Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim

Proiect
9/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 45 în total
Cuvinte : 6020
Mărime: 3.75MB (arhivat)
Publicat de: Peea A.
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

NIVELUL:II

GRUPA: mare

TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim“?

TEMA PROIECTULUI TEMATIC : -„CARTEA, UN PRIETEN ADEVĂRAT “

TEMA SĂPTĂMÂNII:- „Cartea cu poveşti!“

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: „Cartea cu poveşti!“

TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi şi deprinderi

DURATA: 30 min.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

OBIECTIVE COGNITIV-INFORMAȚIONALE

- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;

- să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;

- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp).

- să recunoască denumind personaje din povești;

- să recite versuri cu respectarearea intonației, ritmului, pauzei, în concordanță cu mesajul tramsmis.

OBIECTIV PSIHOMOTRIC :

-să răspundă adecvat la comenzile motrice date:

-să se folosească de acțiunile motrice învățate pentru a răspunde la diferite ritmuri

OBIECTIV AFECTIV-ATITUDINALE :

- exprimarea în relațiile cu cei din jur a stărilor afective pozitive manifestând prietenie, toleranță și armonie;

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, brainstormingul, convorbirea, învățarea prin cooperare.

MIJLOACE DIDACTICE : panoul grupei, simboluri - elemente meteorologice, Calendarul naturii, fotografii, casetofon, CD.

BIBLIOGRAFIE:

1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti;

2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” - Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti;

3. Curs “Strategii de invatare prin cooperare” - modulul III - Step by Step;

4. *** (1997). „Dramatizări în versuri după povești cunoscute”-Grădinița Avicola Bacău, Ed. Scorpion 7, Bucureşti.

ETAPELE ACTIVITĂȚII:

Primirea copiilor: deprinderi de comunicare şi consiliere parentală;

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEŢĂ:

1.salutul - Dimineaţa a sosit / La grădiniţă am venit/ În semicerc ne-aşezăm/ Cu toţii ne salutăm/ A-nceput o nouă zi / Bună dimineaţa, copii!

2.prezenta copiilor: fiecare copil îşi aşează simbolul propriu la panoul cu copii prezenţi, în urma strigării catalogului.

3. calendarul naturii Data,ziua, luna, anul / Anotimpul ni-l arată / Deci, calendarul naturii,/ Să îl completăm îndată.

Se vor purta discuţii cu copiii pentru a stabili anotimpul, fenomene care caracterizează ziua în care suntem.

4. noutatea zilei: este Cartea-fermecată, care are fel de fel de surprize; pe fiecare pagină va spune copiilor ce au de făcut în fiecare etapă a activităţii.

5. activitatea de grup se va realiza prin jocul „Adevarat sau fals”

Se utilizează propozitiile:

„Capra cu trei iezi avea 3 purceluşi.”

„Purceluşii construiau căsuţe pentru 7 spiriduşi”

„Scufiţa Roşie a fost salvată de fetiţele Power Puff ”

„Căsuța bunicii se afla în mijlocul pădurii.”

„ Lupul nu a mâncat iezii”.

„ Scufiţa Roşie nu asculat de mama ei”

SE OFERĂ FEED-BACK-UL VERBAL-"UN TACIUNE ȘI UN CĂRBUNE ,TOATE CELE SPUSE- S BUNE!”

Variantă: Copiii care doresc pot lua locul educatoarei şi pot formula propoziţii adevãrate sau false.

6. se anunţă obiectivele zilei:

- Vom lucra pe centre de activitate;

- Vom realiza o frumoasă expoziție cu ceea ce am realizat la activitățile propuse.

- Ne vom juca, dansa și cânta.etc.

7.reguli:

- -Se vor stabili un set de norme comportamentale. Mă voi axa pe ceea ce ar trebui să facă.

- 1.Să vorbim pe rând și cu voce de interior

- 2.Să îi ascultăm pe cei care vorbesc.

- 3.Să îi ajut pe cei care au nevoie.

- 4.Să respectăm munca noastră și a celorlalți.

