Proiect didactic - cunoașterea mediului

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 827
Mărime: 201.72KB (arhivat)
Publicat de: Ligia Vlad
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

INSTITUTOARE:

DATA: 18.03.2011

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Generală Nr. 7 Tg.-Mureş

CLASA I S

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe

OBIECTUL: Cunoaşterea mediului

SUBIECTUL: Pomişorul

TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare

SCOPUL LECŢIEI: insuşirea cunoştinţelor legate de pomişor si întreţinerea acestuia

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1.– să identifice caracteristici specifice ale pomului în cele patru anotimpuri, pornind de la imagini;

2.– să denumeasca părţile componente ale pomului;

3. – să enumere caracteristici/însusiri specifice ale pomului (cu care să alcătuiască enunţuri)

4.– să identifice căi prin care poate contribui la mentinerea unei vieţi sănătoase a pomilor;

5. – să folosească un limbaj specific ştiintelor naturii;

STRATEGII DIDACTICE :

Metode şi procedee: conversaţia , explicaţia, exerciţiul, munca individuală.

Materiale didactice: fişe de lucru, imagini, prezentare power point, leptop, videoproiector

Forme de organizare: individuală, frontală

RESURSE: - oficiale: „Curriculum naţional”

- pedagogice: - “Cunoaşterea mediuluiuluiu“,Editura Sigma, 2004

-umane: 18 elevi

-spaţiale: sala de clasă

-temporale: 50 minute

EVALUARE: orală, scrisă, observarea sistematică

Momentele

lecţiei Timp alocat Ob. Op.

Conţinuturile învăţării Strategii didactice

Evaluare

Metode şi procedee Mijl. de învăţăm.

Moment organizatoric 1 min Se pregăteşte sala de clasă şi materialele elevilor. Pregătesc aparatura electronică.

Reactualizarea cunoştinţelor 9 min - Ce am învăţat ora trecută la cunoaşterea mediului- (Despre activităţile oamenilor în anotimpul primăvara).

- Care sunt lucrările de primăvară pe care oamenii le desfăşoară în grădină- (Plantează răsaduri de legume sau de flori.)

- Cum se îngrijesc pomii din livadă- (Pomii se curăţă de crengile uscate şi li se văruieşte tulpina.)

- Ce lucrări execută oamenii pe câmp?(Ară pământul şi seamană.)

Le cer elevilor să rezolve fişa de lucru (anexa 1), în care li se cere să încercuiască uneltele pe care gospodarii le folosesc la lucrările de primăvară în grădină, în livadă sau pe câmp. Conversatia

Munca independentă

Formativă

Orală

Scrisă

Captarea atenţiei 2 min

O4 Revenim la copacul pe care elevii l-au ajutat să înflorească prin rezolvarea sarcinilor la ora de matematică. Arăt că după trunchiul pomului a apărut un bileţel de mulţumire pe care-l citesc:

„ Dragi copii, vă mulţumesc pentru că prin strădania voastră m-aţi ajutat să înfloresc. DE-acum sunteţi prietenii mei şi de aceea vă voi ajuta să învăţaţi mai multe lucruri despre mine. Succes! Conversatia Planşa cu pomul înflorit,

Biletul;

Preview document

Proiect didactic - cunoașterea mediului - Pagina 1
Proiect didactic - cunoașterea mediului - Pagina 2
Proiect didactic - cunoașterea mediului - Pagina 3
Proiect didactic - cunoașterea mediului - Pagina 4
Proiect didactic - cunoașterea mediului - Pagina 5
Proiect didactic - cunoașterea mediului - Pagina 6
Proiect didactic - cunoașterea mediului - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Cunoasterea Mediului.doc

Alții au mai descărcat și

Relația joc-invățare la vârsta preșcolară

I. INTRODUCERE Cereintele mereu crescande ale societatii contemporane impun invatamantului actual sarcini importante care sa determine cresterea...

Proiect Didactic - Recapitularea Numerelor Naturale de la O la 100

INSTITUTOARE: DATA: 18.03.2011 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Generală Nr.7 Tg.-Mureş CLASA I S ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale...

Proiect de Activitate Integrată

Data: 15.03.2011 Educatoare: Grădiniţa Tema anuală: „Eu simt, eu creez, eu exprim“ Subtema: „Fantezie şi culoare“ Tema zilei: „Florile...

Proiect de activitate integrată

DATA:15.11.2017 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: PROFESOR MENTOR PROPUNĂTOARE: NIVEL: II (grupa mare) TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se...

Proiect didactic - mediul social - sa creștem sănătoși și frumoși

Tehnologii In Mecanica Motoarelor- Activitati alese: 1. Joc cu rol: „De-a ziua papusii”. 2. Arta: „Felicitare pentru ziua papusii”. 3....

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Utilizarea metodelor interactive în vederea optimizării predării - învățării științelor naturii în ciclul primar

1.INTRODUCERE Daca te poarta gandul peste un an, seamănă un ogor. Dacă te poartă peste zece ani, sădește un pom. Dacă te poartă gândul peste...

Lucrarea de grad I - educarea limbajului copilului preșcolar

ARGUMENT “Limba este întâiul mare poem al unui popor” (Lucian Balga) Nu numai în dezvoltarea istorică a omului, dar și în dezvoltarea...

Bazele pshiopedagogice ale stimulării creativității copiilor preșcolari de 6-7 ani

Introducere.3 Capitolul I. Repere conceptuale ale creativităţii la preşcolarii de 6 – 7 ani.9 1.1 Conceptul de creativitate şi delimitările ei...

Portofoliu Modul Psihopedagogic

INTRODUCERE A. Importanţa şi actualitatea temei Este bine ştiut că progresul şi reuşita în educaţie nu pot veni decât sub influenţa pozitivă a...

Folosirea jocurilor didactice la activitățile de cunoaștere a mediului înconjurător

ARGUMENT Înv¬ăţământul preşcolar prima verigă a sistemului de învăţământ are menirea de a forma copiii sub aspect psiho-intelectual, fizic şi...

Optimizarea demersului didactic în grădiniță prin utilizarea resurselor curriculare de concepție proprie

ARGUMENT De-a lungul istoriei educația a înregistrat numeroase schimbări, unele însemnate, în scopul apropierii protagoniștilor acesteia- copiii,...

Jocul didactic - Metodă și formă de organizare a activităților instructiv-formative în grădinița de copii

ARGUMENTUL Perioada preșcolarității este tot mai des apreciată ca fiind vârstă ce cuprinde cea mai importantă experiență educațională din viața...

Jocul didactic matematic în învățământul preșcolar

INTRODUCERE „...jocul este munca, este binele, este datoria, este idealul vieții...este singura atmosferă în care ființa sa psihologică poate să...

Ai nevoie de altceva?