în caiete.

Privesc spre ecranul de proiecţie.

Sunt atenţi, notează elementele de baza,

răspund şi pun întrebări.

Explicaţia

Conversaţia, Explicaţia,

Exerciţiul

Prezentare powerpoint

Prezentare powerpointobservaţia curentă sistematică

25

min

Preview document

Plan de lecție - Protecția consumatorilor - Pagina 1
Plan de lecție - Protecția consumatorilor - Pagina 2
Plan de lecție - Protecția consumatorilor - Pagina 3
Plan de lecție - Protecția consumatorilor - Pagina 4
Plan de lecție - Protecția consumatorilor - Pagina 5
Plan de lecție - Protecția consumatorilor - Pagina 6
Plan de lecție - Protecția consumatorilor - Pagina 7
Plan de lecție - Protecția consumatorilor - Pagina 8

Conținut arhivă zip

  • Plan de lectie - Protectia consumatorilor.docx

Alții au mai descărcat și

Proiect de Lecție Piața Monetară

Proiect de lecţie UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic ”Traian Vuia” PROPUNĂTOR: DATA:05.12.2012 CLASA: a- 11- a - B ARIA CURRICULARĂ:...

Proiect didactic - economia întreprinderii - organizarea procesuală a întreprinderii

Obiectivul fundamental: - insusirea principalelor concepte referitoare la organizarea procesuala a intreprinderii. Obiective operationale: - sa...

Proiect Didactic

Unitatea de invatamant: Liceul “Dimitrie Cantemir”, Iasi Data: 14 decembrie 2005 Disciplina: Economie Clasa: a XI-a B Unitatea de invatare:...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Aspecte Privind Managementul Resurselor Umane într-o Unitate de Învățământ Preuniversitar

Argument Managementul resurselor umane constă în ansamblul activităţilor orientate către asigurarea, dezvoltarea, motivarea şi menţinerea...

Portofoliu Didactic

1. Curriculum vitae M 30.11.1987 necăsătorit Adresa 1: Dragomir (Berzunţi), nr. 112 ,Bacău Adresa 2: Mărăşeşti, nr. 157, Bacău Telefon:...

Realizarea unui Proiect Pentru Combaterea Problemei Animalelor fără Stăpân

1. Proiect – Natura şi Scop România se afla pe un loc fruntaş în topul ţărilor cu cel mai mare număr de câini şi pisici fără stăpâni, ceea ce a...

Proiect la Didactică

Proiect didactic Unitatea scolara: Grup Scolar Industrial “Elie Radu” Botosani Profesor: Matrescu Maria Data: 17- III- 2006 Clasa a X a – C...

Modalitățile de Garantare a Calității Mărfurilor Alimentare

Introducere Pe plan international, protectia consumatorilor constituie un concept si o practicã bine încetãtenitã, prin aplicarea cãruia...

Marketingul Serviciilor

CAPITOLUL I Conceptul şi obiectul de activitate al marketingului serviciilor Introducere Istoria marketingului este caracterizată printr-o...

Marketingul Serviciilor

Introducere Istoria marketingului este caracterizată printr-o generalizare progresivă în toate sectoarele vieţii economice şi sociale începând cu...

Ai nevoie de altceva?