Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe

Proiect
9/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 17 în total
Cuvinte : 1987
Mărime: 1.48MB (arhivat)
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

A. DATE GENERALE

- Disciplina: Electronica digitala

- Clasa: a XI-a H

- Unitatea de învăţare: Circuite logice combinationale in tehnologiile TTL si CMOS

- Titlul lecţiei: Codificatoare.Multiplexorul

- Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la codificatoare

- Tipul lecţiei: comunicare (transmitere) de noi cunoştinţe

- Locul desfăşurării lecţiei: în clasă

- Durata lecţiei: 45 minute

Conţinutul activităţii de instruire:

Cod Arii de

Conţinut Subarii de

conţinut

C1 1.Codificatoare 1.1. Definitie

1.2. Principiul de functionare

1.3. Tabel de adevar

1.4. Tipuri reprezentative de codificatoare

1.5. Domenii de utilizare

C2 2.Multiplexor 2.1. Definitie

2.2. Principiul de functionare

a) Rolul portilor „SI’

b) Rolul portilor „SAU”

2.3. Tabel de adevar

2.4. Tipuri reprezentative de MUX

2.5. Domenii de utilizare

C3 3. Extinderea demultiplexarii 3.1. Comparatie decodor/demultiplexor – multiplexor

Obiective operaţionale

Cod Comportamentul urmărit

(ce se cere) Condiţii de probare a comportamen-tului (ce se oferă) Criteriul de reuşită

(ce se acceptă)

O1 Să recunoasca decodificatorul si modul sau de functionare. Se oferă tabelul pentru transformarea unui nr. zecimal in codul BLD continand combinatiile zecimale de intrare. Să reproduca shema logica si sa completeze tabelul de adevar asociat.

O2 Să identifice multiplexorul si modul sau de functionare. Se oferă capul tabelului de adevar cu 3 intrari pentru MUX. Să reproduca shema logica si sa completeze tabelul de adevar asociat.

O3 Să reproduca principil de trecere DMUX – MUX. Se oferă schema DMUX. Realizarea obiectivului în totalitate.

Ordinea de parcurgere a conţinutului:

Obiective Conţinut Succesiunea conţinutului

O1 C1 1.1.→1.2.→1.3.→1.4.→1.5.

O2 C2 2.1.→2.2. →2.3. →2.4. →2.5.

O3 C3 3.1.

Metode şi procedee de instruire:

- conversaţia;

- explicaţia;

- expunerea;

- obsevaţia dirijată

Mijloace de învăţământ (complexul multimedia)

Cod Denumirea resursei materiale

F1 Fişa de lucru cu tabelul de adevar al codificatorului.

F2 Fişa de lucru cu schema logica a codificatorului.

F3 Fişa de lucru cu tabelul de adevar al MUX.

F4 Fişa de lucru cu schema logica de functionare a MUX.

F5 Schema DMUX - MUX

F6 Fisa – test pentru fixare.

Bibliografie:

- „Electronica digitala” – Manual pentru scoala profesionala, Editura Economica

B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiective operaţionale Evenimentele instruirii.

Conţinut Activitatea

Profesorului Activitatea

elevilor Strategii didactice Eva-luare Timp (min.)

Metode

de învăţă-mânt Mijloace de

învăţământ Forme de organi-zare a activităţii elevilor

1. Organizarea clasei pentru lecţie 5

- Notează absenţii.

- Distribuie elevilor fişele de lucru.

- Creează condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei. - Comunică profesorului absenţii.

- Răspund solicitărilor profesorului. Conversaţia Frontal

2. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 5

Adresează elevilor următoarele întrebări si cerinte:

1. “ Cum se realizeaza trecerea din baza 2 in baza 10 si invers?”

2. „Sa se realizeze urmatoarele conversii: 1100110 si 139!”

3.”Cate numere pot fi exprimate cu ajutorul a n biti?”

