Proiect de Activitate Didactic in Contabilitate

Imagine preview
(6/10 din 3 voturi)

Acest proiect trateaza Proiect de Activitate Didactic in Contabilitate.
Mai jos poate fi vizualizat un extras din document (aprox. 2 pagini).

Arhiva contine 1 fisier doc de 10 pagini .

Profesor indrumator / Prezentat Profesorului: Mihai Androne

Iti recomandam sa te uiti bine pe extras si pe imaginile oferite iar daca este ceea ce-ti trebuie pentru documentarea ta, il poti descarca. Ai nevoie de doar 6 puncte.

Domeniu: Pedagogie

Extras din document

DATA : 26 aprilie 2007

CLASA : a IX – a H

DISCIPLINA : Contabilitate

UNITATEA DE INVATARE : Documentele de evidenta

TEMA : “ Notiunea, importanta si structura documentelor de evidenta “

TIPUL LECTIEI : Lectie de asimilare si insusire de noi cunostinte – varianta

introductiva

DURATA : 50 minute

COMPETENTE SPECIFICE :

Descrierea diferitelor categorii de documente de evidenta .

COMPETENTE DERIVATE :

C1 : definirea documentelor de evidenta .

C2 : identificarea structurii documentelor de evidenta .

C3 : aprecierea importantei documentelor de evidenta .

STRATEGIA DIDACTICA :

A. Resurse procedurale :

- Metode si procedee : conversatia euristica, explicatia , observarea dirijata, metoda „Cubului ” , metoda „ Ghidului de anticipatie ” .

- Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe .

B. Resurse materiale : scheme pe tabla,coli de flipchart, fise de lucru pe grupe, documente Factura fiscala, Ordin de plata, Chitanta, plansa didactica, carti.

BIBLIOGRAFIE :

1. “ Bazele contabilitatii “ ’ Florentina Moisescu, Editura Didactica si Pedagogica, R.A. Bucuresti 2004 .

2. “ Indrumar metodic pentru practica pedagogica la disciplinele economice “ ’ Andrei Barna, Editura Europlus , Galati 2006.

3. “ Contabilitatea pe intelesul tuturor ” ’ Gheorghe Talaghir, Gheorghe Negoescu, Editura All 1998 .

4. “ Contabilitate Clasa a IX - a “ ’ Maria Coman, Editura Didactica si Pedagogica , Bucuresti 2003 .

5. “ Legea contabilitatii nr. 82 / 1991 republicata, modificata si completata prin Legea nr. 310 din 22 mai 2002 “ .

6. “ Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.850 din 14 decembrie 2004 privind registrele si formularele financiar – contabile .

STRUCTURA ORGANIZATORICA SI METODICA A LECTIEI

Evenimentele instruirii

Durata Activitatea propunatoarei Activitatea elevilor Metode si procedee / Forme de organizare Material didactic Modalitati de evaluare

1. Momentul organizatoric

3’ Saluta clasa. Verifica prezenta elevilor. Asigura conditiile didactico – materiale pentru buna desfasurare a lectiei. Saluta propuna-toarea. Raspund solicitarilor acesteia. Isi pregatesc caietele de notite. Conversatie

frontal -

-

2. Captarea atentiei

8’Se anunta modul de desfasurare a lectiei. Prezinta notiunile ce vor fi studiate in acest capitol : Documente de evidenta

- notiune, importanta, structura;

- clasificarea documentelor;

- intocmirea, verificarea, corectarea documentelor;

- circuitul, pastrarea, arhivarea documentelor;

- completarea documentelor pentru principalele evenimente si tranzactii financiare.

Verifica cunostintele pe care elevii le-au dobandit la alte discipline despre documente.

Elevii asculta explicatiile propuna-toarei.

Raspund la intrebarile

propuna-toarei. Conversatie

frontal si individual -

-3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Scrie pe tabla titlul lectiei :

„ Documentele de evidenta – notiune, importanta si structura ” . Scrie competentele :

definirea documentelor de evidenta,

identificarea structurii documentelor de evidenta, aprecierea importantei documentelor de evidenta .

Noteaza titlul lectiei si obiectivele urmarite pe parcursul orei. Conversatie

frontal Anexa nr. 1

Fisiere in arhiva (1):

  • Proiect de Activitate Didactic in Contabilitate.doc

Alte informatii

COLEGIUL ECONOMIC “ VIRGIL MADGEARU “ AN SCOLAR 2006 – 2007 STUDENT PROPUNATOR: STOICA IULIA – DANIELA GRUPA EA 74031, ANUL III FACULTATEA STIINTE ECONOMICE