Extras din proiect
I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂȚII DE ÎNVĂȚARE
- UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL ECONOMIC BRAȘOV
- CLASA: A- XI- A
- ARIA CURRICULARĂ/DOMENIUL ACADEMIC: OM ȘI SOCIETATE
- DISCIPLINA: ECONOMIE
- UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: PIAȚA MUNCII
- SUBIECTUL: CONTRACTUL DE MUNCĂ
- DURATA ACTIVITĂȚII: 50 MINUTE
- DATA: 15.05.2019
- TIPUL ACTIVITĂȚII: LECȚIE MIXTĂ (predare-învățare)
II. OPERAȚIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENȚELE SPECIFICE
CODUL Competențele specifice vizate1* Obiective operaționale 2*
C. 1.
OBIECTIVE COGNITIVE
1.1. Să definească PIAȚA MUNCII.
1.2. Să definească CONTRACTUL DE MUNCĂ.
1.3. Să enumere factorii care influențează necesitatea încheierii contractului de muncă.
1.4. Să enumere tipurile contractelor de muncă în funcție de perioada de timp.
C. 2.
OBIECTIVE PSIHOMOTORII
1.1. Să poată explica modul în care societatea este influențată de lipsa sau existența contractului de muncă.
1.2. Să realizeze schemele conceptuale .
Observații
1* sunt preluate din programa disciplinei;
2* se formulează cu respectarea celor 5 pași și a condițiilor de operaționalizare;
3* se prescurtează pentru o completare facilă în organigrama instruirii;
4* secvențele instruirii sunt cele care orientează tipul de lecție;
5* proiectul didactic este însoțit de bibliografie și anexe;
C. 3.
OBIECTIVE AFECTIV-ATITUDINALE
1.1. Să demonstreze înțelegerea importanței semnării contractului de muncă în detrimentul „muncii la negru”.
1.2. Să dezvolte abilități de apreciere corectă a valorii cunoștințelor acumulate.
Se admite o singură greșeală
Bibliografie
1. https://paideiacab.files.wordpress.com/2013/09/manual-de-economie-ed-economica.pdf
2. https://legislatiamuncii.manager.ro/a/1386/tipuri-de-contracte-individuale-de-munca.html
3. http://www.scritub.com/profesor-scoala/Metode-si-procedee-moderne-uti61535.php
4. Metode și instrumente de evaluare,Melinte Ramona Simona,Sighișoara
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect didactic - Contractul de munca.pdf