Extras din proiect
Unitatea de învăţământ: Liceul Economic “A.D. Xenopol” Student practicant: .......
Disciplina de studiu: Contabilitate Profesor îndrumător: ...... Clasa: a IX- a B Data: 18.03.2009
Proiect de lecţie
Unitatea de învăţare (tema) : Documente de evidenta.
Subiectul lecţiei : Noţiunea si importanta documentelor.
Tipul lecţiei : mixtă
Competenţe specifice vizate :
Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
• O1 – să exemplifice corect de cate tipuri sunt „documentele”, prin cuvinte proprii pe baza celor învăţate în clasă;
• O2 – să definească corect noţiunea de „documente justificative”, prin cuvinte proprii pe baza celor învăţate în clasă;
• O3 - să exemplifice funcţiile „documentelor justificative”, pe baza cunoştinţelor acumulate până în prezent;
• O3 – să definească noţiunea de „documente de sinteza”, pe baza informaţiilor prezentate de profesor;
• O4 - să definească noţiunea de „registru contabil”, pe baza informaţiilor prezentate de profesor.
Locul desfăşurării lecţiei : Sala de clasă
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Timp alocat Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi mijloace de învăţământ folosite Modalităţi de evaluare
1. Moment organizatoric 2 min.
Profesorul saluta clasa si cere elevilor de serviciu numele absenţilor. Elevii saluta profesorul, se aşează in bănci iar elevii de serviciu numesc absenţii. Conversaţia introductiva -
2.Captarea atenţiei
3 min. Profesorul le vorbeşte elevilor despre Noţiunea si Importanta documentelor. Elevii asculta cu atenţie profesorul. Conversaţia
Explicata -
3.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale 1 min. Profesorul anunţa titlul lecţiei şi îl scrie pe tablă. Elevii îl notează in caiete. Conversaţia euristica -
4.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare necesare învăţării care urmează 4 min. Scurtă recapitulare a cunoştinţelor dobândite anterior despre Bilanţ. Ce reprezintă bilantul?, Ce importanta si ce structura are? Ce reprezintă contul de rezultate? Elevii răspund la întrebările profesorului. Conversaţia de reactualizare Evaluare iniţiala
5.Comunicarea noilor conţinuturi : organizarea şi dirijarea învăţăturii 30 min. Acest moment al lecţiei va fi prezentat în Anexa 1
Elevii îşi notează in caiete conţinutul lecţiei şi sunt atenţi la profesor. Metode:
Conversaţia euristica
Conversaţia de fixare
Explicaţia
Mijloace:
Manualul
Tabla
Creta
Caietele
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect de Lectie - Documente de Evidenta.doc