Proiect didactic - fezabilitatea firmei și motivația muncii ca factori ai succesului în afaceri

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 6 în total
Cuvinte : 1385
Mărime: 22.89KB (arhivat)
Publicat de: Denisa Roxana A.
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Unitatea de învăţare: Initierea si derularea unei afaceri

Subiectul lecţiei: Fezabilitatea firmei si motivatia muncii ca factori ai succesului in afaceri

Tipul lecţiei: comunicare de noi cunostinte

Competenţe specifice vizate:

C 1.2 Utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenoriatului

C 2.2 Utilizarea unor instrumente adecvate pentru studierea fenomenelor specifice diferitelor piete

C 2.3 Identificarea oportunitatilor pietii

C 4.2 Evaluarea schimbarilor si a tendintelor care intervin in mediul de afaceri

C 5.1 Evaluarea posibilitatilor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile

Obiective operaţionale ale lecţiei: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1: să recunoasca valoarea de piata adaugata

O2: sa defineasca conceptul de fezabilitate si sa inteleaga incadrarea lui in procesul de evaluare al unei afaceri

O3: sa explice ce presupune studiul de fezabilitate si ce este analiza diagnostic

O4: sa clasifice metodele de motivare ale angajatilor

O5: sa elaboreze un plan de motivare al angajatilor in functie de caracteristicile individuale,ale postului si mediului de munca

Locul de desfăşurare a lecţiei: sala de clasă

Bibliografie: Lupsa, Elena „ Educatie antreprenoriala – manual pentru clasa a X-a”, editura Corvin

Desfăşurarea lecţiei

EVENIMENTELE INSTRUCŢIONALE / etapele lecţiei INDICATIVUL OBIECTIVULUI(ELOR) OPERAŢIONAL(E) VIZAT(E) TIMP ALOCAT fiecărei etape (minute) ACTIVITATEA PROFESORULUI (activităţi şi acţiuni iniţiate şi realizate în fiecare etapă a lecţiei) ACTIVITATEA ELEVILOR (ce vor face concret în fiecare etapă) METODE, PROCEDEE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT UTILIZATE ÎN FIECARE ETAPĂ A LECŢIEI MODALITĂŢI DE EVALUARE (tipul de evaluare, metoda, instrumentul de evaluare folosit în fiecare etapă a lecţiei)

1 2 3 4 5 6 7

1. Moment organizatoric Profesorul intră în clasă, salută elevii, după care face prezenta.

Se crează conditiile psihologice necesare pentru inceperea lectiei Elevii salută profesorul si iau loc în bănci. Conversatia introductivă

2. Reactualizarea cunostintelor anterioare necesare învătării care urmează Se cere elevilor să răspundă la câteva întrebari:

- De ce este importanta evaluarea unei firme?

- Cum se realizeaza evaluarea unei firme?

Eventual, se apreciează si se notează răspunsurilor elevilor. Răspund la întrebările profesorului adresate pentru verificarea cunostintelor anterioare. Conversatia euristică Formativă frontală prin observarea sistematică a activitătii elevilor

3.Captarea atentiei

O1 Profesorul ii antreneaza pe elevi intr-o conversatie pentru a vedea cat de logic gandesc

Ii intreaba daca parintii lor au firme- Sau daca si-ar dori ei sa aibe o firma- Care ar fi domeniul de activitate- Care ar fi situatia financiara ar firmei- Cu ce bariere s-ar putea confrunta- Raspund la intrebarile profesorului referitor la produsele expuse si i-au parte la activitatea propusa de profesor. Conversatia

Observaţia

Jocul didactic Observare sistematica

Preview document

Proiect didactic - fezabilitatea firmei și motivația muncii ca factori ai succesului în afaceri - Pagina 1
Proiect didactic - fezabilitatea firmei și motivația muncii ca factori ai succesului în afaceri - Pagina 2
Proiect didactic - fezabilitatea firmei și motivația muncii ca factori ai succesului în afaceri - Pagina 3
Proiect didactic - fezabilitatea firmei și motivația muncii ca factori ai succesului în afaceri - Pagina 4
Proiect didactic - fezabilitatea firmei și motivația muncii ca factori ai succesului în afaceri - Pagina 5
Proiect didactic - fezabilitatea firmei și motivația muncii ca factori ai succesului în afaceri - Pagina 6

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Fezabilitatea Firmei si Motivatia Muncii ca Factori ai Succesului in Afaceri.docx

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție - educație antreprenorială

Data: 11.05.2012 Scoala: Clasa: a-X-a A Profesor mentor: Student practicant: Obiectul: Educatie Antreprenorială Tip de lecție: predare de...

Resursele Necesare Derulării unei Afaceri

PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învăţare: Iniţierea şi derularea unei afaceri Subiectul lecţiei: „Resursele necesare derulării unei afaceri” Tipul...

Plan de lecție

Unitatea de invatare: Subiectul lectiei: Metoda de calculatie a costurilor-metoda direct-costing Tipul lectiei: Mixta Competente specifice...

Plan de lecție - gestiunea resurselor umane

Titlul lecţiei: GESTIUNEA RESURSELOR UMANE Timp Scopul predării Strategia de predare Strategia de învăţare Stiluri de învăţare Resurse V...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Identificarea profilului socio-profesional - comunicarea eficientă

Unitatea de invatamant: Colegiul Economic “PS Aurelian” Unitatea de invatare: Planificarea necesarului de personal Aria curriculara:...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Ai nevoie de altceva?