Proiect de lecție - tehnologia informației și a comunicațiilor

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 6 în total
Cuvinte : 1025
Mărime: 13.87KB (arhivat)
Publicat de: Daniel I.
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Scoala : C. “S.H.” PL.

20.SEP.2008

Propunator: Istrate Daniel ( UPG Ploiesti fac.:IME Calculatoare anul II )

Profesor Metodist:

Clasa a-IX-a Specializarea: Informatica Profil Real

Aria curriculara: Tehnologii

Specializarea : Informatica

Disciplina: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor

Nr. de ore saptamanal pentru clasa a –IX-a :2 ore

Tema:Calculatoare si retele de calculatoare

Titlu:Notiuni de calculatoare personale

Tipul lectiei: predare / insusirea de noi cunostinte

Obiective de referinta Continuturi

1.1. Indentificarea componentelor hard si soft ale unui calculator personal - Unitatea centrala (UC)

- Dispozitive de intrare (D-INT)

- Dispozitive de iesire (D-IE)

- Memorii

- Conceptul de sistem de operare (SO)

- Tipuri de software

Obiective operationale:

1. Sa enumere oral trei tipuri de software fara ajutorul notitelor , nu se admite nicio omisiune.

2. Sa defineasca in scris notiunea de dispozitiv de intrare si dispozitiv de iesire a unui PC, fara sa foloseasca notilele , nu se permite nicio greseala;

3. Sa identifice, pe baza descrierii din caietul de notite ,dispozitivele de intrare si iesire indicandu-le prin click-ul dat pe poza corespunzatoare din softul folosit la ora;

Metode didactice: Conversatia, expunerea, problematizarea, exercitiul si munca independetna, ciorchinele

Materiale instructionale: PC, software corespunzator care sa cuprinda prezenta “virtuala” prin indentificarea fiecarui elev pe baza numelui si a prenumelui inscrise in campurile specifice si care sa indice conectarea fiecarui elev la o clasa virtuala pe un PC, dispozitive demonstrative( MB, RAM, HDD, CD-ROM, Printer, Plc. Video, Plc. LAN, conectori), PC-uri, Note board si marker-e (negru, rosu, verde, albastru).

Desfasurarea lectiei :

Etapele lectiei Timpul obiectivelor operationale Continutul instructiv educativ Strategii didactice

1.Moment organizatoric

2-3 minute -se vor asigura ordinea si disciplina necesara inceperii activitatii

-prezenta (asigurata prin completarea numelui si a prenumelui in catalogul virtual pus la dipozitie de software-ul corespunzator si ulterior in catalog) Software pentru prezenta

2. Captarea si orientarea atentiei 15 minute Captarea interesului pentru activitate se va realize prin dialogul referitor la progresul stiintei din domeniul IT prin trimiterea la articolul “Forma cu fond- de la vechi la nou” din revista CHIP. Se vor evidentia de fiecare data cuvintele pe care elevii le rostesc si care fac referire la componentele unui PC. (componentele se vor completa in cadrul ciorchinelui si vor fi conectate ulterior) Metoda ciorchinelui

Note board

Marker-e

Revista CHIP

Conversatia

3. Prezentarea temei si a obiectivelor 2 minute Se vor scrie pe note-board titlul lectie si obiectivele urmarite:

- Evolutia tehnoligiei in domeniul IT

- Dispozitive esentiale in domeniul IT Note- board

marker

4.Transmiterea /dobandirea de cunostinte/ identificare 25 de minute Prezentarea temei :

De la calculatoare alcatuite din tuburi catodice ce ocupau sali intregi, odata cu inventarea.tranzistorului, ce a dus la inlocuirea tuburilor catodice, s-a ajuns la dispozitice miniaturale ce au permis folosirea operatiilor de integrare pentru circuite : LI (large integration) implementata de IBM, VLI (very large scale integration) si (in zilele noastre) ULI (ultra large integration).

