Extras din proiect
Unitatea scolara: Colegiul Economic “Virgil Madgearu”
Disciplina de studiu: CONTABLITATE
Clasa: a X-a G
Data: 27.10.2005
Proiect de lectie
Unitatea de invatare: Contul -procedeu de lucru al contabilitatii
Subiectul lectiei: Formula contabila
Tipul lectiei: Asimiliarea, dobandirea de noi cunostinte – varianta mixta
Competente specifice vizate: Stabilirea formulei contabile ca urmare a parcurgerii celor patru etape ale analizei contabile.
Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
- defineasca notiunea de “formula contabila”;
- enumere principalele caracteristici ale formulei contabile;
- clasifice formulele contabile dupa numarul de conturi corespondente folosite cat si dupa scopul pentru care se intocmesc;
- scrie formula contabila aferenta unei aplicatii dupa ce in prealabil au facut analiza contabila.
Durata lectiei: 50 minute
Locul de desfasurare: Sala de clasa
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei Timp
alocat Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si mijloace de invatamant Evaluare
1.Captarea atentiei* 3’ Notez absentele dupa care prezint titlul lectiei si il notez pe tabla Asculta si isi noteaza in caiete titlul lectiei Conversatia, expunerea, iar ca mijloace tabla si catalogul Chestionare orala
2.Verificarea cunostintelor anterioare** 10’ Impart testele si explic modul de desfasurare al testului Elevii raspund la intrebarile adresate in test de catre profesor Exercitiul, instructajul si explicatia, iar ca mijloace tabla si testul de autocontrol Proba scrisa
3.Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale 2’ Precizez si explic pe scurt ca voi defini formula contabila. Elevii asculta si noteaza definitia formulei contabile si principalele caracteristici ale acesteia. Expunerea, iar ca mijloace de invatamant tabla si manualul Chestionare orala
4.Prezentarea de noi cunostinte*** 20’ Prezentarea lectiei noi: “Formula contabila”
Sustin lectia cu exemple practice. Elevii, atenti la discutia initiata de profesor, raspund la intrebarile adresate si incearca, ca impreuna cu acesta, sa desprinda concluzii pertinente.
Elevii noteaza pe caiete, la propunerea cadrului didactic informatii sintetice cu privire la tema prezentata. Explicatia, conversatia, prelegerea, iar ca mijloace de invatamant tabla, manualul, materiale suplimentare, planul de conturi. Chestionare orala si exemple in scris
5.Obtinerea feed-backului**** 10’ Revin asupra unor elemente de baza pentru a ma asigura ca elevii si-au insusit problemele de teorie importante si le adresez o serie de intrebari recapitulative scurte si la obiect. Elevii asculta explicatiile suplimentare si dau raspunsuri la intrebarile de fixare a cunostintelor adresate de profesor Explicatia, conversatia, prelegerea, iar ca mijloace de invatamant tabla si manualul Intrebari orale si probleme in scris.
6.Stabilirea sarcinilor pentru activitatea indepedenta a elevilor***** 5’ Stabilesc sarcinile pentru data viitoare si anunt titulul lectiei viitoare Elevii isi noteaza indicatiile profesorului si cer explicatii suplimentare daca au nelamuriri. Explicatia si instructajul, iar ca mijloace manualul si tabla. Proba scrisa
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect de Lectie - Formula Contabila.doc