Preview document

Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 1
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 2
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 3
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 4
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 5
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 6
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 7
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 8
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 9
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 10
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 11
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 12
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 13
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 14
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 15
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 16
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 17
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 18
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 19
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 20
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 21
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 22
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 23
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 24
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 25
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 26
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 27
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 28
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 29
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 30
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 31
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 32
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 33
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 34
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 35
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 36
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 37
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 38
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 39
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 40
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 41
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 42
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 43
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 44
Proiect didactic - Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim - Pagina 45

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic - Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim.doc

Alții au mai descărcat și

Proiectarea evaluării inițiale la preșcolarii de grupă mare

Cercetarea a fost efectuata la Gradinita de copii cu program prelungit, nr. 30 Ploiesti. A fost aplicata EVALUAREA INITIALA la grupa mare, pe un...

Proiect didactic - Sănătate de la toate

GRUPA: pregătitoare(6-7 ani) PROIECTUL: Sănătate de la toate. TEMA SÂPTÂMÎNII: Vreau să fiu sănătos! TEMA ZILEI: In căutarea secretului...

Proiect de activitate integrată - În ogradă bunicilor

Data: 12 MARTIE 2014 Unitatea de invatamant: Educatoare: Nivelul II Tema anuala: ,, Cum este a fost si va fi aici pe pamant Subtema:...

Proiect didactic - mediul social - sa creștem sănătoși și frumoși

Tehnologii In Mecanica Motoarelor- Activitati alese: 1. Joc cu rol: „De-a ziua papusii”. 2. Arta: „Felicitare pentru ziua papusii”. 3....

Proiect didactic - Coșul toamnei

Data: 24.11.2017 Propunători : Grădinița: cu program prelungit nr. 15 Brașov Grupa: Mică Tema anuală: “Când cum și de ce se întâmplă?”...

Metoda Step by Step

Introducere Educaţia tradiţională este concepută ca o artă de-a conduce copilul spre asimilarea normelor societăţii civilizate prin reproducerea...

Proiect de activitate - Ce și cum vreau să fiu

Propunător: Data: 14.05.2018 Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 19, Timișoara Grupa: Mijlocie B Tema anuală: „Ce și...

Seminar instructiv - Metodic pentru educatorii din instituția preșcolară

Data: 14.11.2017, Ora: 13.30 - 15.00 Locația: Instituția de educație timpurie Scop: Oferirea unor experiențe de învățare utile pentru cadrele...

Te-ar putea interesa și

Dezvoltarea Creativității în Comunicarea Orală Prin Activități de Educare a Limbajului la Preșcolarul de Vârstă Mare

DEZVOLTAREA CREATIVITĂŢII ÎN COMUNICAREA ORALĂ PRIN ACTIVITĂŢI DE EDUCARE A LIMBAJULUI LA PREŞCOLARUL DE VÂRSTĂ MARE INTRODUCERE „ Să nu-i educăm...

Rolul activităților liber alese în socializarea copiilor din grădiniță

ARGUMENT Educaţia se realizează în instituţii formative, grădiniţe şi şcoli. De mici, copiii pornesc în viaţă cu un bagaj de cunoştinţe asimilate...

Relația între achizițiile operaționale la clasele V-VIII și orientarea profesională a adultului

Argument Acesta cercetare încearca sa stabileasca o legatura existenta între activitatea profesorului si implicarea scolii (la clasele V-VIII) în...

Proiect de activitate integrată

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE DATA: 10.06.2010 GRUPA: MARE TEMA DE STUDIU: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM ? TEMA...

Proiect de lecție - Inspecție

DATA : 5.12.2018 EDUCATOARE : Grădinița cu program prelungit - Căsuța cu povești - Bistrița GRUPA: Mică D NIVEL DE STUDIU: 3-5 ani TEMA...

Portofoliu de Practică Pedagogică

1. Planificare anuală pentru grupa unde desfăşoară practica observativă PROIECTARE / PLANIFICARE ANUALĂ 1. TEMA ANUALĂ: CINE SUNT / SUNTEM-...

Inspecție finală gradul I

SCENARIUL ZILEI TEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” PROIECTUL: “Magia sărbătorilor!” SUBTEMA: “ Obiceiuri și tradiții de iarnă! ” 1....

Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă

TEMA: “CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?” SUBTEMA: :”OBICEIURI ȘI TRADIȚII DE IARNĂ” TEMA ZILEI: „SURPRIZA LUI MOȘ CRĂCIUN” GRUPA: MIJLOCIE...

Ai nevoie de altceva?