Definim:

UC – este sectiunea de procesare(calcul) a informatiei primite de la alte dispozitive sau a comenzilor date de catre utilizator prin intermediul unor dispositive.

UC= porocesor + memorie (alcatuire)

Se deseneaza pe note board ANEXA 1.

Exemplu de PC: - in 1959 – 1975

Procesorul: 80 Mhz (viteza de procesare foarte mare pentru acea vreme) 256 b /24 Kb memorie/spatiu de stocare

In: 1986 (VLI) – 2007(ULI) -> 2X3 GHz, 4 GB(1 TB) memorie, se sublinia progresul tehnologiei prin exemplele date

DI – sunt dispositive care transmit comenzile date de utilizator pentru a fi prelucrate de catre UC si eventual transmise D-IE)

Exemple:

- tastatura

- mouse

- placa de captura

- scanner (port paralalel-transmite mai multe combinatii de 1 si 0)

-touch screen

-UO(unitati optice) – CD-ROM, DVD-ROM

D-IE = sunt dispositive care primesc (sau transmit) informatia binara dela UC in vederea obtinerii unui rezultat dorit de utilizator la un moment dat.

Exemple: - placa video

- Placa de sunet

- CD-RW/ DVD-RW

- Imprimanta

- Monitor

- Video proiector , etc.

Conectarea dispozitivelor se face pe MB ( mother board) =placa de baza prin porturi special destinate si conectori specifici.

Se enumera cateva porturi si conectori (PCI S-ATA, IDE) si se exemplifica prin indicarea acestora pe MB(placa de baza );

MEMORII – dispositive in care se memoreaza informatia;

Memoria RAM (random access memory ) – se memoreaza/scrie informatia de la procesor pentru a putea fi accesata si eliberata(stearsa) oricand din diferite drese de memorie.

Memoria ROM( read only memory)- se poate doar citi nu si scrie.

Exemplu: CD-ROM, DVD-ROM

Se va sublinia distinctia dintre memoriile RAM si dispozitivele de stocare (memorii flash, HDD, DVD-RW, CD-RW, etc.)

SO – ansamblul de comenzi si programe organizate pe niveluri numite registry ce se scriu pe un dispozitiv de stocare si accesate oricand. Comenzile si programele se pot reorganiza sau modifica oricand in functie de necesitatile utilizatorului.

Exemple: MS-DOS, UNIX, WINDOWS, LINUX,BEoS, MACOS, etc.

SOFTWARE – program dezvoltat pe o platform specifica ce satisface la un moment o anumita necesitate a utilizatorului.

Clasificare:

- Utilitare: antivirusi, arhivatori, programe de inscriptionare CD

- Divertisment: de vizualizat filme, ascultat muzica

- Economice: contabilitate, gestiune, calcul

- Educationale: simulatoare. Teste-online,etc.

- Etc…

Rolul si functiile componentelor unui PC au fost exemplificate mai sus la definitia lor. Anexe

MB

Plc.sunet

Plc.retea

CD-ROM

HDD

Conectori

Procesor

Memorii RAM si ROM

Monitor

Tastatura

Mouse

Note-board

Marker-e

Siteme de operare

Software

PC-uri

Expunerea

Conversatia

Preview document

Proiect de lecție - tehnologia informației și a comunicațiilor - Pagina 1
Proiect de lecție - tehnologia informației și a comunicațiilor - Pagina 2
Proiect de lecție - tehnologia informației și a comunicațiilor - Pagina 3
Proiect de lecție - tehnologia informației și a comunicațiilor - Pagina 4
Proiect de lecție - tehnologia informației și a comunicațiilor - Pagina 5
Proiect de lecție - tehnologia informației și a comunicațiilor - Pagina 6

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor.doc

Alții au mai descărcat și

Studiu comparativ - Metode de evaluare clasice versus metode de evaluare alternative

Prezenta lucrare se încadrează într-o temă deosebit de importantă pentru fenomenul educațional, evaluarea, componentă fundamentală a procesului...

