Proiect Didactic

Imagine preview
(8/10 din 3 voturi)

Acest proiect trateaza Proiect Didactic.
Mai jos poate fi vizualizat un extras din document (aprox. 2 pagini).

Arhiva contine 1 fisier doc de 8 pagini .

Profesor indrumator / Prezentat Profesorului: Onu Camelia

Iti recomandam sa te uiti bine pe extras si pe imaginile oferite iar daca este ceea ce-ti trebuie pentru documentarea ta, il poti descarca. Ai nevoie de doar 6 puncte.

Domenii: Pedagogie, Matematica

Extras din document

DATA : 8 Ianuarie 2007

PROPUNATOR:

CLASA: a VI- a

OBIECTUL : MATEMATICA – GEOMETRIE

TEMA: PROPRIETATI ALE TRIUNGHIURILOR

SUBIECTUL: PROPRIETATILE TRIUNGHIULUI ISOSCEL

TIPUL LECTIEI : PREDARE – ÎNVATARE

Durata: 50 min

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Cunoasterea si întelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 Sa defineasca triunghiul isoscel.

O2 Sa enumere proprietatile triunghiului isoscel.

O3 Sa aplice în probleme proprietatile triunghiului isoscel.

O4 Sa recunoasca proprietati simple ale figurilor geometrice;

O5 Sa recunoasca proprietatile de simetrie ale figurilor geometrice.

STRATEGIA DIDACTICA :

a) Metode si procedee : Conversatia, problematizarea, explicatia, ecercitiul

b) Mijloace de învatamânt : Manual pentru clasa a VI –a (editura Petrion), caiete, culegere pentru clasa a VI-a (Balauca, s.a.), instrumente de geometrie, creta colorata

c) Forma de activitate : frontala, individuala,pe grupe.

ETAPELE LECTIEI OB.

op TIMP ACTIVITATEA CADRULUI DIDACTIC ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGIA

DIDACTICA EVALU

ARE

METODE SI

PROCEDEE FORME DE ACTIVITATE MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE

1.Moment organizatoric 5 `

Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea lectiei (curatenie, lumina, tinuta etc.). Verificarea prezentei elevilor

si existenta instrumentelor geometrice.

Elevii isi pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei(caiet, trusa, geometrica, manual, culegere ). Conversatia Aprecieri verbale.

2.Captarea atentiei. 5 `

Verificarea frontala e temei,calitativ si cantitativ(prin sondaj). Prezentarea la tabla a rezolvarii unei probleme considerate mai dificila din tema.

Pregatirea caietului de teme si corectarea prin confruntare directa cu tabla. Conversatia In grup.

3.Anuntarea temei si a obiectivelor. 2 `

Nepropunem sa descoperim :” Proprietatile triunghiului isoscel”(sa construim un triunghi isoscel si sa-i determinam proprietatile) Elevii sunt atenti.

4.Reactializarea cunostintelor O1 2` Definitia triunghiului isoscel,precum si denumirii specifice a elementelor (baza, varf, unghiuri alaturatebazei, unghiuri de varf) Elevii vor raspunde pe baza cunostintelor acumulte din lectiile anterioare. Conversatia

Explicatia.

Frontala.

Orala.

Fisiere in arhiva (1):

  • Proiect Didactic.doc

Alte informatii

Am obtinut punctaj maxim, a fost prezentat in cadrul Facultatii de Matematica