Proiect didactic - Articolul

Proiect
9/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 6 în total
Cuvinte : 1381
Mărime: 57.12KB (arhivat)
Publicat de: Petria Ene
Puncte necesare: 6
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Ungureanu Roxana

Extras din proiect

Data: 15.01.2018

Propunător: Ungureanu Elena-Roxana

Clasa: a IV-a

Școala: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Iași

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învățare: Textul nonliterar

Tema: Realizarea articolului de revistă

Subiectul lecție: Articolul

Tipul de lecție: consolidare și fixare a cunoștințelor

Scopul lecției: consolidarea cunoștințelor privind textul noliterar - articolul

Obiective operaționale, copii vor fi capabili:

O1: să definească textul nonliterar;

O2: să evidențieze caracteristicile articolului, fără ajutorul învățătoarei;

O3: să formuleze răspunsuri la întrebările adresate be baza articolului din manual;

O4: să completeze Diagrama Venn de pe fişa de lucru, în limita timpului acordat;

O5: să realizeze un articol pentru revista școlii în concordanţă cu tema data, în limita timpului acordat

Strategia didactică:

- Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul

- Mijloace de învățământ: Manual Limba și literatura română, clasa a IV-a, Revista Draga mea pentru copii, fişe de lucru; caiete,instrumente de scris, tablă, cretă.

- Forme de organizare a lecției: frontală, individual, pe echipe.

- Resurse:

- Temporale: 50 minute

- Umane: 32 elevi

Bibliografice:

1. Marcela, Peneş (2006). Limba şi literatura română - manual pentru clasa a IV-a. Bucureşti, Editura Ana;

2. Curriculum Naţional, Programe Şcolare pentru Învăţământul Primar;

3. Hobjilă Angelica, Elemente de didactică a limbii şi literaturii române pentru ciclul primar, Iaşi, Junimea, 2006;

4. Hobjilă Angelica. Suport de curs Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar, ID.

Nr. Crt.Etapele lecţiei și durataOb. Op.Conţinutul instructiv-educativStrategii didacticeEvaluare

Metode şi procedeeMijloace de învăţământForme de organizare

1 Moment organizatoric

2 minAsigurarea condițiilor necesare pentru o bună desfățurare a lecției.

Pregătirea elevilor pentru desfășurarea lecției.

2Verificarea temei

5 minSe verifică oral tema, cantitativ si calitativ.

Voi alege 3-4 elevi care să-mi prezinte caietele de teme. Se fac aprecieri verbale și se dau explicații acolo unde este cazul.

ConversațiaCaietele de temeFrontal

Evaluez capacitatea copiilor de a redacta corect și estetic tema pentru acasă.

3Captarea atenţiei

3 minLe prezint copiilor o revistă, apoi vom purta urmatoarea discuţie:

Î: Ce am eu in mână?

R: O revistă.

Î: Ce fel de revistă este aceasta?

R: Revista Draga mea pentru copii.

Î: Ce cuprinde aceasta revistă?

R: Articole, reportaje, reclame, afișe, concursuri etc.

Copii, textele pe care le vedeţi în revistă se numesc articole.Conversaţia

ExplicaţiaRevista

Draga mea pentru copiiFrontal

4 Anunţarea temei şi a obiectivelor

3 min“Despre articole vom discuta şi noi astăzi. Ne vom aminti ce este un text nonliterar, ce este un articol, vom citi un articol şi vom răspunde la intrebări pe baza acestuia, vom rezolva o fişa de lucru şi la sfârşit veți realize câte un articol pentru revista școlii Ionică și amicii. Autorii articolului ales de redactori pentru a fi publicat in numarul din februarie, va fi premiat cu patru bilete la piesa Vizită, de I. L. Caragiale pusă în scenă la Teatrul Național Iași.

Dar până la acel moment, voi scrie la tabla data şi titlul lecţiei, iar voi veți deschideţi caietele și veți nota data şi titlul lecţiei Articolul. Conversaţia

Cretă, tablă, caiete, instrumente de scris.Frontal

5 Sistematizarea, consolidarea, fixarea cunoștințelor asimilate anterior

25 min

O1

02

O3

O4- Copii, haideţi să ne amintim ce este un text nonliterar? Care este scopul acestuia? Cum se deosebeşte de textul literar? Ce texte nonliterare mai cunoaşteţi? Ce este articolul? Puteți răspunde la întrebări, ajutându-vă de revistă și de notițe.

- Textul nonliterar este un text informativ care transmite cititorilor idei, oferă informaţii în legatură cu diverse situaţii etc.

- Scopul acestuia este de a informa, de a convinge, de a amuza.

- Deosebirea dintre cele doua tipuri de texte este aceea că textul nonliterar prezintă aspecte din realitate, reale, iar textul literar prezintă acţiuni imaginare.

