Proiect didactic - educație pentru știință - cunoașterea mediului

Proiect
8.5/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 1026
Mărime: 15.09KB (arhivat)
Publicat de: Florian Palade
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

DATA: 27.02.2011

EDUCATOR:

PROPUNĂTOR:

GRUPA: Mare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie pentru ştiinţă – Cunoaşterea Mediului

CENTRU DE INTERES: Animale domestice

TEMA ACTIVITĂŢII: Pisica

MIJLOC DE REALIZARE: Observare

TIPUL DE ACTIVITATE: Dobândire de noi cunoştinţe

OBIECTIV CADRU:

- Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii prin investigarea acestuia.

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:

- Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (corpul uman, plante, animale)

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

- Cunoaşterea sistematică a pisicii, aprofundând datele care privesc însuşirile şi manifestările caracteristice, modul de viaţă, unele noţiuni şi particularităţi în vederea formării mai precise a reprezentării corespunzătoare.

- Dezvoltarea capacităţii copiilor de comunicare într-un limbaj adecvat ştiinţei.

- Dezvoltarea capacităţii copiilor de a efectua analize şi sinteze corecte, de a stabili legături între datele percepţiei şi cunoştinţele anterioare.

- Educarea unui comportament corect faţă de pisică, precizarea regulilor de ordin igienic ce trebuie respectate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:

1. Să enumere corect părţile componente ale unei pisici (cap, trunchi, membre)

2. Să precizeze caracteristicile aspectului general al pisicii;

3. Să analizeze corpul pisicii menţionând descoperirile făcute;

PSIHOMOTORII:

4. Să unească corect punctele pentru a obţine pisica;

5. Să coloreze pisica de pe fişa de lucru;

AFECTIVE:

6. Să participe activ la discuţii

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, învăţarea prin descoperire

MIJLOACE DIDACTICE: o pisică vie, hrana specifică(lapte,carne,pâine), o pisică de pluş, fişe de lucru

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individuală.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

DURATA: 30- 35 de minute

BIBLIOGRAFIE:

,,Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii’’,M.E.N. ,Bucureşti 2005

Ezechil Liliana, Păişi Lăzărescu Mihaela, (2002) „Laborator preşcolar”-ghid metodologic , Editura Integral, Bucureşti

DEMERS STRATEGIC

SECVENŢA

DIDACTICĂ

OB.

Activitatea propunătoarei

Activitatea copiilor STRATEGIA DIDACTICĂ

Evalu-are

Metode Mijloa-ce Formă

Organi.

1. Organizarea activităţii

Voi aerisi sala de grupă,voi aşeza scăunele în formă de semicerc, pregătesc materialul didactic pe măsuţa mea, voi asigura intrarea intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă. Copiii se pregătesc pentru activitate.

2. Capterea atenţiei (Introducere în activitate)

Voi realiza captarea atenţei printr- o ghicitoare:

„Am o surpriză pentru voi, dar pentru a vă arăta surpriza va trebui să răspundeţi la o ghicitoare”:

Când vede un şoricel

Hopa – Ţupa după el

Şi îl prinde , sprintenel.

Preview document

Proiect didactic - educație pentru știință - cunoașterea mediului - Pagina 1
Proiect didactic - educație pentru știință - cunoașterea mediului - Pagina 2
Proiect didactic - educație pentru știință - cunoașterea mediului - Pagina 3
Proiect didactic - educație pentru știință - cunoașterea mediului - Pagina 4
Proiect didactic - educație pentru știință - cunoașterea mediului - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Educatie Pentru Stiinta - Cunoasterea Mediului.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect didactic - Când, cum și de ce se întâmplă

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 SLATINA, OLT (Corp A) DATA: 29 mai 2017 NIVEL DE VÂRSTĂ: I (4-5 ani) GRUPA: Mijlocie „B” EDUCATOARE:...

Proiect de activitate integrată - Păstrători de folclor

DATA: 25 MAI 2018 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Victor Țârcovnicu”, Popești NIVEL: I-II EDUCATOARE: Prof. înv. preșc. RIZOIU ADELA...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Utilizarea metodelor interactive în vederea optimizării predării - învățării științelor naturii în ciclul primar

1.INTRODUCERE Daca te poarta gandul peste un an, seamănă un ogor. Dacă te poartă peste zece ani, sădește un pom. Dacă te poartă gândul peste...

Portofoliu Modul Psihopedagogic

INTRODUCERE A. Importanţa şi actualitatea temei Este bine ştiut că progresul şi reuşita în educaţie nu pot veni decât sub influenţa pozitivă a...

Folosirea jocurilor didactice la activitățile de cunoaștere a mediului înconjurător

ARGUMENT Înv¬ăţământul preşcolar prima verigă a sistemului de învăţământ are menirea de a forma copiii sub aspect psiho-intelectual, fizic şi...

Jocul didactic - Metodă și formă de organizare a activităților instructiv-formative în grădinița de copii

ARGUMENTUL Perioada preșcolarității este tot mai des apreciată ca fiind vârstă ce cuprinde cea mai importantă experiență educațională din viața...

Managementul Proiectelor Educaționale

Revoluţionarea educaţiei, înţeleasă ca fundament al realizării progresive a obiectivelor societăţii cunoaşterii, statuează, in acest context,...

Îmbogățirea și Actizarea Vocabularului prin Activitățile de Tip Școlar

INTRODUCERE Motivatia alegerii temei În învatamântul românesc de toate gradele, dar în special în învatamântul prescolar studiul lexical merita o...

Proiectarea evaluării inițiale la preșcolarii de grupă mare

Cercetarea a fost efectuata la Gradinita de copii cu program prelungit, nr. 30 Ploiesti. A fost aplicata EVALUAREA INITIALA la grupa mare, pe un...

Curriculum-ul - Principal Operator în Pedagogia Interactivă

În sens foarte larg, curriculum-ul se constituie ca un plan de studiu ce încorporează două dimensiuni complementare: una de concepţie, de viziune...

Ai nevoie de altceva?