Proiect de lecție - clasa a XI-a - grafuri euleriene

Proiect
9/10 (3 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 838
Mărime: 10.27KB (arhivat)
Publicat de: Cornel Necula
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

Data: 04.11.2003

Clasa: a XI-a

Profesor: VOINEA-AXINTE ALINA

Disciplina:Informatica

Unitatea de învatare: Grafuri euleriene

Subiectul: Testarea eulerianitatii unui graf neorientat dat .

Tipul lectiei: De fixare si consolidare a cunostintelor.

Competente generale:

(cg.2): Aplicarea unor algoritmi în prelucrarea structurilor de date.

Competente specifice:

Cs1:

- Identificarea si clasificarea unor structuri de date adecvate rezolvarii unor probleme specifice

Cs2:

- realizarea unor subprograme pentru operatiile specifice grafurilor

neorientate

Activitati de învatare:

Pt. cs1:

- asocierea unor tipuri de date cu secvente de operatii specifice modelului utilizat

- identificarea unor elemente specifice care încadreaza problema într-o clasa de probleme similare;

pt.cs2:

- prezentarea unor probleme clasice de prelucrare a grafurilor neorientate

- exercitii de descriere a metodei de rezolvare a unei probleme din perspectiva structurarii datelor

- verificarea întelegerii rezolvarii unei probleme în ansamblul ei de catre toti elevii

- evidentierea necesitatii realizarii corecte a unei aplicatii

- evidentierea importantei realizarii unor produse program fiabile, lizibile si cu interfata prietenoasa

- Discutie asupra activitatii desfasurate si ascultarea argumentatilor.

Metode, strategii didactice: conversatia: frontala ,individuala,recapitulativa

dezvoltata si expozitiva ,explicatia, metoda analitica,problematizarea

Mijloace de învatamânt: manualul

Forme de organizare:activitate frontala, individuala

Resurse:

- pedagogice –Metodica predarii informaticii , cursuri universitare, ghid de evaluare moderna, subiecte date la examenul de bacalaureat în anii 1999-2001

- oficiale: - programa scolara

- temporala: - 50 minute

- psihologice: - cunostinte dobândite de catre elevi la disciplina Informatica

- colectiv eterogen (interesat de obiect)

Punctul 1.

Etapa: moment organizatoric

Durata: (3 minute)

Continut:

Fac prezenta , ma asigur ca elevii sunt pregatiti pentru începerea

lectiei,verific tabla si verific daca toate calculatoarele sunt în

stare de functionare.

Metode didactice folosite: conversatia

Punctul 2.

Etapa : fixarea si consolidarea cunostintelor

Durata: 40 minute.

A. (20minute)

Continut: -Scriu si anunt titlul temei de studiu:

Testarea eulerianitatii unui graf neorientat dat

- enunt problema de rezolvat si o rezolv cu ajutorul elevilor:

Se citesc m perechi de numere întregi (x,y) reprezentând extremitatile muchiilor unui graf neorientat cu n vârfuri si m muchii.

Sa se verifice daca graful este eulerian tiparindu-se un mesaj.

Se va folosi teorema conform careia un graf este eulerian daca este conex si gradele tuturor vârfurilor sunt numere pare.

Preview document

Proiect de lecție - clasa a XI-a - grafuri euleriene - Pagina 1
Proiect de lecție - clasa a XI-a - grafuri euleriene - Pagina 2
Proiect de lecție - clasa a XI-a - grafuri euleriene - Pagina 3
Proiect de lecție - clasa a XI-a - grafuri euleriene - Pagina 4
Proiect de lecție - clasa a XI-a - grafuri euleriene - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Clasa a XI-a - Grafuri Euleriene.doc

Alții au mai descărcat și

Plan de lecție informatică

Data : 26.03.2007 Clasa : a XI-a B Disciplina : Informatica Subiectul lectiei : MATRICEA DRUMURILOR : Algoritmul Roy-Warshall de...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Ai nevoie de altceva?