- Textele nonliterare cunoscute sunt: afişul, reclama, articolul, reţeta de bucătărie etc.

- Articolul este un text nonliterar, pe o anumită temă, însoţit uneori de imagini, tiparit în ziare sau reviste.

Vor deschide manualul la pagina 67.

Numesc un copil care va citi articolul ,, Oamenii lumii”.Anexa 1

Port cu elevii o discuţie pe marginea textului:

- Care sunt personajele din acest text?

- La ce vă gândiţi cand auziţi cuvântul ,,popor”?

- Unde locuiesc eschimoşii? Dar indienii şi pigmeii?

- Cum se numesc casele lor?

- Din ce sunt alcătuite acestea?

- Care este ocupaţia de baza a acestor popoare?

- Indienii ştiu să scrie şi să citească?

- Cum comunică aceştia?

Elevii sunt împărţiţi în trei echipe şi vor completa Diagrama Venn, de pe fişa de lucru, timp de lucru acordat, 8 minute. Anexa 2. Conversaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Exerciţiul

Manualul

Fişa de lucruFrontal

Individual

Pe echipe

Evaluez capacitatea elevilor de a defini textul nonliterar

Evaluez capacitatea elevilor de a defini articolul

Evaluez capacitatea elevilor de a răspunde corect la întrebarile adresate pe baza articolului

Evaluez capacitatea elevilor de a completa corect

Diagrama Venn de pe fişa de lucru.

Preview document

Proiect didactic - Articolul - Pagina 1
Proiect didactic - Articolul - Pagina 2
Proiect didactic - Articolul - Pagina 3
Proiect didactic - Articolul - Pagina 4
Proiect didactic - Articolul - Pagina 5
Proiect didactic - Articolul - Pagina 6

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic - Articolul.docx

Alții au mai descărcat și

Proiect Didactic - Om și Societate

DATA: 13-01-2012 CLASA: a IV-a ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate DISCIPLINA: Istorie UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cetăţi, castele şi oraşe...

Proiect de lecție - Drepturi și îndatoriri în cadrul grupului

Clasa :a IV-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Educație civică Unitatea de învățare: Raporturile noastre cu ceilalți oameni...

Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC Propunator: inst. George Savin Clasa: a IV-a Disciplina: Geografie Unitatea de învatare: Elemente de geografie a României...

Proiect de lecție - Cine este prietenul meu

Aria curriculară: Om şi societate Clasa: a IV- a Nivelul clasei: mediu Disciplina: Educaţie pentru societate Subiectul lecţiei: „Cine este...

Atributul și Substantivul

Şcoala cu clasele I-VIII... Data: 20.05.2011 Clasa: a V- a B Profesor: Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul: Atributul...

Metode Active și Modalități Utilizate în Predarea - Învățarea Pronumelor

Strategia didactică poate fi definită ca o modalitate de organizare şi conducere a procesului de predare – învăţare - evaluare, pe baza combinării...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Studiul Preliminar Privind Diagnoza și Prognoza Dezvoltării Motrice a Copiilor Preșcolari

CAPITOLUL 1 PREMISELE LUCRĂRII 1.1. Motivarea alegerii temei În alegerea temei am pornit de la premisa că activitatea motrică a copiilor...

CDI - Competentă pedagogică

Introducere Lucrarea CDI- Școala gimnazială Nr.1 Bughea de Sus-Laborator didactic-are ca scop, evidențierea locului pe care îl ocupă gândirea...

Studiu de Fezabilitate

1.1.Scopul si obiectivele studiului 1.1.1.Scopul studiului Scopul prezentului studiu de fezabilitate il reprezinta obtinerea unui credit de...

Managementul școlii ca organizație

I. MANAGEMENTUL SISTEMELUI DE ÎNVĂTĂMÂNT 1.1. Stiinta conducerii. Scurt istoric Studierea, însusirea si aplicarea stiintei conducerii în toate...

Analiza Bugetului de Stat al României

CAPITOLUL 1: SISTEMUL BUGETAR - MIJLOC DE CONSTITUIRE ŞI UTILIZARE A FONDURILOR PUBLICE ÎN ROMÂNIA 1.1. Consideraţii noţionale privind bugetul...

Portofoliu Pedagogie

Autoevaluarea activităţii de pregătire pedagogică Una dintre cele mai importante etape în formarea mea ca professor, în trecerea de la statutul de...

Familia și Abandonul Școlar din Perspectiva Asistenței Sociale

ARGUMENT Demersul teoretic şi practic al lucrării de faţă converge către confirmarea ideii care reprezintă elementul catalizator al întregii...

Instalația de distilare - rectificare a unui amestec B-T (benzen - toluen)

OBIECTIV Scopul proiectului este insusirea cunostintelor necesare dimensionarii operatiilor si utilajelor, precum si optimizarea acestora, ce...

Ai nevoie de altceva?