Portofoliu pedagogie

CAPITOLUL I RELAȚIA PROFESOR-ȘCOALĂ 1.1. Rolul profesorului în școală și societate În România, primele așezăminte de tip școlar au apărut pe...

Proiect de Activitate Didactic în Contabilitate

DATA : 26 aprilie 2007 CLASA : a IX – a H DISCIPLINA : Contabilitate UNITATEA DE INVATARE : Documentele de evidenta TEMA : “ Notiunea,...

Proiect Didactic

DATA: 30. 01. 2013 CLASA: a IX-a PROPUNĂTOR: xxxxxxxxxxxxxxx ARIA CURICULARĂ: Tehnologii DISCIPLINA: Contabilitate UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:...

Proiect de lecție - documentele de evidență a stocurilor

1. Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic 2. Data: 05 mai 2009 3. Clasa: a IX-a A 4. Propunător: M.M. 5. Coordonator: C.C. 6. Aria...

Proiect de lecție - Evidența economică

Data: Profesor : Clasa: a IX-a An şcolar : 2017 - 2018 Unitatea de invatare: Bazele contabilităţii Titlul lecţiei: Evidenţa economică Tipul...

Proiect de activitate didactică

DATA : 2 noiembrie 2007 CLASA : a IX – a A DISCIPLINA : Contabilitate UNITATEA DE INVATARE : Obiectul şi metoda contabilităţii TEMA : “...

Proiect de lecție - tehnologia informației și comunicației

A. REPERE GENERALE Disciplina: TEHNOLOGIA INFORMATIEI SI COMUNICATIEI Clasa: a IX a Subiectul lectiei: Identificarea componentelor hard şi...

Te-ar putea interesa și

Tehnologii și Concepte de Instruire Asistată de Calculator

Capitolul 1-TEHNOLOGII ŞI CONCEPTE DE INSTRUIRE ASISTATĂ DE CALCULATOR 1.1.CALCULATORUL ŞI PROCESUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT Utilizarea calculatorului in...

Planificarea strategică orientată spre piață la Uzina Mecanică

INTRODUCERE Intrarea pe o piaţă străină implică o prospectare ştiinţifică, cunoşterea temeinică a tuturor oportunităţilor pe care le oferă ţara...

Contribuția istoriei la educația patriotică și moral civică a școlarilor mici

ARGUMENT Dacă politica unei ţări este axată pe o dezvoltare durabilă, atunci reformele şcolare apar ca o necesitate. Şi dacă stăm să gândim logic,...

Titu Maiorescu - rolul personalității politice reflectat în curicula școlară

INTRODUCERE Invăţământul liceal în România în perioada actuală Şcoala mileniului III şi-a deschis porţile sub auspiciile reformei curriculare,...

Portofoliu Final DPPD

Nume: Prenume: Vârsta: Grupă: FIŞA DE OBSERVAŢIE Dată Disciplina Locaţia Indicatori oservationali Interpretare/ Caracterizare...

Tehnologia Obținerii Hârtiei și a Scrierii Cărților

I. AFACEREA – PREZENTAREA FIRMEI ŞI A STRATEGIEI GENERALE A. FIRMA Firma „Editura Danubius SRL a fost înfiinţată în anul 1997 prin înregistrarea...

Portofoliu de practică pedagogică

Disciplina: Tehnologia Informaţiei şi a comunicaţiilor Tema: Calcul tabelar-Aplicatia Excel Subiectul lecţiei: Calcul tabelar Tipul lecţiei:...

Tehnologia Obținerii Hârtiei și a Scrierii Cărților

A. Justificarea sau modificarea lecţiei: Elevii trebuie să cunoască modalitatea de căutare într-o bibliotecă publică a unei cărţi, de o anumită...

Ai nevoie de altceva?