4.”Ce este un demultiplexor?”

5.” Ce porti logice foloseste un demultiplexor?” Răspund întrebărilor profeso-rului:

1. “ Una dintre metodele de conversie este:

-din baza 2 in baza 10: cifra situata pe ultima poztie din dreapta este coeficientul lui 2 la puterea 0, cea din fata ei corespunde lui 2 la puterea 1, etc. Conversia se realizeaza prin insumarea produselor dintre coeficienti(cifrele numarului) si 2 la puterea corespunzatoare pozitiei cifrei dupa modelul explicat mai sus

-din baza 10 in baza 2: se gaseste numarul cel mai mare mai mic decat numarul nostru si care este o putere a lui 2. Acestui numai ii va corespunce in scrierea binara cifra 1. Din numarul nostru de convertit se scade nr gasit mai sus si rezultatul se compara cu nr reprezentatnd urmatoarea putere a lui 2 mai mica decat cea initiala, dc nr ridicat la puterea lui 2 e mai mic, se trece cifra 1, in caz contrar se trece cifrea 0 pe urmatoarea pozitie numarului binar, si tot asa. ”

2. „Rasuns: 1100110(in baza 2) – 102(in baza 10),

139 (in baza 10) – 10001011(in baza 2).”

3. “Prin intermediul a n biti pot fi exprimate 2 la puterea n numere”

4. “Demultiplexorul este un circuit care asociaza celor n date de intrare una dintre sau mai multe din cele 2^n iesiri reprezentand spre exemplu conversia binar-zecimal.”

5. Demutiplexorul foloseste porti logice „SAU” si porti logice de negare a variabilelor de intrare.”

Conversaţia;

Explicaţia. Frontal Orală

Preview document

Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 1
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 2
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 3
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 4
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 5
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 6
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 7
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 8
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 9
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 10
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 11
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 12
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 13
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 14
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 15
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 16
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 17
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 18
Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe - Pagina 19

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Lectie de Transmitere de Cunostinte.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție

PROIECT DE LECTIE Date generale: Student: STOICA ROXANA Facultatea: ELECTRONICA, TELECOMUNICATII SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI. Anul de studiu: 4...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Universul pastelurilor în creația lui Vasile Alecsandri

Introducere Caracteristica generală a lucrării Pastelul este o creaţie lirică descriptivă în versuri în care se înfaţişează un tablou din natură...

Aspecte Privind Obținerea unui Aliment Funcțional nou pe Bază de Iaurt și Polen

ARGUMENT Industria alimentară este una dintre principalele ramuri ale economiei naționale, având ca obiect fabricarea de produse alimentare...

Metodologia și tehnologia instruirii. elaborare curriculum la decizia școlii

1. INTRODUCERE Meseria, aceasta îndeletnicire cu caracter permanent pe care o practica orice muncitor pe baza unei calificări corespunzătoare,...

Metodica Predării Propoziției în Ciclul Gimnazial

Structura semnificativa a enuntului La constituirea enuntului ca structura semnificativa participa atât unitatile lexicale care îl compun, cât...

Proiect Didactic - Biologie

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR.1 BOCSA PROFESOR: CLASA: a VII-a DATA:16.05.2012 DISCIPLINA:Biologie TEMA LECTIEI:...

Didactica specialității

Baza comunicarii verbale o reprezinta ascultarea pentru receptionarea integral corecta si complete a mesajului. In ascultare intervin atat stimuli...

Proiect Didactic

Data: 26.05 .2006 Clasa a III- a Disciplina: Educatie tehnologica Aria curriculara: Tehnologii Subiectul: Peisaj de primavara (lucrare...

Planuri de lecție - informatică cls 9

Clasa:a IX-a A Data: 21.03.2008 Obiectul: Informatică Tema: STRUCTURA DECIZONALA IF Tipul lectiei: Transmitere de noi cunoştinţe Obiective...

Ai nevoie de altceva?