Proiect de lecție - geografie generală

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 6 în total
Cuvinte : 1191
Mărime: 21.39KB (arhivat)
Publicat de: Miron Alexe
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

GEOGRAFIE AN III

SPECIALIZARE:GEOGRAFIE

DATA:21.03.2012

CLASA a V-a B

OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA

EDITURA - TEORA

SUBIECTUL LECTIEI – Hidrosfera –caractere generale

TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, dobăndirea de cunostinte noi

MOTIVATIA:

Această lecţie este importantă deoarece elevii vor invata şi reţine principalele caracteristici ale Hidrosferei

COMPETENTE GENERALE:

1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice

COMPETENTE SPECIFICE,

-Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază

-Explicarea unui proces geografic

- Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi

- Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile

-Explicarea importanţei mediului geografic pentru om şi societate

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :

O1 - să definească Hidrosfera;

O2 - să cunoască formele de agregare a apei;

O3 - să enumere componentele Hidrosferei

O3 - să cunoască repartiţia pe emisfere a hidrosferei

O5 - să indentifice principalele proprietati ale apei ( salinitatea )

O6 – să definească circuitul apei in natură

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversația, comparatia, lucru cu

harta si manualul.

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a lumii, reprezentari grafice, atlasul

geografic, manualul,planșe

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografie generala” cls. V,

autori Dorina. Cheval, C. Furtuna

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATI: -frontală,individuală

LOCUL DE DESFASURARE:-sala de clasă.

EVALUAREA:-continuă.

DESFASURAREA LECTIEI

Eta.Lecției Dozare Momentele lectiei Activ. de predare - invatare Strategii didactice Evaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. clasei - verif. Prezenței

elevilor

- aranjarea materialului

necesar lecției

Pregatirea caietelor si a docum. scolare Observarea Atentionare

Aprecieri

10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Clima” Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof. Dialogul Analiza raspunsu-rilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1’ –2’ Pregatirea aperceptiva Cer elevilor să se gandeasca si sa raspunda care este elementul necesar omului si animalelor terestre pentru a supravietui. Asculta si raspand la intrebari Conversatia euristica Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

1 Anunţarea temei şi a obiectivelor

Notez titlul lectiei pe tabla si anunț oral obiectivele urmarite Elevii isi noteaza titlul si asculta cu atentie

O1 20’ – 25‘ Dirijarea predarii - invatarii Îi întreb pe elevi care este definiţia hidrosferei, după părerea lor. Apoi le spun definiţia corectă a hidrosferei (învelişul de apă al Pământului).

Elevii raspund si noteaza definitia corecta a hidrosferei sub indrumarea prof. Descoperirea

Observarea Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

O2 Le cer elevilor să menţioneze care sunt stările de agregare ale apei pe care le-au studiat în clasele anterioare.

Notez pe tablă şi le cer elevilor să noteze în caiete.

Elevii raspund solida, lichida si gazoasa Conversatia

Descoperirea

Lucru cu manualul si harta

Idem

O3 - Sa observam pe harta fizica a lumii in care emisfera suprafetele acvatice au o mai mare repartitie

-Notez pe tabla repartitia apei pe cele doua emisfere

- Emisfera nordică:

- 39,3% apă

- 60,7% uscat

- Emisfera sudică

- 19,1% uscat

- 80,9% apă. - Elevii citesc harta si observa ca cea mai mare parte a apei de pe terra se afla in emisfera vestica numita si emisfera oceanica.

- Sub indrumarea prof. elevii precizeaza ca fiecare din cele doua jumatati ale emisferei terestre marginite de ecuatorul terestru si de meridianul de referinta

Elevii noteaza in caiete

Idem Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O4 Le cer sa isi spuna parerea despre formarea circuitul apei in natură pe baza unor imagini proiectate Vizioneaza imaginile si descopara modul de formare al atmosferei

Idem

Idem

Preview document

Proiect de lecție - geografie generală - Pagina 1
Proiect de lecție - geografie generală - Pagina 2
Proiect de lecție - geografie generală - Pagina 3
Proiect de lecție - geografie generală - Pagina 4
Proiect de lecție - geografie generală - Pagina 5
Proiect de lecție - geografie generală - Pagina 6

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Geografie Generala.docx

Alții au mai descărcat și

Portofoliu - metodica predării geografiei la clasele I-IV

“ Verzi sunt dealurile tale, frumoase pădurile şi dumbrăvile spânzurate de coastele dealurilor, limpede şi senin cerul tău. Munţii se înalţă...

Plan de lecție - Geografie generală - Biosferă

DATA 23.04.2018 CLASA a-V-a OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA SUBIECTUL LECTIEI - Biosfera - caracteristici generale TIPUL LECTIEI - de predare-...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Valea Argeșului în sectorul montan - Studiu Fizico-Geografic

INTRODUCERE În scopul evidenţierii principalelor caracteristici fizico-geografice ale zonei studiate,în lucrarea pentru susţinerea gradului...

Studiu Geografic al Municipiului târgu-jiu

INTRODUCERE Lucrarea de faţă, „Studiu geografic al municipiului Târgu-Jiu”, reprezintă o încercare de prezentare monografică a celui mai important...

Autoevaluarea Activității de Pregătire Pedagogică

AUTOEVALUAREA ACTIVITĂŢII DE PREGĂTIRE PEDAGOGICĂ Una dintre cele mai importante etape în formarea mea ca professor, în trecerea de la statutul de...

Uniunea Europeană - Marea Britanie

Capitolul I Repere generale Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord (engleză United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)...

Studiu Monografic al Comunei Lisa din Județul Brașov

Introducere Lucrarea de faţă îşi propune să realizeze un studiu monografic al comunei Lisa din judeţul Braşov, cu scopul înţelegerii cunoştinţelor...

Proiect de lecție - geografie generală

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I – VIII Călinești Oaș DATA: 21 05.2012 CLASA : a V a A DISCIPLINA: Geografie generală UNITATEA DE...

Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC Propunator: inst. George Savin Clasa: a IV-a Disciplina: Geografie Unitatea de învatare: Elemente de geografie a României...

Proiect didactic - geografie

ȘCOALA: Liceul de Muzica “Tudor Ciortea” Brasov STUDENT PRACTICANT: Vlad Alexandra Valentina CLASA: a IV-a DATA: 20.11.2018 DISCIPLINA:...

Ai nevoie de altceva?