Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 11 în total
Cuvinte : 1365
Mărime: 866.22KB (arhivat)
Publicat de: Alin B.
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

A. DATE GENERALE

- Disciplina: DOCUMENTATIA TEHNICA

- Clasa: a X-a M1,2- SAM

- Unitatea de învăţare: Metode de elaborare a semifricatelor

- Titlul lecţiei: ELABORAREA SEMIFABRICATELOR PRIN FORJARE

- Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la elaborarea semifabricatelor prin forjare

- Tipul lecţiei: lecţie mixtă

- Locul desfăşurării: sala de clasă

- Durata lecţiei: 45 minute

- Competenta specifică: cunoaşterea elaborarii semifabricatelor prin forjare

- Conţinutul activităţii de instruire:

Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut

C1 1. Notiuni generale de forjare 1.1. Definitia forjarii

1.2. Avantajele forjarii

1.3. Dezavantajele forjarii

1.4. Clasificarea forjarii

C2 2. Operatii de baza la forjarea manuala. 2.1. Expunerea operatiilor de baza la forjarea manuala.

a) Refularea

b) Intinderea

c) Gaurirea

d) Indoirea

e) Rasucirea

f) Taierea

- Obiective operaţionale

Cod Comportamentul Condiţiile de probare a comportamentului Criteriul de reuşită

O1 Elevii să identifice notiunile generale de forjare. Au la dispoziţie notiţele. Identificarea a cel puţin trei avantaje si dezavantaje ale forjarii precum si identificarea celor doua tipuri de forjare.

O2 Elevii să definească operatiile de baza ale forjarii manuale. Se ofera operatiile de baza ale forjarii manuale. Definirea a cel puţin doua operatii ale forjarii manuale.

- Diagrama obiective-conţinut:

Obiective Conţinut Succesiunea conţinutului

O1 C1 1.1.→1.2.→1.3.→1.4.

O2 C2 2.1.

- Metode şi procedee de instruire: conversaţia, explicaţia, expunerea.

- Mijloace de învăţământ (complexul multimedia):

Cod Denumirea resursei materiale

F1 F-1: fişă de lucru pentru verificarea cunoştinţelor anterioare

P1 Planşă

P2 Planşă

P3 Planşă

P4 Planşă

P5 Planşă

P6 Planşă

- Bibliografie

- Adriana Popescu , Manual pentru cultura de specialitate pentru Scolile de Arte si Meserii, domeniul mecanic, clasa a IX- a , Editura Didactica si Pedagogica R.A

B.Desfăşurarea lecţiei

Obiective

operaţio-nale

Evenimentele

instruirii.

Conţinut Activitatea profesorului

Activitatea

elevilor Strategia didactică Evaluar Timp

(min)

Metode de

învăţământ eMijloace de învăţământ Forme de organizare a activităţii

1.Organizarea clasei pentru lecţie

- Face prezenţa elevilor;

- Creează condiţiile psihologice necesare începerii lecţiei. Preiau sarcinile propuse de profesor. Conversaţia Frontală 3

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare 7

- Solicită elevilor rezolvarea aplicaţiilor din fişa de lucru nr. 1;

- Comentează rezultatele obţinute. Rezolvă aplicaţiile din fişa de lucru. Exerciţiul F1 Individual

3. Transmiterea noilor cunoştinţe 30

Captarea atenţiei Prezinta importanta elaborarii semifabricatelor prin turnare. Sunt atenţi Expunerea Frontală

Comunicarea titlului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

- Scrie pe tablă titlul activităţii “Elaborarea semifabricatelor prin forjare”

- Comunică elevilor obiectivele urmărite

- Notează în caiet titlul lecţiei;

- Reţin obiectivele urmărite. Expunerea Frontală

O1:

Având la dispoziţie notiunile generale privind forjarea, sa identifice avantajele si dezavantajele forjarii precum si identificarea tipurilor de forjare. Dirijarea învăţării

C1 Enunţă şi explică elevilor notiuni generale de forjare

1. Forjarea este procedeul de prelucrare a unui semifabricat metalic prin deformare plastica, la cald sau la rece, cu ciocane sau prese.

2. Avantajele forjarii sunt; prelucarrea rapida, cost redus si manopera simpla.

3. Dezavantajele forjarii sunt: precizie dimensionala redusa, calitatea suprafetei slaba si necesitatea unor forte mari de deformare.

4. Forjarea este de doua feluri: forjare manuala si forjare mecanica.

Forjarea manuala se foloseste numai pentru modificarea formei si a dimensiunilor semifabricatului.

Forjarea mecanica se foloseste atat pentru modificarea formei si a dimensiunilor semifabricatului, cat si pentru modificarea caracteristicilortehnologice si mecanice ale metalelor si aliajelor supuse forjarii. - Sunt atenţi;

- Notează în caiete. Expunerea Frontală

Preview document

Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 1
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 2
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 3
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 4
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 5
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 6
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 7
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 8
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 9
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 10
Proiect de lecție - elaborarea semifabricatelor prin forjare - Pagina 11

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Elaborarea Semifabricatelor prin Forjare.doc

Alții au mai descărcat și

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI ANALIZA PRODUSELOR ACTIVITĂTII UNUI ELEV a)Testul „Luscher” - I.A.-12 ani Utilizand mult culoarea albastra, putem spune...

Portofoliu Final DPPD

Nume: Prenume: Vârsta: Grupă: FIŞA DE OBSERVAŢIE Dată Disciplina Locaţia Indicatori oservationali Interpretare/ Caracterizare...

Studiu de caz - elev care necesită consiliere pentru inadaptarea școlară

Studiu de caz “În ceea ce priveşte societatea din ziua de astăzi, se poate observa cu uşurinţă că în interiorul acesteia anumite fenomene capătă...

Violența în Școală

În mod tradiţional, şcoala este locul de producere şi transmitere a cunoaşterii, de formare a competenţelor cognitive, de înţelegere a sensului...

Proiect lecție - lucrul mecanic și energia mecanică

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE -UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Generală nr.22 Braşov -CLASA: a VII-a B -ARIA CURRICULARĂ /...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Ai nevoie de altceva?