Proiect de lecție

Proiect
5/10 (3 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 4 în total
Cuvinte : 1913
Mărime: 12.16KB (arhivat)
Publicat de: Sandra Danilă
Puncte necesare: 0
Data:13/14.12. 2006 Subiectul: Propria mea persoana. Tema: Teama, frica si necunoscutul. Timiditatea. Clasa: a-VII-a Disciplina: “Decizia e a mea” Loc de desfasurare: sala de clasa Durata: 50 min Profesor:Carmen Vieru.

Extras din proiect

SCOP

- Analiza raporturilor dintre analiza riscurilor si tipurile de relatii care pot produce comportamente periculoase pentru sine.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Sa analizeze comportamentele dezvoltarii personale.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- Sa sesiseze importanta increderii in sine.

- Sa evealueze efectele unei imagini de sine pozitive si ale unei stime de sine negative.

- Sa explice care sunt cauzele si efectele timiditatii si ale sentimentului de teama si.

- Sa defineasca conceptele de teama, frica si timiditate.

STRATEGII DIDACTICE

1.Materiale: creta, tabla, pixuri,

2.Metode didactice: dezbaterea, explicatia, conversatia, discutii de grup, brainstorming.

3.Forme de organizare: frontal si individual;

EVALUAREA: Modul în care se realizeaza obiectivele stabilite se urmareste prin:observatia directa la clasa, tehnici autoevaluative, tema de lucru in clasa.

Scenariul activitatii:

Moment organizatoric: se noteaza absentele, se pregatesc materialele, se imparte clasa pe grupuri.-1min

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior: elevii sunt solicitati sa raspunda la urmatoarele intrebari:

- Care a fost subiectul discutat ora trecuta?

- Cum se formeaza parerea despre sine?

- Ce este autocontrolul si cand avem nevoie de el?-3min

Captarea atentiei: se propune elevilor o discutie despre continutul unui sentiment omenesc foarte firesc, teama. Ce este teama, cum apare si cum se manifesta? Puteti avansa câteva exemple pentru a facilita discutiile urmatoare:

- "mi-e teama ca nu o sa reusesc la examenul de capacitate"

- "mi-e teama ca se va întâmpla ceva rau daca…"

- "mi-e teama ca nu o sa ma placa daca

- De unde provine teama? Din lipsa de încredere în sine, din lipsa de cunoastere a contextului, din necunoasterea celorlalti?-7min

Anuntarea temei si a obiectivelor. Astazi vom vorbii despre teama si timiditate, veti sesiza cat este de important sa avem incredere in noi insine pentru a duce la bun sfarsit activitatile si proiectele pe care ni le propunem.-1min

Desfasurarea activitatii:-30 min

Elevii sunt solicitati sa evalueze gradul lor de implicare într-o situatie care genereaza teama. Cât este contributie personala, cât este contributia celorlalti factori care contribuie la situatie?

Prin discutii de grup, se incearca sa se identifice impreuna cu elevii daca teama este un sentiment subiectiv sau daca elevii tind sa supraevalueze evenimentele puse în discutie. Se da drept exemplu examenul de capacitate drept exemplu. Se propun pentru discutii unele întrebari.

- De cine depinde reusita la acest examen?

- Ce conditii s-ar cere îndeplinite pentru ca acest obiectiv scolar sa poata fi atins de catre oricine? Ce contributie ar trebui sa aduca fiecare adolescent în parte pentru ca teama de nereusita sa fie controlata?

- Reusesc la acest examen doar cei care nu împartasesc aceasta teama?

- Cei care nu reusesc sunt doar cei nu reusesc sa scape de aceasta teama?

Drept concluzie li se spune elevilor ca teama este o chestiune de implicare a propriei persoane. Cu cât persoana elevului este mai putin implicata în situatie cu atâta cantitatea de necunoscut este mai mare si dorinta de a-l controla tinde sa scada. Teama este în fapt frica de propria persoana în situatii noi si necunoscute. Si are ca suport o lipsa, care poate deveni cronica, de încredere în sine, în propriul potential si în propriile resurse. Teama este un sentiment difuz, în care nu apar persoane sau situatii ostile ci doar reticenta nemarturisita de a recunoaste ca persoana elevului nu are suficienta putere sau vointa de a depasi situatia în cauza.

Preview document

Proiect de lecție - Pagina 1
Proiect de lecție - Pagina 2
Proiect de lecție - Pagina 3
Proiect de lecție - Pagina 4

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie.doc

Alții au mai descărcat și

Consilierea în reintegrarea socială a adolescenților toxicomani

De ce drogurile? Este consumul de droguri la adolescentii din România într-adevar o problema sociala sau este doar un fenomen izolat, caruia i se...

Plan de lecție

SCOP: - Dezvoltarea capacitatii de intelegere a sinelui. OBIECTIVE DE REFERINTA: - Sa stapaneasca elementele cheie ale identitatii de sine -...

Proiect de lecție

- Dezvoltarea capacitatii de a promova o gestiune eficienta a resurselor individuale. OBIECTIVE DE REFERINTA: - Familiarizarea cu unele concepte...

Proiect de lecție - 3

SCOP: - Dezvoltarea capacitatii de a promova o gestiune eficienta a resurselor individuale. OBIECTIVE DE REFERINTA: - Sa aiba o reprezentare...

Proiect de lecție legile lui Kirchhoff

Unitatea de invatare: Rezolvarea retelelor electrice Tema lectiei: LEGILE LUI KIRCHHOFF Tipul lectiei: lectie mixta: verificare-transmitere de...

Fișă de observare a lecției

FISA DE OBSERVARE A LECTIEI (necesara pentru practica observativa) A. Date Generale - Data: ________________________________ - Clasa:...

Planificarea activităților de practică pedagogică

Planificarea activitatilor de practica pedagogica I.Date generale Numele si prenumele studentului: Facultatea, grupa: Perioada de practica...

Proiect Didactic

Proiect didactic 1. UNITATEA DE INVATARE: Excel-Calcul Tabelar (Subtotaluri si calcule cu seturi de inregistrari) 2. SUBIECTUL: Subtotaluri si...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI ANALIZA PRODUSELOR ACTIVITĂTII UNUI ELEV a)Testul „Luscher” - I.A.-12 ani Utilizand mult culoarea albastra, putem spune...

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Portofoliu de Evaluare Finală

I. Psihologia educaţiei I.1. Stilurile de invatare I.2. Identificarea stilurilor de invatare al fiecarui elev din cls. XI A I. 1. STILURILE DE...

Noțiunile de Geometrie Predate la Clasele I-II

INTRODUCERE Lucrarea de fata se intituleaza “Notiunile de geometrie predate la clasele I-II², si da o scurta introducere la câteva din notiunile...

Portofoliu Final DPPD

Nume: Prenume: Vârsta: Grupă: FIŞA DE OBSERVAŢIE Dată Disciplina Locaţia Indicatori oservationali Interpretare/ Caracterizare...

Proiect de lecție

PROIECT DE LECTIE Date generale: Student: STOICA ROXANA Facultatea: ELECTRONICA, TELECOMUNICATII SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI. Anul de studiu: 4...

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI I. Competente ale profesorului în conducerea procesului de învatamânt I. Competente ale profesorului în conducerea...

Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe

A. DATE GENERALE - Disciplina: Electronica digitala - Clasa: a XI-a H - Unitatea de învăţare: Circuite logice combinationale in tehnologiile TTL...

Ai nevoie de altceva?