Proiect de lecție - Constituirea regatelor romano-germane

Proiect
9/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 4 în total
Cuvinte : 840
Mărime: 13.85KB (arhivat)
Publicat de: Vlad Soare
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

-Clasa: a-V-a

-Unitatea de învăţământ:

-Profesor:

-Aria curriculară: ,,Om şi societate”

-Disciplina: Istorie

-Unitatea de învăţare: Constituirea regatelor romano-germane

-Conţinutul învăţării: Formarea de noi popoare europene

-Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe

-Obiective de referinţă:

- Să identifice identifice informaţii provenite din mai multe surse istorice;

- Să descrie un fapt/proces istoric folosind un plan dat;

- Să recunoască termeni istorici în diferite surse de informare;

- Să manifeste interes pentru conservarea izvoarelor istorice;

-Obiective operaţionale:

- Cognitiv-formative:

- Să plaseze în timp şi spaţiu constituirea regatelor barbare;

- Să enumere principalele regate barbare apărute pe harta Europei;

- Să identifice pentru fiecare regat în parte elementele care îl alcătuiesc;

- Să descopere transformările politice şi sociale de la începutul epocii feudale;

- Să caracterizeze pe scurt regatul franc în contextul dispariţiei Imperiului Roman de Apus şi marile migraţii;

- Afectiv-atitudinale:

- să manifeste interes, curiozitate ştiinţifică pentru geneza popoarelor europene

- să efectueze o sarcină de lucru în timpul acordat

- Psiho-motorii:

- să localizeze pe harta istorică regatele barbare

- să-şi formeze deprinderi de a lucra independent folosind resursele didactice recomandate

- să interpreteze şi să coreleze cauzele, consecinţele şi caracteristicile revoluţiei americane

Resurse procedurale:

- expunerea - problematizarea- conversaţia catehetică

- explicaţia- conversaţia euristică- analiza

Resurse materiale:

- manualul de istorie- planşe tematice- atlasul istoric

- hărţi istorice- enciclopedii- videoproiectorul

Forme de organizare a activităţii didactice:

- individual

- frontal

- pe grupe

-Principii didactice:

- principiul intuiţiei

- principiul învăţării sistematice şi continue

- principiul învăţării temeinice

-Forme de evaluare: observarea sistemică, test de autoevaluare (dezlegarea unui rebus)

-Locul de desfăşurare: sala de clasă

-Durata: 50 minute

Bibliografie: - manualele alternative,

Musset, Invaziile. Vol I: Valurile germanice, Editura Corint, Bucureşti, 2002; P.Milza, S.Berstein, Istoria Europei, Vol.II, Editura Institutului European, Iaşi, 1998;

O.Drâmba, Istoria culturii şi civilizaţiei, Vol II, Editura Ştiinţifică şi Enciclopedică, 1987;

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele lecţiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric-salută elevii

-stabileşte ordinea şi disciplina în clasă

-înregistrează eventualele absenţe

-salută profesorul

-elevul de serviciu anunţă absenţii

2.Examinarea cunoştinţelor anterioare-verificarea cunoştinţelor anterioare prin următoarele întrebări:

- În ce an s-a divizat Imperiul roman ? Câte impeii au luat naştere ?

- Ce cauze au stat la baza divizării Imperiului roman ?

- Definiţi migratorii ? De unde sunt originari migratorii?

- Enumeraţi factorii care au determinat migraţiile ?

- Care sunt consecinţele acestora asupra Imperiului roman ?

- elevii explică formarea coloniilor

- elevii enumeră

- elevii raspund

Preview document

Proiect de lecție - Constituirea regatelor romano-germane - Pagina 1
Proiect de lecție - Constituirea regatelor romano-germane - Pagina 2
Proiect de lecție - Constituirea regatelor romano-germane - Pagina 3
Proiect de lecție - Constituirea regatelor romano-germane - Pagina 4

Conținut arhivă zip

  • Proiect de lectie - Constituirea regatelor romano-germane.doc

Ai nevoie de altceva?