Proiect de Lectie Circuite Tipice de Amplificare cu AO

Imagine preview
(7/10 din 1 vot)

Acest proiect trateaza Proiect de Lectie Circuite Tipice de Amplificare cu AO.
Mai jos poate fi vizualizat un extras din document (aprox. 2 pagini).

Arhiva contine 1 fisier doc de 5 pagini .

Profesor indrumator / Prezentat Profesorului: Teodora Chicioreanu

Iti recomandam sa te uiti bine pe extras si pe imaginile oferite iar daca este ceea ce-ti trebuie pentru documentarea ta, il poti descarca. Ai nevoie de doar 2 puncte.

Domeniu: Pedagogie

Extras din document

A. DATE GENERALE

- Disciplina: Proiectarea circuitelor electronice.

- Clasa: 13N.

- Unitatea de învăţare: Colegiul Tehnic “Gh. Airinei”, Bucuresti.

- Titlul lecţiei: Circuite tipice de amplificare cu A.O.

- Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la Circuitele de amplificare cu A.O

- Tipul lecţiei: achizitionare de noi cunoştinţe.

- Locul desfăşurării lecţiei: în clasă.

- Durata lecţiei: 50 minute.

- Conţinutul activităţii de instruire:

Cod Arii de

Conţinut Subarii de

conţinut

C1 1. Amplificatoare - generalitati 1.1. Definitia A.O.

1.2. Schema de principiu.

1.3. Clasificari - enumerare:

1.3. Clasificare

Clasificarea Amplificatoarelor:

• tip A - simple (dupa reducere exista un contact total intre fragmentul proximal si distal; pot fi spiroide, oblice sau transversale)

• tip B - in ic (exista un contact partial intre fragmentul proximal si cel distal si unul sau mai multe fragmente intermediare)

• tip C - complexe (fara contact intre fragmentul proximal si distal; pot fi segmentare sau cu cominutie segmentara)

C2 2. Amplificatoare operationale 2.1. Schema

2.2. Prezentarea AO

2.3.Reteaua de reactie (reactia negativa)

C3 3. Prezentarea unui expemplu 3.1.Aplicarea cunostintelor pe un caz particular

Obiective operaţionale

Cod Comportamentul urmărit

(ce se cere) Condiţii de probare a comportamen-tului (ce se oferă) Criteriul de reuşită

(ce se acceptă)

O1 Să clasifice Amplificatoarele O lista cu amplificatoare Să identifice cel puţin două tipuri de amplificatoare.

O2 Sa identifice reteaua de reactie negativa. 3 Intrebari Identficarea factorului de amplificare care variaza cu frecventa cu o exactitate de 80%

O3 Să recunoască componentele schemelor prezentate (pe un caz particular). Desenul circuitelor. Realizarea obiectivului cu o precizie de 90%

Ordinea de parcurgere a conţinutului:

Obiective Conţinut Succesiunea conţinutului

O1 C1 1.1.→1.2.→1.3

O2 C2 2.1. .→2.2. →2.3

O3 C3 3.1. 3.2

Metode şi procedee de instruire:

- conversaţia;

- explicaţia;

- expunerea;

- obsevaţia dirijată

Mijloace de învăţământ (complexul multimedia)

Cod Denumirea resursei materiale

F1 Set de probleme

F2 Plansa- schema bloc

B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiective operaţionale Evenimentele instruirii.

Conţinut Activitatea

profesorului Activitatea

elevilor Strategii didactice Eva-luare Timp (min.)

Fisiere in arhiva (1):

  • Proiect de Lectie Circuite Tipice de Amplificare cu AO.doc

Alte informatii

Util la disciplinele Didactica specialitatii si in elaborarea portofoliului pt practica pedagogica