Proiect de lecție - istorie

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 12 în total
Cuvinte : 1384
Mărime: 29.58KB (arhivat)
Publicat de: Iulian Ungureanu
Puncte necesare: 8
PROIECTUL A FOST PREZENTAT IN CADRUL PRACTICII PEDAGOGICE (PREDAREA ISTORIEI) DIN CADRUL MODULULUI PSIHOPEDAGOGIC - UNIVERSITATEA OVIDIUS, CONSTANTA

Extras din proiect

Data:12.11.2007

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional Pedagogic “Constantin Brătescu”

Clasa: a XII-a

Aria curriculară: Oameni, societatea şi lumea ideilor

Obiectul: Istorie

Subiectul: Diversitate etnică, confesională şi soluţiile politice în România modernă

Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe generale: Dezvoltarea vocabularului istoric în cadrul comunicării orale şi scrise

Competenţe specifice:

- construirea unor explicaţii şi argumente intra şi multidisciplinare cu privire la evenimente şi procese istorice;

- descoperirea constantelor în desfăşurarea fenomenelor istorice studiate;

- integrarea cunoştinţelor obţinute în medii non-formale de învăţare în analiza fenomenelor istorice studiate;

- realizarea de conexiuni între informaţiile oferite de sursele istorice şi contextul vieţii cotidiene.

Obiective operaţionale:

- să definească termenii: antisemitism, confesiune, minoritate naţională; stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil

- să cunoască structura populaţiei pe naţionalităţi la începutul secolului al XX-lea

- să analizeze rolul minorităţii maghiare în economia şi cultura de la începutul secolului al XX-lea

- să enumere şi să compare măsurile legislative adoptate în vederea protecţiei minorităţilor;

- să realizeze o abordare comparativă între protecţia minorităţilor în trecut şi protecţia acestora în prezent;

- să analizeze diversitatea confesională romnânească din perioada interbelică

- să identifice participarea minorităţilor la viaţa politică;

- să explice rolul minorităţilor în viaţa culturală românească.

Strategii didactice: Metode: Problematizarea

Comparaţia

Conversaţia euristică

Explicaţia

Învăţarea prin descoperire

Mijloace de învăţământ: Tabla

Manuale de istorie clasa a XII-a

Texte istorice

Programul Lex Expert – legea nr. 33 din 29 aprilie 1995 pentru ratificarea Convenţiei-cadru pentru protecţia minorităţilor naţionale, încheiată la Strasbourg la 1 februarie 1995publicată în Monitorul Oficial nr. 82 din 4 mai 1995

Atlasul istoric

Bibliografie:

1. Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică, R.A., Bucureşti, 2007

2. Ioan Scurtu (coord.), Istorie. Clasa aXII-a, Editura Economică Preuniversitaria, Bucureşti, 2007

3. Ioan Muraru, Elena Simina Tănăsescu, Drept constituţional şi instituţii politice, vol. II,

Editura All Beck, Bucureşti, 2004,

Nr. crt. Momentele lecţiei Competenţe specifice Activităţi de Învăţare Resurse Instrumente de evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric Pregătirea sălii de clasă, amplasarea mijloacelor de învăţământ

2. Reactualiza-rea cunoştinţelor Cum explicaţi, în baza cunoştinţelor anterioare, noţiunea de minoritate ?

Cunoaşteţi exemple de conflicte interetnice din prezent ? Detaliaţi.

Exemplificaţi situaţii relevante în ceea ce priveşte discriminarea în baza etniei ?

Răspund la întrebări

Conversaţie examinatorie

Timp 10 minute

3. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor Se va anunţa titlul lecţiei:

« Diversitate etnică, confesională şi soluţiile politice în România modernă » Elevii ascultă

Se vor enunţa obiectivele lecţiei

4. Dirijarea învăţării

Timp de 30 de minute

Care a fost structura populaţiei pe naţionalităţi la începutul secolului al XX-lea ?

Care a fost consecinţa ratificării actelor de unire de la 1918 în ceea ce priveşte minorităţile ? Elevii răspund la întrebări

Români 71, 9%

Unguri 7,9%

Germani 4,1%

Evrei 4%

Ruşi 2,3%

Ruteni, ucrainieni 3,2%

Bulgari 2%

Alte naţionalităţi 4,6%

Prin ratificarea actelor de unire de la 1918 minorităţile au primit cetăţenia română, bucurându-se de aceleaşi drepturi şi datorii ca şi populaţia majoritară.

Manual

Diagramă privind structura populaţiei pe naţionalităţi la începutul secolului al XX-lea

Manual

Preview document

Proiect de lecție - istorie - Pagina 1
Proiect de lecție - istorie - Pagina 2
Proiect de lecție - istorie - Pagina 3
Proiect de lecție - istorie - Pagina 4
Proiect de lecție - istorie - Pagina 5
Proiect de lecție - istorie - Pagina 6
Proiect de lecție - istorie - Pagina 7
Proiect de lecție - istorie - Pagina 8
Proiect de lecție - istorie - Pagina 9
Proiect de lecție - istorie - Pagina 10
Proiect de lecție - istorie - Pagina 11
Proiect de lecție - istorie - Pagina 12

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Istorie.doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Metode active de învățare a istoriei

1. Istoria intre stiinta si disciplina de invatamânt In cadrul procesului instructiv educativ din scoala, toate disciplinele de invatamânt si toti...

Valea Argeșului în sectorul montan - Studiu Fizico-Geografic

INTRODUCERE În scopul evidenţierii principalelor caracteristici fizico-geografice ale zonei studiate,în lucrarea pentru susţinerea gradului...

Contribuția istoriei la educația patriotică și moral civică a școlarilor mici

ARGUMENT Dacă politica unei ţări este axată pe o dezvoltare durabilă, atunci reformele şcolare apar ca o necesitate. Şi dacă stăm să gândim logic,...

Titu Maiorescu - rolul personalității politice reflectat în curicula școlară

INTRODUCERE Invăţământul liceal în România în perioada actuală Şcoala mileniului III şi-a deschis porţile sub auspiciile reformei curriculare,...

Predarea istoriei în clasele primare

Argument Descoperirea tainelor istoriei de către copii reprezintă o îndatorire extrem de importantă a oricărui dascăl pentru că astfel elevii...

Modalități de Utilizare a Mijloacelor de Învățământ în Cadrul Procesului Educațional la Istorie

Introducere Actualitatea temei: Alături de componentele care asigură conţinutul propriu - zis al procesului de predare - învăţare a istoriei şi...

Studiu Monografic al Comunei Lisa din Județul Brașov

Introducere Lucrarea de faţă îşi propune să realizeze un studiu monografic al comunei Lisa din judeţul Braşov, cu scopul înţelegerii cunoştinţelor...

Factorii geografici care influentraza dezvoltarea ecosistemul

Factorii geograficii este un sistem specific Terrei, rezultat din combinarea şi interacţiuneatuturor componentelor proprii Pământului (litosfera,...

Ai nevoie de altceva?